Rozvodove rizeni

Od: Datum: 12.03.16 18:48 odpovědí: 3 změna: 13.03.16 10:55

dobrý večer, chtěl jsem se zeptat a poprosit o radu.S manželkou už asi 8 let nesdílíme lože, bydlíme ve společném domu, který máme na půl, komunikace mezi námi těžce vázne a je problém, se na čemkoli domluvit, dva roky jsem žil mimo domov, vrátil jsem se a doufal, že bude líp, není tomu tak,máme tři velké děti, které už nežijí s námi, takže bych se chtěl rozvést a vyřešit vypořádání majetku, jaké kroky mám učinit? Děkuji za odpověd, Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.16 19:13
avatar

Dobrý den. V první řadě sdělte svůj úmysl (rozvést se) manželce. Dále se snažte na všem domluvit a dohodnout. Pokud se manželka k návrhu na rozvod přidá a dohodnete se na vypořádání SJM, stačí sepsat žádost o rozvod, dohodu o vypořádání SJM (necháte si ověřit podpisy), zaplatíte soudní poplatek 2. 000 Kč a soud vás rozvede bez problémů, aniž by cokoliv zkoumal (tzv nesporný rozvod). Pokud se nedohodnete, proběhne rozvodové stání kde soud bude zkoumat rozpad manželství, kdo se na něm větší mírou podílel, zda je skutečně soužití mezi vámi natolik narušeno, že manžetství není možné zachovat atd. Buď vás rozvede nebo ne. Na vypořádání majetku pak budete mít tři roky od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Buď se spolu vypořádáte sami, nebo opět soudní cestou. Pokud už to mezi vámi došlo tak daleko, že je rozvod nezbytný, pak se snažte na všem se domluvit mezi sebou. Ušetříte si spoustu času i nervů a u nebudete muset u soudu nikomu nic dlouze vysvětlovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.03.16 23:19
avatar

Věta "na vypořádání majetku budete mít tři roky" je poněkud nejasná a vypadá to tak, že do tří let musíte jednat. To není tak zcela pravda.

Je také možné, že manželé společné jmění nijak řešit nebudou ani po rozvodu. I to je možné. Společné jmění manželů tedy trvá ještě tři roky po rozvodu. Po této době, pokud nedojde k jinému vypořádání, se vypořádá ze zákona. Například vlastnictví nemovitostí se ze společného jmění manželů změní na podílové spoluvlastnictví. Každý z manželů tedy bude vlastnit polovinu nemovitosti. Movité věci získá do svého výhradního vlastnictví ten z manželů, který je užívá.

Pokud tedy jeden z manželů zůstal v bytě, který je ve společném jmění stejně jako jeho vybavení (lednice, koberce, televize, pračka) a druhý z manželů tento byt opustil a ani po rozvodu ho celá tři léta neužíval, pak se má zato, že byt mají oba manžel v podílovém spoluvlastnictví, každý polovinu. Vlastníkem uvedeného vybavení domácnosti je ten z manželů, který v bytě zůstal a toto vybavení užíval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 13.03.16 10:55

Vlastnit dům napůl není dobrá volba a proto buď manželce odprodejte svou část nebo naopak a nebo celý dům prodat a rozdělit se. Většinou to je neřešitelný problém a v případě nutné opravy domu katastrofa.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.