Skladba podlahy nad hurdisky

Od: Datum: 17.03.16 14:45 odpovědí: 19 změna: 19.03.16 14:11

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda by někdo poradil jak zrekonstruovat podlahu v přízemí ve starém domě, respektive jakou vytvořit skladbu. Dům je podsklepený, ve sklepě jsou dle mého názoru železobetonové nosníky, na kterých leží hurdisky, dále je škvára, dřevěné trámky a prkna. Prkna, trámy a škváru bych chtěl vyhodit (dřevo jeví známku stáří). Od konce hurdisků mám cca 17 cm prostoru na to, abych něco vymyslel. Chtěl bych do toho ještě dát podlahové topení. Myslel jsem si položit na hurdisky nějakou izolaci (ipu), pak podlahový polystyren 2x 5cm, pak polystyren pro podlahové vytápění, položit topení a zalít anhydritem. Nevím, jestli by tohle drželo. Nebo vytvořit opět nějaký dřevěný rošt, na to OSB desky a pak polystyren pro topení a anhydrit.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.03.16 15:22

Mě učili, že hurdisky není nosný strop, jen takové šalování pro konečnou úpravu..

doplněno 17.03.16 17:02:

musí se udělat nosná deska, která vydrží potřebné zatížení, tepelný izolant.

Určitě to nelze navrhnout na dálku, bez kontrolní prohlídky a zaměření. Oslovte projektanta v okolí, nebo nějakémo mistra, který se přijde kouknout na místo.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.03.16 16:12

No dobře, ale jakou konečnou úpravu byste zvolil?

Od: jmlc®
Datum: 17.03.16 16:28

ty trámy předpokládám leží na základech - vyměníte-li je za nosné překlady, pak by se dalo provést jako patrový strop - tj. miaka, izolace, beton..

Levnější varianta bude vyměnit řádně konzervované trámy a desky OSB...

doplněno 17.03.16 17:34:

To není zrovna korektní uložení... chce to opravdu na místě zjistit možnosti... stačí maličkost a může se stát průšvih.

doplněno 18.03.16 14:31:

Osobně bych i přes teorie uvedené nezkoušel žádnou bez prvotní kontroly stavebním inženýrem... nebo aspoň někým zkušeným v dané oblasti. Zatížení tohoto stropu zmiňovanou vrstvou betonu může být zásadní pro statiku, a pokud neznáme přesný stav základů, nosných zdí ... aby to jednoho dne neudělalo rup pánové...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.03.16 17:12

Ty dřevěné trámky leží přímo na hurdiskách, navíc trámky mají cca 7x7 cm a jsou bodově ještě podloženy cca po 1m špalíčkama, protože podlaha je vyšší tak dříve asi šetřili na dřevě tak to podložili špalíčkama. Navíc provedení není úplně nejpřesnější.

Datum: 17.03.16 21:03
Dobrý den,
řešíte velice podobný problém jako já. Také se chystám rekonstruovat podlahy nad hurdisky v 1.NP nad sklepem. Budu to řešit nejspíše následovně: Na obnažené hurdisky položím asi 120 cm polystyrenu (možná 140, uvidíme, kolik bude místa). Případné mezery mezi bloky PS vypěním. Nerovnost mezi bloky neřeším, protože následně navařím na I nosníky kari síť a podlahu srovnám zhruba po horní pásnici I profilu polystyren betonem (toto bude tvořit "monolit"). Dále položím polystyren EPS 100Z tl. cca 40 mm, na něj nainstaluji hadice podlahovky a nechám zalít anhydritem tl. min. 50 mm, což už je nosná tloušťka. No a na ten poté přijde dlažba. Ale pokud by měl někdo jednodušší a bezpečné řešení, budu velice rád. Díky.
Jo a tady získáte velice cenné rady: http://www.anhydrit-podlahy.cz/poradna

Datum: 18.03.16 10:16

Dobrý den,

vy máte výhodu v tom, že můžete využít I nosníky, u mě je to trochu jinak, mám tam pod hurdisky železobetonové nosníky (cca 30x30cm), hurdisky tvoří jednu celistvou plochu, tudíž nejsou v patkách. Jinak díky za odkaz...

Datum: 18.03.16 12:47

Dobrý den,

tak potom bych asi ve Vašem případě postupoval takto: na hurdisky bych vysypal např. Liapor v tloušťce cca 2 - 3 cm a podlahu pěkně srovnal (možná by stačil i obyčejný písek). Na něj po určité vzdálenosti položil podkladky třeba ze dřeva. Na ně bych položil kari sítě. Teď bych to celé vybetonoval (polystyrenbetonem) do určité výšky podle potřeby. A pak už jen polystyren EPS 100Z, teplovodní trubky, anhydrit a ... něco.

Datum: 18.03.16 13:45

Děkuji za radu,
takto by možná šlo také udělat...

Datum: 18.03.16 14:14

dejvle, Já bych šel podobným směrem, jako vy, jen malinko zlevnil.

Liapor v tloušťce cca 2 - 3 cm a podlahu pěkně srovnal (možná by stačil i obyčejný písek). Na něj po určité vzdálenosti položil podkladky třeba ze dřeva. Na ně bych položil kari sítě tak, aby byla kari uprostřed vrstvy betonu. Teď bych to celé vybetonoval (polystyrenbetonem) do určité výšky 6-8cm podle potřeby. A pak už jen polystyren EPS 100Z, určité výšky podle potřeby.

teplovodní trubky, anhydrit a ... něco. :),

páč nevím proč liapor a písek.

doplněno 18.03.16 14:53:

Tak se vrátím na začátek, kdo si myslí, že hurdiskový strop je zkonstruován tak, aby byl nosný pro běžné úžívání v bytě nad ním.

To že mezi hurdisky a beton se dává folie je jasné, ale nostnost drží betonová deska, nikoliv hurdiska. Ale třeba se za mnoho let změnil systém a bez betonování. Rovnoceně k hurdiskám je strop z Miaka. Dovede si někdo představit, že to bude bez betonu? A že trámce jsou blíže, tvárnice Miako je vyšší jak hurdiska...

Asi by to chtělo statika.

Od: paw®
Datum: 18.03.16 23:36
Presne jak pisete. Ale dnes jsou jiz na tehu miako bez nadbetonavky. Vylijou se jenom mezery mezi vlozkami. To jen tak na okraj.

Od: laso
Datum: 19.03.16 14:11

Opravdu 120 - 140 cm polystyrenu? Není to málo?*smich*

Datum: 18.03.16 14:25

Jak známo,hurdisky nesnášejí pevný beton jako zálivku.Musí být sypká mezivrstva.Můj osobní názor?polystyren 20 cm,a přímo na něj systémová PS deska pro uložení trubky,uzavřít hobradeskou a nášlapná deska RIGIDUR podlaha.Celou podlahu zastříknout po obvodě pěnou,.Na RIGIDUR lze pokládat cokoliv.Celá podlaha je za den hotová.

JABRAKA

Datum: 18.03.16 14:00

Ahoj Lukasi7.

Znovu si přečti dobře co napsal pan kolega Milan. Jestli jsou ty hurdisky vidět ze zhora, musí se nad nimi udělat odolná betonová vrstva. Klidně 6-8cm betonu a ani kari sítí se nic nezkazí. Podle očekávané minimální vyšší nosnosti podlahy může být betonu i víc. Místa na to je dost. To by měl být úplný základ, ze kterého by se mělo vycházet. Čím dál si to nějak vylehčíš a zaizoluješ není tak podstatné. Třeba já jsem použil škvárobeton. Prohnanej míchačkou s lopatou cementu a řádně upěchovaný. Dobře to drží pohromadě a nemá to nějakou chuť nějak propadat.

doplněno 18.03.16 19:02:

Nemůžu si pomoct, ale nestačí, že si někdo dokáže vytvořit ,,vlastní názor´´ . Ty Hurdy jsou takové ztracené bednění a pokud se to nespojí všechno do sebe a s trámcema, betonem, není to dobře. Věci se dají dělat dobře a špatně. Kdo by si to dobrovolně dělal špatně? Stropy jsou docela staticky důležité konstrukce. Bacha na to!

Datum: 18.03.16 15:24

Myslel jsem si, že bych hurdisky co nejmíň zatížil, tudíž jsem uvažoval pouze o jedné vrstvě těžšího monolitu a to anhydrit.
Co napsal JABRAKA to zní také zajímavě...na hurdisky dát polystyren např. 2x 50 mm, na to systémovou desku + trubky a rovnou anhydrit. Ale otázka, co by udělal ten EPS polystyren, až se to zatíží anhydritem, jestli to někde nepovolí. Oni totiž ty hurdisky taky nejsou úplně v rovině. Ale dávat 8 cm betonu rovnou na hurdisky a pak ještě anhydrit mně přijde dost váhy...

Od: hudzimir
Datum: 18.03.16 21:00

Nedá mi to...základem od kterýho se musíte odrazit je, že hurdiska jako taková není nosná ani trochu. Onu únosnost stropu dělá až ten beton co má přjít nalít na ně (konkrétně na separační vrstvu), hurdiska slouží pouze jako "dočasná" podpora (šalování) pro beton než vytvrdne. Jediný správný postup je:

1, separační vrstva (nejčistší a nejjednoduší je folie)

2, beton s kari sítí tloušťky ideálně alespoň 8 cm (kari síť v žádném případě nikde na nic nepřivařovat!), dodržet vzájemné přesahy kari + podložení, tak aby kari byla nejlépe v půlce betonové vrstvy

3, hydroizolace pokud je nutná

4, tepelná izolace - podlahový polystyren tloušťky co celková skladebná výška podlahy dovolí

5, systémová deska (styrodeska) s trubkami podlahového topení

6, anhydrit

7, finální podlahová krytina

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.03.16 21:40
Dobrý den.
2) Proč kari síť nikde nevařit? Kari síť v půlce betonové vrstvy? Tam nemá podle mě moc význam. Dal bych ji spíše níže, aby byla namáhána na tah.
5) Systémová deska je zbytečně drahé řešení. Stačí položit polystyren a na něj rozložit hadice a zajistit sponkami.

Datum: 19.03.16 09:57

Karisíť se vkládá asi 1 cm od spodní úrovně betonu.Jsou k tomu i speciální podložky,které síť v této poloze fixují.Není třeba ji spojovat svářením,stačí ji s dalším dílem sdrátovat.Systémová deska je sice dražší,ale ty svorky na hadice také něco stojí.

JABRAKA

Datum: 19.03.16 13:46

Kari síť musí mít minimálně pod sebou 3 cm betonu. Časová koroze a její tlak by mohli vyloupat díly betonu. Tak říká odborná literatura.

Datum: 19.03.16 11:51

Tato skladba bude opravdu asi nejlepší a správná, mám tam cca 17-18 cm prostoru, mohl bych dát beton s kari sítí ale jen 6 cm, pak 5 cm EPS, pak systémovou desku a zalít anhydritem. Takže myslíte že váha, která přijde na hurdisky tzn. betonová vrstva a anhydrit je v pořádku, mělo by se to vynést že...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.