Financování nákladů představenstva BD

Od: Datum: 15.03.16 08:42 odpovědí: 8 změna: 16.03.16 08:05

Dobrý den milí rádcové,

předseda družstva si nechal z fondu oprav proplatit za rok elektrickou energii v ceně přibližně 7000Kč, že prý jí spotřeboval prací na počítači (+scanner a tiskárna) pro účely BD. Většina družstevníků (důchodců) nemá námitky, vůbec jim nedochází, že si nechal proplatit zhruba celou spotřebu bytu. Co s tím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.03.16 08:56
avatar

To by mělo být ve stanovách na co má předseda nárok.My jsme BD(velké,městské)a už v nájmu je zakotvená částka na chod družstva.Podle mě na to nemá nárok a za funkci bere "plat" ze kterého by měl hradit i elektřinu...ale počkáme ještě na další rádce.


doplněno 15.03.16 09:05:

...to je jako by chtěl po zaměstnavateli doplatit elektřinu,protože musel některé věci dodělávat doma.*smich*Určitě má nějakou smlouvu o výkonu funkce kde je napsáno na co má nárok,ale i tak si myslím,že chce využít situace.Takových už bylo...


doplněno 15.03.16 10:17:

...ale dobrý nápad,to navrhnu doma.Máme v rodině několik učitelek.Mohly by po škole žádat doplatek za elektřinu,protože opravují sešity při rozsvícené lampě a čtou si přípravu na další dny,sedí na netu ...*haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 09:10
avatar

Ten Váš předseda se chudák pro BD udře...měl by si odpočinout.

To je částka odpovídající tak 8000h práce na středně výkonném PC...Ale to samozřejmě víte..

A zkusil jste jim ta čísla na schůzi vysvětlit, jak jsou nereálná? Já bych ještě chtěl vidět vyúčtování elektřiny v daném bytě (jak píšete, nebude to za rok celkově o mnoho více než těch 7tis Kč).

Přečetl bych si nejdříve stanovy družstva, zda vůbec má na něco podobného nárok...a pak bych ještě argumentoval nesmyslností té částky.

(I když já bych předsedu BD) nechtěl dělat ani za prémii 100tis Kč ročně..).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 15.03.16 09:17

Samozřejmě že ve stanovách je jasně stanovená měsíční odměna, tohle si vzal prostě nad rámec...

Od: ben®
Datum: 15.03.16 09:58
avatar

Dobrý den, co dělat? Můžete se přidat k většině (důchodcům) a více neřešit. Také můžete protestovat, chtít vidět fakturu za elektřinu z bytu pana předsedy a porovnat.

Možná by se to dalo posoudit i jako trestný čin (nedovolené obohacování=?). Jinak, u nás o odměně rozhodovala vždy schůze členů SVJ, odměna byla pevná a dle odvedené práce.

Když vedení SVJ zajišťovalo rekonstrukci domu a půdní nástavbu, tak byla odměna vyšší a pak se zase (při běžné činnosti a údržbě) vrátila k menší částce. Také je možnost pana předsedu příště nezvolit, ale zase vím, že tuto funkci většinou nikdo nechce vykonávat. V našem domě máme nyní pověřeného vlastníka (profesionální osoba), kterého si platíme a je spokojenost. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.03.16 20:33
avatar

U bytových družstev existuje instituce,zvaná kontrolní komise,která má dohlížet nejen na financování družstva,ale i na hospodaření.Jednou,nebo dvakrát do roka zpracovává zprávu pro předsednictvo a nakonec pro shromáždění delegátů(u větších družstev)Co se týká hospodaření jednotlivých domů,mají u družstva svůj účet,jehož částí je i částka FO.Ta je používána pouze na účely,stanovené stanovami,tedy na údržbu a revuitalizaci domů.Pokud se použije na něco jiného,bez schválení domovního výboru nelze.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 15.03.16 21:22

Předseda výsledky kontrolní komise znevažuje, nebere v úvahu a většinu v domě zpracoval tak, že výsledkům komise se nevěří...

Datum: 15.03.16 21:39

Dalo by se to i číst: "Předseda odcizil 7 tis. z fondu oprav" Postup je pak jasný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.16 08:05
avatar

...jsem v kontrolní komisi a tohle bych si nenechala líbit.Chápu,že je to nevděčná funkce být předseda,domovník...,ale buď člověk mlčí a přihlíží nebo se sám do toho pustí.Beru to tak,že nás to bydlení stálo nemalé prachy a chci žít slušně a v klidu,proto patřím k těm co vše hlídají a ozvou se.Takže je to na Vás.*jasne*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.