Jak zajistit svah

Od: Datum: 16.03.16 15:51 odpovědí: 15 změna: 16.03.16 22:08

Hezký den, máme domeček se zahradou a kus pozemku je ve svahu, viz červené čáry. Chtěli bychom však i tento kus nějak využít rozumně. Přemýšleli jsme vystavit opěrnou zeď ze ztraceného bednění a svah zavést zeminou.

Nenapadá prosím někoho lepší řešení jak toto provést, nebo má někdo nápad jak tento svah nějak VYUŽÍT?


doplněno 16.03.16 16:59:

doplňuji tedy obrázek o kóty a znázornění, jak je svah za plotem u souseda, díkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.03.16 16:12
avatar

Záleží, jaký spád a délku svah má. Sousedovi se zídka nebude líbit. Vůbec! My jsme doma měli něco podobného a na tom svahu rostly keře angreštu a rybízu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarekcernoch*
Datum: 16.03.16 16:53

No, nebude líbit sousedovi - když se udělá hezky, myslím, že by mohl i připlatit :) a nakonec vás bude i mrzet, že ji nevidíte :) Naše varianta je "středně" drahá - je to jen ztracené bednění, ale je to skládané se spárou, což je velký rozdíl, než když se to na sebe jen "naháže". Viz přílohy.

Nejhorší to bude hned po stavbě - tráva pryč a tak.. Ale pak už je to, myslím, docela zajímavé. Záleží ale na směru svahu. Zeď bude dobře akumulovat teplo, svah bude zdí odvodněný (resp. voda bude pod základy - ideální např. pro víno, které my u zdi máme a daří se mu). Pokud se rozhodnete pro zeď, zkusil bych souseda namotivovat.

Jinak na těch obrázcích, my máme zeď nalevo i napravo. Vlevo to ilustruje pohled od souseda, vpravo situaci z vaší zahrady... Snad - trochu :)

Nevím, kolik jsme za zeď vlevo přesně dali- bylo to od fimy a na etapy - 300 tisíc celkem i s projektem? Ale fakt si nejsem jistý.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarekcernoch*
Datum: 16.03.16 16:55

No, ještě jednu takovou trochu situačku...

Všimnul jsem si, že se ztratily názvy fotek:

2011-04-20 Pul roku po dostaveni.jpg
2013-03-27 Dva roky pote v zime.JPG
2013-10-27 A na podzim.JPG
2015-05-09 Dalsi dva roky pote v lete.JPG

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ondrejl
Datum: 16.03.16 17:35

Moc děkuju pane Jarku! *palec*

Ztracené bednění se spárou? Jaké to má výhody ta spára? Statické, nebo estetické?

Datum: 16.03.16 17:56

Ryze estetické :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jarekcernoch*
Datum: 16.03.16 16:17

Na první pohled to vypadá přesně stejně jako situace u našeho domu. Ale chybí dost podstatná věc: kóty :) Pokud je sousedův plot metr a půl vysoký, pak je to "slušný kopec". Se zpevněním rostlinami a tak asi neporadím, v tom se nevyznám (možná - pokud je to jižní svah - víno?), ale jak jsem stavěl (a myslím, že úspěšně) opěrné zdi, můžu poradit. Ale napiš, prosím, jak je ta akce veliká. Kdyby chtěl i něko jiný odpovědět, je dost důležité i to, co je za tím plotem u souseda - svah pokračuje? A taky jak by ta zeď byla dlouhá. Osobně bych amatérsky nestavěl opěrnou zeď vyšší jak ca. 120, možná, možná s určitým zkušenostmi do 150 cm. Opěrná zeď vyšší jak 100 cm správně vyžaduje projekt (statické posouzení) a stavební povolení. Nechci strašit, jen abych dodal váhu tomu, co jsem psal. Pak záleží i na hlíně - pokud si to zavezeš nějakou potvorou jilovicou, ta může na tu zeď hodně tlačit, když začně pršet nebo mrznout. My jsme stavěli zdi (hodně zdí, a velkých, ach jo, to bylo - všude blato). Ale rovina na zahradě je rovina, pokud jiného místa nezbývá, vážně bych to zvažoval. Jedná se ale o jedny z nejdražších terénních úprav. Ale pokud je to v malém a máš dobrý záda, tak to dáš :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 16.03.16 17:28

Samotná opěrná zeď nezabrání sesouvání svahu. Na to není dost hmotná a nemá žádnou opěru. Snad jen vrty v zemině s trubkami a betonová zeď . Jestli ale svah nic nedělá, tak není dobré do pokojného stavu vrtat. Právě bagrováním se může stav zhoršit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.16 17:53

Tak kamaráde, no, nakreslis to v měřítku, teď už vidím. No, takhle - ten domek to nějaký zámeček? :) Pokud ne, pak bude levnější se přestěhovat a postavit dům jinde, než stavět opěrnou zeď :)

Nenapsal jsi teda ještě, jak je zeď dlouhá. Pokud by to byla nějaká krátká proluka (2, max 3 metry) a bylo by do čeho tu zeď opřít, tak pak by to možná bylo dostupné, ale jinak mi to přijde nereálné :( Ta zeď by musela být fakt "betelná". SKANSKA nebo Metrostav by Ti to možná udělali :)

A souhlasím s předchozím příspěvkem, že sedmimetrovou zeď, to by musel být soused se sedmdesáti sedmerou tolerancí :)

Pokud ale chcete rozšířit rovnou plochu, vážně bych uvažoval o nějaké dřevěné terase. Do svahu zabetonovat patky (v tomto případě to raději nazvat piloty), na ně sloupy, trámy a prkna nahoru. Ze sedmimetrového převýšení by mohl být impozantní výhled :) Asi to taky nebude nejlevnější ale přeci jen proveditelné. K dokonalosti bych vedl z drevěných prken cestičku až od domu - ideálně od francouzského okna z kuchyně :) je-li nějaké. My máme dřevěnou terasu teda hned u domu, ale to dřevo má výhodu, že se po něm dá chodit bosky, není na něm tolik špíny, takže by se dalo vyjít třeba z té kuchyně až na zahradu a terasu "na čisto". A taková snídaně nebo posezení večer venku je úžo :) Malé jezírko vedle (vykopat rýčem, hodit fólii za pětistovku, třeba) - přijdou i žabky (přes den se schovají pod terasou - jestli by vám to teda nevadilo). Ale aby to moc nerazilo, asi bych terasu nedělal víc jak, nevím, 2 - 3 m hlubokou.

Jen upozorňuji na vlastní zkušenost, že mít terasu spojenou s bytem "čistou zónou" nebo přes zahradu a trávník, je pocitově dost rozdíl. Stejně tak mít východ na terasu z kuchyně nebo obýváku je pocitově dost jiné od toho, muset jít třeba garáží. Ale pokud už vám domek stojí, může to být těžké změnit. Ale pokud je místo, k rozpočtu na terasu bych přidal i to francouzské okno. Je to velký rozdíl, vyjít si jen tak, bosky nebo v ponožkách zevnitř ven :)

Na terasu - my máme surové tropické dřevo - kupodivu nebylo až tak drahé, ale musím to každý rok naolejovat. S tím je třeba počítat. Je to ale čístá a lehká a svým způsobem zábavná práce. Do plastu jsme nešli, protože nám přijde, že hrozně klape, kroutí se, a víc se rozpéká od Slunce, takže se na něj nedá bosky.

Hodně zdaru!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ondrejl
Datum: 16.03.16 18:02

díky kámo, to jsou super informace*palec*, jdeme nad tím přemýšlet*cteni*, pak se pochlubíme *jasne*

Datum: 16.03.16 21:48

Ještě mne napadlo... Byl u nás zahradník - to ještě terasa nebyla - a říkal: "Ne abyste si tu udělali hřiště. Jenom to nedělejte to obdélníku." A měl pravdu. Je to tak mnohem lepší. Z téhle zkušenosti bych doporučil tu "vyhlídku" taky nedělat s obdélníkovým půdorysem. Třeba jeden roh zkosit, nevím. Vlastně, ono to jde na té třetí fotce vidět... Hodně zdaru!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 18:17
A co celou tu rokli zavést i sousedovi? Treba by byl taky rád.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.03.16 18:50

Ahoj Requide. Dobrej nápad s tím zavezením. Taky mi to blesklo hlavou. To by pak stačil zase obnovit jen ten plůtek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 18:57
Tak je to mnohem jednodušší a levnější varianta než stavět tak obrovskou zeď.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: ondrejl
Datum: 16.03.16 20:19

díky za dobrý nápad*palec* , taky nás to už napadlo, akorát soused je takovej bručoun, že musí být vždy po jeho. A tohle není jeho nápad, tak by st ím nesouhlasil

Od: host*
Datum: 16.03.16 22:08

10 m šířka svahu na 7 m výškového rozdílu je pěkně prudký kopec, kde se i těžko chodí s kosou, se sekačkou těžko, možná je spouštět na provazu a taky když prší, tak se asi všechna voda valí dolů.

Žádná malá levné zídka vám to neudrží. Možná by se dal svah využít jako vinice s vodorovnými řadami, aby se alespoň nějak zabránilo vodě téci přímo dolů a rvát hlínu s sebou. Pěkná vinice je i užitečně a svah je pro ně vhodný hlavně na jižním svahu.

Pokud byste svah nevyužili a šlo vám jen o zpevnění, aby držel a nesjel k sousedovi dolů, tak by šel osadit keříky rakytníku řešetlákového, ale ten je šíleně pichlavý a nikdo by už dolů neprolez (ani nahoru), ale velice hustě prokoření, takže se s ním zpevňují i břehy řek.

Pokud chcete cestičku, můžete ji udělat na šířku cik - cak, nebo alespoň jako široké písmeno Z s odpočivadly nebo spíš místa pro obrácení směru na obou stranách.

Možná by stačilo dolů dát nějaký vysoce rostoucí strom, třeba hrušeň a nahoru nižší a nižší, třeba malé jablůňky - čtvrtkmeny nebo zákrsky a nahoru rybíz.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.