Topení dřevem akumulační nadrž

Od: Datum: 17.03.16 10:28 odpovědí: 16 změna: 23.03.16 09:18

Dobrý den!

Měl bych dotaz, ohledně vytápění rodiného domu pořídit si akumulační nádrž.

Je mi jasné, že je potřeba si nechat udělat projekt od odborníka, spočítat tepelné ztráty atd...

Než se do toho pustím, tak bych chtěl mít představu o tom, co vše budu k nádrži potřebovat a jaká je asi investice (zaokrouhleně)

Ve stručnosti popíši můj dum a topení.

Rod. dům 6 2. Zast.ploch 110m podkrový 100m. Polovina domu zeď 60cm 5cm polystyren, zeď 30cm 8cm polyst. Střecha izolace 20cm vata,Okna dřev.Euro

Kotel Viadrus U26 6-ti čl. boiler 250L, expanzka 35L. Trubky meď.

Hlavní rozvod trubek pruměr pruměr 28mm. V otop. systému je 100l vody.Topím na 23C, mám na radiatorech termohlavice.

Kotel je předymenzovaný, topím jen na 60C když je venku jako teď kolem 0 a 10C přes den. Naposledy přiložím v 22h. zatápím v 15h.Teplota v domě klesne o 3C. Velké mrazi kolem -10C topím na 70C. Teplota klesne o asi o 4C.

Měl bych představu takovou a pár otázek:

Až po vytopení domu by se začala ohřívat akumulační nádrž, aby bylo napřed teplo doma a potom třeba to dát na půl.

Je možné aby do domu šla stejná teplota a mezi tím se ohřívala ta nádrž? která by udržela teplotu domu zhruba na 22C. a začalo se zní brát tepla voda až po ohlazení kotle třeba na 50C.?

Jakou nejmenší nádrž asi, bych musel mít pro můj dům (málo místa v kotelně) stačí 500L?

Na kolik stupňů se musí nádrž ohřít aby vydržela 12h topit (když venku -10C) Nádrž by byla v kotelně kde je 14-18C

Co je vše potřeba k nádrži aby vše fungovalo jak má a kolik by to asi stálo?

Děkuji Petr

doplněno 17.03.16 12:36:

Do sklepa mám jen 70tky futra. U některých nádrží udávají průměr bez izolace. Znamená to,že se namontuje až namístě?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 17.03.16 12:27

Zdravim. Zacnu od konce. Velikost nadrze urci az vypocet dle tepelnyc ztrat. Ale k technologii. K nadrzi se dava trojcestny ventil, ktery prebytecne teplo z kotle uklada do nadrze. Tim padem muzete topit na plny vykon kotle, kde je take idealni spalovani a nejvyssi ucinnost. Paralelne je vytapen dum. Po vyhasnuti kotle se bere teplo z nadrze. Cim je topny system nizkoteplotnejsi (idealne podlahove topeni), tim vice jste schopen vyuzit akumulovane teplo z nadrze. Je rozdil mit natopenou nadrz na 90st a odebirat vodu 70st nebo odebirat vodu 30st. Nadrz nemusi byt primo u kotle, ale i nekde jinde. Jeji vyhoda i nevyhoda je treba to, ze se jdna o jeden velky radiator, ktery sam o sobe bude do koli castecne topit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.03.16 21:42

Na váš kotel by jste měl mít 500 litrové AKU nádrže tři a to podle vašeho výkonu kotle 26 kw x 55 litrů topné vody se rovná 1430 litrů +100 litr v systému.Dejme tomu 1500 litrů AKU nádrž +plus novou expansku,dle celkového obsahu celeho topného systému by to bylo 15-20%,čili expanska na 300 litrů.Tak by to mělo předpisově vypadat,což však jistě bude pro vás nemožné provést.Jinak však můžete mít expansku i jen na 500 litrů,avšak musíte dodržet to,že na AKU nádrž 500 litrů + 100 litrů vody v systému musíte mít expansku na 90 litrů.Jste na tom asi tak stejně jako já,jen s tím rozdílem,že já mám DAKON kotel 16 kw a topím uhelnýma briketama a také si kupuji AKU nádrž 500 litr,stojí se vším všudy,izolace PUR pěnou + tři teploměry 12,500 kč.Instalaci si provádím sám,takže si to dělám podle svého,je to u mě podstatně jednoduché už proto,že mohu využít samotíž pro vytápění bytu,ale nabíjení AKU nádrže budu provádět čerpadlem.

Ohodnoceno: 2x

Od: petrr*
Datum: 18.03.16 07:42

Děkuji všem za odpověď!

Chtěl bych se zeptat samouka na toto:

Např. večer budete mít doma 23C. Kamna vyhasnou. Na jak dlouho vám vydrží těch 500L, kdyby jste ohřál na 80-90C a do baráku by pustil jen udržovací tepl. 40C při venk. tepl 0.

Kolik jste měl litru v otop. systému?

Děkuji Petr

Datum: 18.03.16 00:13

Podle mého názoru AKU nádrž má smysl tam, kde je snadné přetopit rodiný domek i tehdy,když je v zimě mínus 15-20 stupnů a na kotly 80,ale ne až když je venku 0 stupnů,jinak pro vás a u vás nádrž na 500 litrů,nebude plnit vaše požadavky v takové míře jak si představujete,zvláště ne tehdy když bude mínus 0.Toby jste musel mít nádrž větší 1500 litrů,minimálně s ohledem na výkon vašeho kotle a ostatní.

Od: kotlik
Datum: 18.03.16 02:27

V podmínkách kotlíkovích dotaci je nádrž to 55 litrů na 1 kW takže 1265 litrů. Má pokrýt přetopení.

Datum: 18.03.16 10:29

Já předpokládám to,že by nádrž měla vydržet 1 den,je to však jen odhad,nebot já jí ještě ani nemám doma,natož,abych jí měl namontovanou a provozoval jí i když jí už mám zaplacenou,čekací doba na dodání je 3 týdny.Já zatím mám v topném systému 100 litrů a s nádrží to bude 600 litrů a můj systém topení je ten,že mám podsklepený vnitřně zateplený domek 50 - 70 cm polystyrenem a to od sklepa,kotelny a garáže s dílnou až do prvního patra,kde mám byt 3+1 s pěti dvou deskovými radiátory 1,20 m,ve sklepě mám jeden 1,60 m,ve stropech mám skelnou vatu o síle 16 cm.Zatápím v 9,00hod. a napřed vytopím byt na 25 stupnů,kdy se po jedné hodině zavírají tři radiátory a jedou naplno jen dva,termoventily nemám nikde,potom natapím bojler 150 litrů na ze 40 na 80 stupnů při 80 na kotly.Po tomto natopení dávám kotel do ůtlumu na 60-65 stupnů a udržovací teplotu držím do 18.hodin,potom kotel necham vyhasnout a to bez ohledu na to,jaká je venku teplota,pokud ovšem není venku nad 13 stupnů,takže lze říci že od 12.00hod je kotelní systém v ůtlumu a to i když je teplota venku pod nulou.Takže si myslím to,že záleží na tom,jak je vše zatepleno a provedeno od oken euro až po zateplovací systémy,pokud nechci topit,pánu bohu do oken. S pozdravem Samouk

Datum: 18.03.16 10:43

Je to poměrně jednoduchá matematická úloha..

Předpokladem je ovšem znát tepelné ztráty objektu.

Dejme tomu, že tepelné ztráty objektu o kterém je řeč, jsou 18kW...při 0stC venkovní teploty.

Potom je potřeba velikost nádrže dimenzovat tak, aby pro 12h vytápění domu měla kapacitu 216kWh...

Do nádrže objemu 500l je možné "dostat" (při rozdílu teplot mezi chladnou a vytopenou nádrží 40-90stC) cca 30kWh..

Anketní otázka tedy zní: Na jak dlouhou dobu vytápění RD s tepelnou ztrátou 18kW postačí 500l akumulační nádrž?

Od: topic
Datum: 18.03.16 11:09

Necelý dvě hodiny ;)

500 L je zoufale málo...

Osobně bych si aku dělal svépomocí. Co největší = nějaké 2 až 3 m3. Beztlakovou, hranatou z 5mm plechu s výztuhama, uvnitř výměník. Plechy dveřma projdou a svaří se na místě.. - Výrazně levnější než kupované, odpadne nutnost velké expanzky (v beztlaké aku bude kolísat hladina). Dobré využití prostoru (1x1 metr ke stropu, v rohu) Nabíjet z různých zdrojů, nabízí se solár, dnes už je finančně zajímavý elektrický panel a topné těleso v aku.

Datum: 18.03.16 11:13

To,že máte předymenzovaný kotel je bolest mnoha lidí,já jsem také naletěl na kecy kamaráda,který se chtěl zbavit kotle,který měl 27 kw za levný peníz,vydržel u mě jen jednu sezonu,naštěstí jsem jej rychle prodal a poprve jsem u něj viděl jak z něj doslova teče dehet, v momentě jsem měl na kotly 100 stupnů.To byla první skušenost,ale i jinak se setkávám s hloupými názory na výkonost kotlů,kteří si myslí,že je lepší mít výkonější kotel a nainstalují si takový kotel ve kterém mohou spalovat půl metrů dlouhá polena,například viadrus se sedmi až devíti članky a potom naříkají,že nedovedou kotel ukočírovat,kotel dechtuje a jsou s ním problémy.Kotel by měl být poddymenzovaný,aby jel na plný výkon,když je třeba a nemusel se dusit,dávat kotel 24 a více,když by stačil 16 až 20 kw,je hloupost,ale člověk napřed musí za svoji hloupost zaplatit,aby ledacos pochopil a věděl pro příště to,jak se má zachovat a dělat.

Od: paw®
Datum: 18.03.16 12:07
Ono to uplne kravina neni. Ja chci treba kotel 25kW,pricemz TZ domu budou kolem 12kW. Ale taky pocitam s akunadobou s vymenikem na TUV. Abych nemusel chdit kazdou hodinu do kotelny. Takto pojede kotel na plny vykon. Kazde reseni ma sve vyhody i nevyhody.

Datum: 18.03.16 15:32

Pane PAW,kravina to být nemusí,pokud máte vše dobře propočitané a je vám jasné to že na každou kw výkonu kotle připadá 55 litrů vody v celém topném systému,takže kotel 25kw x 55 litrů =1,375 litrů,činí základní objem AKU nádrže +voda v topení,čím větší nádrž tím lépe.Expanzní nadoba musí kopírovat celkový obsah vody v sytému 15-20%,počítáno i s objemem v nádrži,takže vše má své pro i proti.Jinak pokud máte dobře nastavený regulátor tahu--lidově řečeno řetízek,tak si kotle nemusíte všímat,třeba 8 hodin,má-li co hořet v kotly.

Datum: 20.03.16 09:57

Tak vidím, že to není tak jednoduché jak jsem myslel a že je potřeba vše řádně promyslet aby fungovalo vše jak má.

I když jsem svářeč s 20 letou praxí, i savřování vodotěsných sváru zvládnu, tak bych se do toho nepouštěl a radši si jí koupil.

Může být nádrž 1500l vpoloze vodorovné? (napadlo mě umístit jí vedle sklepa pod balkon a zateplit ho dokola)

Jinak jestli nádrž pořizovat nebudu tak zvažuji už delší dobu udělat něco s kotlem.

Buď odebráním jednoho ze 6 ti článků (možná i dva?)

Nebo výměna kotle za nový, který bude splňovat eu. normy (kotel mám 10let)

Akorát co fakt nevím a řeším to už delší dobu, jestli s výměnou nepočkám až do konce 2019 a ty dotace a tak dále...

díky všem za odpovědi Petr

Datum: 20.03.16 13:45

Ahoj Petře,poskytoval by jste na vaše svářecké umění i stoprocentní pětiletou záruku v tom,že se nic nestane s nádrží,kdyby jste jí pro někoho tvořil? Co myslíte,stálo by to za to,žít s tímto vědomím,že se snad nic nestane.V tomto směru jsem velmi opatrný a když nemusím,tak neryskuji a mnohem raději se spolehnu na firmu,která je ne jen profesionálně vyrábí a má veškeré potřebné prostředky pro jejích výrobu a skoušky,než abych nádrž vyráběl doma na koleně.Jinak nádrž na ležato jsem ještě nikde neviděl u výrobce,všichni dělají nadrže kulaté a na výšku,stojaté,určitě vědí nejlépe proč.Jinak je možné,také to, zapustit nádrž do země,což už jsem viděl na videu.Na videu,jsem také viděl,celý postup u profesionálního odebírání článku na viadrusu ve výrobním závodě.Rozhodně to néní žádná legrace a představuje to mít doma vše potřebné k takové operaci,je potřeba se na takové video na YOUTUBE podívat a teprve potom soudit to, zda na to mám,nebo ne,nemožné to však néní.Jinak firma dražice vyrábí nádrž stojatou,která kompletně i s izolací pro venkovní umístění,stojí kolem12,000kč,ale je jen na 500 litrů.Bohužel u kotlů,které jsou naddimenzované a jsou na pevná paliva se vyžaduje akumulační nádrž,alespon na těch 500 litrů,kvůly snadnému přetopení a nekvalitnímu spalování.To bude nyní oříškem pro takové lidi,kteří na to nemají a pro revizní komisaře taktéž. Miloš

Datum: 22.03.16 21:42

Zdravím a souhlasím sváma Miloši, nepouštěl bych se do toho, ale radši si jí koupil. Jeden můj kámoš už viadrus srozdělával ale na to video se mrknu. Nádrž umístěná venku se bude rychle ohlazovat. Možná jí dát do té země, by stálo za zvážení.

A poradte mi,jestli čekat s vyměnou kotle do r. 2020, nebo zkusit dosáhnout na ty dotace, jestli s tym máte nějaké zkušenosti. Nebo co si o tom myslíte? Hromada lidí u nás, nad tím mavají rukou a nezajímá je to.

díky Petr

Od: topic
Datum: 23.03.16 09:18

Koupená v téhle velikosti je tak 50k a pokud chcete opravdu kvalitní tak víc, dělaná je řádově levnější. Doma dělaná - jasně že nezkoušet vyrobit tlakovou, to je o hubu. Ale beztlaková takový problém není - prakticky jako klasická kondenzátní nádrž + výztuhy (je ca jednou tak vysoká). Kulatá s klenutými dny - doma složité, musíte skroužit plech a mít dna, hranatá se líp vyrábí a líp se využije prostor v baráku. Dá se i ve šrotu např. sehnat starý vzdušník. Přenos tepla výměníkem (topný had), expanze aku nádrže řešená kolísáním hladiny.

Venku - ochlazování ani ne, pokud je kvalitní izolace tak ztráty nejsou nějak extra velké. Ale vždy je lepší když ztráty jdou do budovy než ven. Jednoznačně na stojato kvůli rozvrstvení teplé/ chladné vody. Ale ležatá by být mohla, pokud bude uvnitř rozdělená na svislé prostory.

Zakopat do země nedoporučuju, tam může být spousta problémů - izolace (zvlhne), koroze, při netěsnosti nutnost kopat atd.

Dotace se tváří dobře, ale mají podmínky a ty to prodraží natolik že to může vyjít hůř než bez dotace.. Nutno spočítat co je lepší.

Datum: 23.03.16 03:23

Já v 70 letech,chcili si s toho všeho ještě něco užít,tak čekat už nepotřebuji na níc a odotaci,zatím nestojím.A to co se bude psát v roce 2022 se uvidí,do té doby bude můj kotel platný podle čsn,co bude potom,je ve hvězdách.Vás pokud vás nic,netlačí,tak se nikam nežente i když revize kotlů,bude vyžadovat ledacos,potom teprve můžete reagovat a jednat a dotace budou do roku 2022.Já osobně po ních zatím netoužím s ohledem na to,že mám v případě nutnosti čím topit jinak,než topit kotlem na uhlí,to jsme tehdy dostávali na dotaci eletrické kotle,ten mě zůstal,jen jsem jej neprovozoval,nebot nebyla možnost topit eletrikou a mít přitom nezateplený byt,to bych topil draho a ještě pánu bohu do oken k tomu.Dnes tomu už je jinak v mnoha směrech,takže jsem pojištěnej,pro strýčka příhodu.Jinak já dnes o dotacích nemám žadnou představu,vím jen to,že to nebude levná záležitost pro žadného a že bude muset splnovat ruzné podmínky,ale jaké to nevím,určitě se budou dotace ještě ladit. MILOŠ

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.