Akumulační nádrž+expanzní nádrž

Od: Datum: 14.03.16 22:47 odpovědí: 8 změna: 15.03.16 22:40

Zajímalo by mě to,zda při instalaci akumulační nádrže 500litrů musim k ní také instalovat expanzní nadrž,když v samotném topném systému již jednu takovou nainstalovanou mám i když jen na 35 litrů.Celý topný systém i s AKU nádrží by měl obsah 600 litrů,což představuje celkový obsah expanzky 90 litrů,má-li být 15% s celkového topného obsahu,instalována velikost expanzky.Nyní stojím před otázkou,zda příinstalovat druhou expanzku na 60litrů,nebo tu první vyhodit a dát jednu velkou na 90 litrů,co by jste mě pánové poradili?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hugo*
Datum: 14.03.16 23:53

Ano, každopádně velikost expanze musí odpovídat objemu vody v systému; bude jedno, zda je 1 neb 2. Podle mně co bude jednodušší, případně levnější. Budou-li 2, musí se též stejně tlakovat.

Ohodnoceno: 2x

Od: topic
Datum: 15.03.16 10:30

Dvě malé nebo jedna velká - pokud vyhovuje celkový objem pro expanzi tak funguje oboje.

Líp se nastavuje jedna velká než dvě malé. Už proto že je jen jedna.

Vzal bych velkou a malou dal pryč.

Ohodnoceno: 0x

Od: miro®
Datum: 15.03.16 11:02

Připomeňme si Archimedův zákon ! V obou expanzních nádobách, pokud budete instalovat druhou, bude stejný tlak, pokud jsou umístěny ve stejné výškové úrovni, Jsou to spojité nádoby. Proto postačuje nastavit tlak jen z jednoho místa. -miro

Od: topic
Datum: 15.03.16 11:19

Tlak vzduchu resp. množství vzduchu asi těžko, to by musely být propojené vzduchové prostory (nad membránou)

Od: miro®
Datum: 15.03.16 11:44

Tlak je vždy stejný, jak uvádím výše. Vždyť jej tvoří výhradně výška vodního sloupce v systému . Vodní sloupec tlačí na vzduchové vaky v expanzomatech a ten je jediný a stejný pro všechny spojité nádoby. Vzduchové prostory ve vzduchových vacích expanzky nemusí být nijak propojeny. S množstvím vzduchu, s Vámi souhlasím. To je velmi důležité pro to, aby se příliš neměnil tlak , vlivem roztahující se vody v topení z důvodů kolísání její teploty.

- miro

Datum: 15.03.16 19:04

Díky za názory,take si myslím,že je lepší obsluhovat jednu velkou expansku,než dvě malé,dám jednu na 100litrů a tu malou si dám za rámeček,ale o to nejde,co s ní,nyní jde oto,zda je možné instalovat mezi expansku a AKU nádrží kulový ventil,který mám v ůmyslu použivat jen tehdy,když budu chtít uzavřít system do AKU a z AKU.Mám v ůmyslu před expanzomatem směrem k AKU nádrži spojit spátečku se stoupačkou nikoliv směšovacím třícestným ventilem,ale použít 2 ks T-KUS a mezi ně dát kulový ventil,kterým si budu ručně regulovat a směšovat horkou vodu do zpátečky a do kotle,tak jak budu potřebovat.Pochopitelně abych mohl mísit vodu ze stoupačky do spátečky a zpět do kotle,tak musím uzavřít cestu do AKU na což by mě měl stačit jeden kulový ventil na stoupačce.Jinak nejsem zastáncem různého stavění překážek v potrubý,třícestný ventil,zpětná klapka atd.toho jsou důkazem,tak proč bránit vodě v průtoku,kulový ventil,to vzládne také a já se alespon proběhnu a nespohodlním.

Datum: 15.03.16 20:31

Ahoj.

Já se vyjádřím už jen k tomu uzavíracímu ventilu. Může tam být namontovaný, jen musí být třeba nějakou páskou viditelně ,,zajištěn´´ v otevřeném stavu. Tak se k věci vyjádřil revizák. Mělo by to stačit, když nebude nikdo, kdo ten ventil může nekontrolovatelně uzavřít. V panelákové kotelně jsem viděl asi 4 ks velkých 500 litrových expanzek. Všechny v několika (2) místnostech a ve stejné úrovni.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.03.16 22:40

Máte pravdu,sám takto mám zajištěný ventil,přímo na ventilu u expansky,což instaloval firemní instalater od DAKONU,ale i když mě konkrétně nešlo o tuto věc,tak jste mě dal najevo to,jak postupovat při instalaci dalších kulových ventilů ve směru k AKU,takže díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.