Vrzání schodů

Od: Datum: 15.03.16 16:47 odpovědí: 13 změna: 20.03.16 18:45

Dobrý den, potřeboval bych poradit, čím nebo jak připevnit schody, zespodu jsou 4 šrouby, pokaždé, když je dotáhnu, tak za pár dnů to zase povolí a znovu schody vržou, děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 15.03.16 16:59
avatar

Dobrý den. Pod nášlapy se dá trochu silikonu - to by mělo omezit tření dřevěného nášlapu a např. železné nosné konstrukce. Vruty se můžou dát přes pérovku či měkkou podložku - aby lépe drželo.

I tak se jednou za 3 měsíce musí dotáhnout - úděl schodů...


doplněno 15.03.16 18:30:

Přesně tak to mám řešeno - takže jak jsem uvedl - dřevo na silikon - a vruty pokud jde sehnat mírnější stoupání a přes gumovou podložku, kus kůže, apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 17:16

Děkuji za radu,vyzkouším.

Datum: 15.03.16 17:27
avatar

Zdravm,
nemohl byste sem dát fotku těch schodů (stupňů) z podhledu?
Můj tip totiž je, že tam je něco někde (možná konstrukčně) špatně - že by se schody povolovaly a musely se pravidelně dotahovat se mi zdá jako nesmysl a slyším něco takového zcela poprvé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 18:19

Tady

Datum: 15.03.16 19:44
avatar

OK - takže postupně
- první chyba - pokud už je použitý vrut se zápustnou hlavou, musí být ta hlava vrutu taky zapuštěná (tzn. do toho "vinglu" - úhelníku) - takhle to drží jen za hranku na úhelníku a celkem logicky to nemá žádnou upevňovací sílu - pokud není schod zcela rovný, při došlápnutí se pohne a tím se vrut posune a uvolní
- druhá chyba - nezapuštěním hlavy si zbytečně zkracujete pracovní délku vrutu zapuštěnou do dřeva, takže pokud je např. tlouštka stupně 20mm a použijete vruty dlouhé 15mm, nedrží to ve dřevě za např. 12mm (předpokládám, že síla materiálu úhleníku je 3mm), ale díky nezapuštěné hlavě to je ve dřevě jen třeba 8 - 9mm a to je prostě málo - vrut by měl být pro pevné upevnění zavrtán do dřeva co nejdelší činnou částí ("závitem")
- třetí (možná) chyba - možná proto, že to z fotky vidět není, ale vzhledem k povolování šroubů je to vysoce pravděpodobné - je spodní strana stupně zcela rovná tak, aby na úhelník doléhala celou plochou a stupnice se tak při volném položení nekolébala? Pokud není, je to chyba.
Možnosti opravy (tím myslím opravu, aby to k něčemu bylo a ne aby to bylo jen nějaké provizorium)
A) oprava zvládnutelná člověkem, který má doma max nějaký ten šestihranný klíč
1) demontovat stupnici 1. schodu (to zatím stačí - ostatní budete demontovat až budete mít doma upevňovací materiál)
2) změřit rovinnost spodní strany stupnice (stačí pravítkem)
3) změřit tloušťku stupnice
4) změřit si průměr otvoru (díry) v úhelníku na kovové části schodiště - pokud nemáte čím, neměřte, ale vezměte si nyní použitý vrut s sebou jako vzor průměru na nákup
5) vyrazit na nákup
a) vrutů pro všechny stupnice - buď víte průměr díry nebo máte vzor s sebou, délka vrutů by měla být síla stupnice, max minus cca 2mm, vruty koupíte potřebné délky a průměru se 6hrannou hlavou - kdybyste v prodejně nevěděl, jaké vruty vybrat, řekněte jim, na co máte - oni vám poradí ;)
b) pokud při měření rovinnosti stupnice zjistíte, že není ze spodní strany zcela rovná a nemáte nářadí, kterým byste ji srovnal (ruční svislá frézka, hoblík zvaný "kocour", nouzově dláto), kupte si ještě silikon v kartuši (na barvě nezáleží, na druhu ano - nedoporučuju kupovat tzv. acetický (ke cítit po octu), protože moc rychle tuhne a nemusel byste stihnout udělat potřebné v omezeném čase), pistoli kupovat nemusíte (pokud ji samozřejmě nemáte), určitě ji někdo z vašich známých má a půjčí vám ji
6) na všechny stupnice (včetně té už demontované) si zespodu obkreslete tužkou umístění úhelníku
7) demontujte všechny stupnice
8) odzkoušejte si, že vruty se vejdou do děr v úhelníku a přisazením stupnice k vrutu vloženém v díře úhelnku si ověřte, že vruty jsou skutečně správně dlouhé (že se neprošroubujete skrz stupnici) - pokud by se vám délka vrutu zdála moc dlouhá, můžete pod hlavu vrutu dát případně podložku a tím ho "zkrátit"
9) připravte si mikrotenovou folii (stačí rozříznuté mikrotenvé sáčky na pečivo) a rozhodněte se, jestli sillikon pro vyrovnání budete nanášet na úhelník nebo na označené místo na stupnici - doporučil bych na úhelník, bude se vám to lépe dělat
10) na vybrané místo naneste housenku (proužek) silikonu - nepřehánějte množství slikonu, prostě tak "akorát", když dáte zybtečně moc, je to jako kdybyste ho vyhodil - nedělejte celé schodiště naráz, ale stupnice jednu po druhé
11) překryjte silikonovou housenku páskem mikrotenu (pokud byste tam ten mikroten nedal, stupnice si silikonem přilepíte natvrdo a případnou demontáž budete dělat kladivem a stupně budete mít demontované v třískách ;)
12) přiložte stupnici a přišroubujte ji
Stejným způsobem postupujte u všech stupnic. Pár rad k montáži
- nejdříve si udělejte tu úplně spodní stupnici - později byste se k jejímu přisroubování hůře dostával
- jako další montujte 2. a 3. stupnici od spodu ze stejného důvodu jako tu 1.
- následně montujte stupnice postupně od shora schodiště - na již namontované stupně zatím nestoupejte - silikon bude sloužit jako vymezovací vrstva a pokud byste ho šlápnutím na stupeň nerovnoměrně stlačil dříve než zcela vytvrdne (cca do druhého dne), jeho vyrovnávací účel zrušíte a pokud jsou stupnice hodně křivé, budou se vám zase houpat = práce se silikonem by byla zbytečná
- před začátkem práce se silikonem si vezměte k ruce starý hadr, abyste případné přetečení či ukápnutí silikonu měl čím utírat

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 19.03.16 22:27

Do tech schodů mám vyvrtat nové díry jinde? nebo mám použít ty staré a přizpůsobit tomu výběr vrutů?

Datum: 19.03.16 22:55
avatar

Nevidím důvod vrtat díry jinde (tedy za předpokladu, že stávající nejsou zcela vytržené) - proto jsem psal vzít si starý vrut s sebou na nákup jako vzor a změřit si stupnici - nový vrut po proměření bude třeba taky možné mít trochu delší - záleží, co naměříte.
Když by šlo hodně do tuhého a díry byly vytržené, tak je převrtat vrtákem (třeba 8) a zalepit tak kolíky a do těch pak zašroubovat nové vruty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.16 23:09

Díky moc za rady

Datum: 19.03.16 23:12
avatar

Krásný povídání, zaslouží pochvalu.

Celý postup bych jen nepatrně vylepšil. Sehnal bych si podložky, tak 1 - 2 mm silný, na každý stupeň čtyři kousky a po celý proceduře jak ji popisuješ bych v místě šroubů stupeň podložil a dotáhnul co jde. Za nějaký čas, až silikon vytvrdne v celé vrstvě, bych podložky vyndal a stupně dotáhnul. Pak budou stupně pevně dotažený a všude na silikonu, nikde se nebude dotýkat dřevo se železem.

Pro autora dotazu, pokud nejsou díry moc velký a šroub v ní drží, je zbytečný vrtat nový. ono čistě teoreticky by se pak měly převrtat všechny stupně, ať jsou stejný. Převrtat jen jeden, byl by vystrčenej, nebo zastrčenej vůči ostatním.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.03.16 23:32
avatar

Dík za pochvalu ;)
Jinak já jsem to celé bral a psal tak, že předpokládám, že tazatel nemá vybavenou dílnu..Jako, samožejmě, opravit to lze X způsoby, ale jsem vybavený, ale když někdo není...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 17:57

Ještě takový detail,silikon mám rozetřít po celé ploše úhelníku? Nebo stačí třeba jen dva proužky...Takže schod mám odšroubovat,nanést silikon a patřičnými šrouby přichytit?

Datum: 20.03.16 18:34
avatar

Bohatě stačí nanést jen dva proužky, radši trochu silnější, než slabší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 18:45

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.