Vrácení přeplatku

Od: Datum: 19.03.16 15:57 odpovědí: 7 změna: 20.03.16 07:41
Dobrý den,známy bydlí v pronájmu,a jeho nájemce mu nevrací přeplatky za vyúčtování energií (voda,plyn,elektrika).s vysvětlením,že za vrácené peníze bude opravovat případné škody,které způsobí.Podotýkam,že byt je po kompletní rekonstrukci(bytové jádro, kuchyň) okna plastová. Ma právo nevracet přeplatky,nebo ma právo známy o vrácení přeplatku.Bohužel ve smlouvě ma uvedeno,že přeplatky budou použity na opravy bytu,ale známy tam bydlí 4.roky,a za celou dobu,majitel neprovedl jedinou opravu.Za každý rok vraceli dle informaci sousedů 8.000.Kč.Ja jsem mu navrhl se odstěhovat, nebo změnit smlouvu.Jak se dívá zákon na vracení přeplatku?.díky za reakce.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.03.16 16:43
avatar

Majitel musí zálohy na energie

a služby související s bydlením jednou ročně vyúčtovat

a případný přeplatek vrátit.

Ať Váš známý majitele písemně vyzve (nežádat!) k předložení vyúčtování a vrácení přeplatku.

Předat osobně proti potvrzení převzetí na kopii výzvy nebo zaslat doporučeně s dodejkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 18:36
avatar

Přeplatek musí vrátit ka ždý rok po vyúčtování. Jak píše Ivzes. A je divné, že má ve smlouvě napsáno, že budou přeplatky za energie, vodu, plyn použity na na opravy. To jsem ještě nikdy neviděla. Rozhodně v tom něco není v pořádku. A i kdyby tomu tak bylo, tak musí majitel každý rok písemně doložit vašemu příteli, jaké byly roční výdaje za tyto služby a kolik konkrétně obnáší případné přeplatky. To by bylo jinak hodně jednoduché účtování...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlasoukupova
Datum: 19.03.16 18:59

Tohle je bohužel nedořešeno - uvedu příklad: pronajímatel nastaví o dost vyšší zálohy na vodu, plyn, el. energii, vytápění (aby např. nevznikly vysoké nedoplatky) a za rok bude při vyúčtování přeplatek 40000,- Podle zákona musí vrátit celou částku nájemci? Pronajímatel by pak zřejmě dost prodělal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 19:15

Na čem by měl prodělat?

Pronajimateli patří peníze za nájem. To je složka, na které vydělává.

Dálší složkou jsou zálohy na energie a zde pronajimatel na žádný zisk nárok nemá. Funguje pouze jako prostředník mezi dodavateli a nájemníkem. Veškeré peníze, které pronajimatel nezaplatil dodavateli musí nájemníkovi vrátit. Tyto peníze mu nepatří.

A co se týče té smlouvy. Je to naprostý nesmysl. To, jaké opravy hradí pronajimatel a jaké nájemce je dáno občanským zákoníkem, respektive vyhláškou. V zásadě drobné opravy si hradí nájemník sám a velké hradí pronajimatel a nemá jakýkoliv nárok chtít, aby mu na tyto opravy nájemník přispíval, natož aby mu blokoval pro tyto účely zálohy, které byly určeny na energie.


doplněno 19.03.16 19:17:

2rennix: tak to může být, ale pronajimatel příjde o nájemníka, což pokud je bezproblémový si málokdy dovolí

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rennix
Datum: 19.03.16 19:12

Nájemce zašle pronajmateli žádost o vrácení přeplatků. Je však otázkou, co bude dál. Pronajímatel vyhoví, přeplatky vrátí, aby neměl problémy. Po ukončení trvání nájemní smouvy však může dát nájemci výpověď. Nebo zvýšit po dohodě nájemné (nájemce souhlasí nebo nesouhlasí). Pokud se zvýšením nájmu nájemce nesouhlasí, což se dá pedpokládat, pronajímatel smlouvu vypoví a najde si jiného nájemce, který bude souhlasit s podmínkami nevracení přeplatků. (Byty nepronajímám.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 22:33
avatar

Majitel je povinen jednou ročně vyúčtovat zálohy na služby spojené s nájmem

a vrátit případný přeplatek. Nájemce by neměl psát žádost, ale výzvu, pronajímatel

je povinen přeplatek vrátit (ne, že se bude rozhodovat, jestli vyhoví žádosti).

A po skončení nájemní smlouvy uzavřené na dobu určitou se nedává výpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: taxx
Datum: 20.03.16 07:41

Když majitel přeplatky nevrací, je možné se rovnou obrátit na soud, aniž bych musel předtím kontaktovat majitele?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.