Dědictví a makléři

Od: Datum: 11.03.16 19:20 odpovědí: 60 změna: 13.03.16 19:22
avatar

Dobrý den, prosím o Vaši pomoc.

Před třemi roky jsme zdědili dům,po rodičích. Bratr,který tam bydlí několik let, dům neudržuje a my ostatní sourozenci to máme daleko. S nejmladším bratrem,jsme se domluvili, že dům prodáme. Bratr,který v domě bydlí se stěhovat nechce, prý se bojí,že nesežene žádný nový domek v hodnotě ,kterou dostane za jeho podíl. Nejstarší bratr chce nehoráznou sumu za dům,jinak nám to nepodepíše.Přesto jsme podali před rokem inzerát,ale samozřejmě nikdo předražený dům nekoupí.Navíc mi bratr,který v domě bydlí řekl,že si mám jezdit provázet makléře sama i když bydlím 130 km daleko. Nabídla jsem mu, že mu pomohu nový domek sehnat a pomohu se stěhováním. Řekl, že nemám nic shánět a mám mu dát pokoj.

Takže bratr bydlí ve 4+1 s garáží ,dílnou a zahradou, je svobodný a bezdětný a už v důchodu. Můj syn bydlí v podnájmu.

Napadá Vás nějaká rada,jak se s nimi domluvit?

Děkuji


doplněno 11.03.16 19:35:

Ten dům je potřeba prodat co nejdřív,protože chátrá a nikdo se o něj nestará.


doplněno 12.03.16 08:21:

Chtěla jsem dům vymalovat,protože se tam nemalovalo asi 10 let,ale že prý je to zbytečné. Prostě domluva žádná.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.03.16 19:26
avatar

Když nechce prodat, nelze je nijak donutit. Jedině začít dělat naschvály a podobný zvěrstva.

Ale můžeš klidně prodat jen svůj díl, v tom ti nikdo nemůže zabránit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:30
avatar

Kdo by koupil jeden díl z celého domu? Tomu nevěřím. Napadlo mě ubytovat tam syna,ale on by se s bratrem nerad dohadoval,třeba o kuchyň,nebo koupelnu,takže by tam nešel.

Datum: 11.03.16 19:31
avatar

Jenyku, to sice může, ale nenajde na jeden díl baráku žádného kupce. Leda že by prodala svůj díl jednomu ze svých bratrů. A to asi nepůjde podle toho co Hanka píše. To bude tvrdý oříšek. Leda se pokusit o smířlivou nabídku, aby tam bydlel alespoň Hanky syn.


doplněno 11.03.16 19:36:

Hanko,vím tohle snad to nesložitější v životě. Snažit se dohodnout v rodině. Je to paradox, ale je to tak. Zkus to nějak rozumně a hlavně po dobrém s tím bratrem co v domě bydlí. Jestli by tam s ním mohl alespoň bydlet Tvůj syn. Teda v tom případě, že by to chtěl také Tvůj syn. Předpokládám, že Tě vyplatit nehodlají, to bys už asi dávno udělala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:42
avatar

Suzymon, to už jsem všechno zkoušela,po dobrém,ale to bys musela znát mé bratry. Nebudou se se mnou o tom ani bavit a když mi řekne,ať mu dám pokoj, tak já se nevnucuji,vím,že by to bylo ještě horší. Nabídl se mi pan makléř, že s ním promluví,ale bratr s nikým mluvit nechce. Je to strašně těžké. Zkoušel to i můj mladší bratr,ale nikdo s ním nehne a já nemám na vyplacení tolik peněz.

Od: marekvoracek
Datum: 11.03.16 19:40

Viděl bych to na dvě řešení:

- buď se nějak domluvte s bratrem, který v domě bydlí, na tom, že by tam mohl bydlet váš syn, na "vašem podíle", otázka však je, zda se tam s vaším bratrem snese a nebudou si dělat naschvály a podobně. Pokud by se váš syn zapojil do oprav a udržování, je problém, jak by se s bratrem vyrovnali. Každopádně bych vše řešil smlouvou, že tam váš syn může bydlet a to samé si nechával případně nějaké důkazy (faktury, apod.), co do daného domu by případně v rámci jeho udržování investoval. Určitě se vám to bude do budoucna hodit.

Přijatelnější a lepší řešení by podle mě bylo to, že byste svůj podíl (a váš nejmladší bratr) nabídli k odprodeji ostatním sourozencům, zde je otázka, zda oni by s tím souhlasili a také zda byste se dohodli na ceně.

Pokud už jste dům kdysi inzerovali, nezapomínejte, že ostatní vlastníci mají přednost, mají možnost předkupního práva, takže napřed jste měli řešit věc hlavně s nimi.

Opravdu toto vidím jako nejlepší řešení z toho důvodu, že pokud píšete, že dům není udržován, tak pravděpodobně ztrácí na hodnotě. Váš bratr to nyní neřeší asi s tím, že je v důchodu a nějak tam dožije. Vzhledem k tomu, že cena domu by pak byla nižší, snížily by se samozřejmě i pak vaše jednotlivé podíly na něm. Proto bych volil nejradějí tuto možnost.

Pokud váš podíl není třeba příliš velký a dům vám už opravdu skoro padá na hlavu, a o peníze vám až tak moc nejde, nabídnul bych ostatním sourozencům i nižší cenu odkupu, než jak jej máte oceněn. Je to podle mě lepší, než abyste pak nedostala vůbec nic.


doplněno 11.03.16 19:53:

Hanko, a můžete ještě prozradit, když s bratrem není taková domluva, jak řešíte třeba platbu daně za nemovitost? Snad každý platíte sám za sebe, a nemá to jen jeden, který se to pak snaží dostat z ostatních?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:48
avatar

Můj syn tam bydlet nechce. Bratři dům neodkoupí,protože nemají tolik peněz.Všichni už jsou v důchodu. Dům se prodává za 5mil.

Datum: 11.03.16 20:01
avatar

Tak Ti asi nezbyde než se s tím smířit. Vím, že to je za prvé těžké a za druhé je to škoda, protože kdybyste to prodali ve shodě, tak byste na tom byli všichni lépe. Bratr by mohl koupit za svůj podíl jiný baráček A Ty a druhý bratr by měl nějakou tu korunku. Leda nějak se spojit s tím druhým bratrem a snažit se mu to vyvětlit v tomto směru. Ale možná, že existuje nějaký způsob jak vymoci řešení soudně, ale to bude hodně nepříjemné, složité a znamená to naprosté rozhádání se s rodinou. Pokud Ti nic neschází, vykašli se na to...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 20:09
avatar

Suzymon, tady nejde o sto korun,ale o 5 mil. Já také potřebuji ještě nějaké peníze,bydlím v paneláku a chci si koupit baráček,ale něco málo mi chybí a půjčku už mi nedají. Ten barák se musí prodat,protože strašně chátrá,nikdo na něj nesáhl už 15 let. S mladším bratrem se občas domluvíme,pokud já mu zavolám,ale s ním to je na dlouho,On baráky má dva, jemu to je jedno. Také nám už není dvacet,abysme čekali 10 let, než se to prodá. Soudně to řešit nechci.

Od: marekvoracek
Datum: 11.03.16 20:22

Pokud nechcete nic řešit soudně, tak vidím možné řešení jedině v tom, že alespoň s někým ze sourozenců najdete společnou řeč. Pokud je vašemu jednomu bratrovi celá situace jedno, nejspíš byste se společně mohli domluvit. Společně pak zkusit nějak přesvědčit dalšího bratra, aby nechtěl za dům tolik peněz, kolik požaduje (ukázat mu nějaký nový odhad, nebo ať si dům zkusí prodat sám, když za něj chce tolik - vše samozřejmě ošetřit smlouvou). Následně všichni pohovořit s bratrem, který v domě bydlí a nějak ho přesvědčit, že na prodeji domu neprodělá, pomoci mu všichni se stěhováním, hledáním nového domu a podobně. Následně snížit prodejní cenu domu na cenu, za kterou by jej snad někdo mohl koupit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.16 20:30
avatar

Ano, s mladším bratrem se domlouváme,pokud já mu zavolám,ale starším bratrům je to jedno. Nejstarší bratr řekne, že to klidně nechá vnoučatům,ale ti mají svoje domky a stejně by to asi nechtěli. Je to jenom práce a údržba. Ten co tam bydlí, tak proč by se stěhoval, když má tak perfektní bydlení. Pomoc jsem mu nabízela, přesně jak píšete a nakonec mi řekl,ať se starám o sebe a nechám ho na pokoji.


doplněno 11.03.16 20:37:

Poslal mi to v sms,mám ji schovanou :(

Od: marekvoracek
Datum: 11.03.16 20:08

Pokud tedy prodej není možný (váš podíl na nemovitosti nejspíš nikdo cizí nekoupí, jak už je zde zmíněno), a zároveň nikdo z vás nepotřebuje nutně peníze (dům prodáváte, jak píšete, asi hlavně z toho důvodu, protože chátrá), zkusil bych to řešit možná opačnou cestou (podotýkám, nejsem právník, ale osobně bych se s ním v této záležitosti poradil, to rozhodně). Píšete, že dům není udržovaný, chátrá. Dům užívá jeden z vašich bratrů.

Mezi základní povinnosti vlastníka nemovitosti patří to, že by se o ni měl v přiměřené míře starat (i podle nového občanského zákoníku). Tuto povinnost máte vlastně všichni, jelikož každý z vás je vlastník. Nejvíce asi tedy váš bratr, který v domě bydlí, vy ostatní jej neužíváte. Váš bratr, který v domě bydlí, vám musí povolit udělat na něm nějaké úpravy, to vám zakázat nemůže.

Sice mi to přijde trochu zvláštní, když jde o rodinu, ale pokud není možná domluva, tak bych to řešil doporučeným dopisem do vlastních rukou, a v něm vyzval hlavně bratra, který dům obývá, aby se nějak podílel na jeho udržování, opravách. S ostatními sourozenci se také nějak dohodněte (není-li to možné, opět forma doporučeného dopisu). Pokud se nikdo nebude chtít do oprav pustit, můžete je navrhnout sama, provést je a pak žádat po ostatních adekvátní náhradu.

Samozřejmě by to bylo potřeba nejspíš pak řešit nějak soudně, ale jiná možnost mě osobně nenapadá (právník by možná přišel ještě na něco jiného).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.16 20:22
avatar

Moc děkuji za radu,ale s bratry je těžká domluva. Ti dva starší se spolu vůbec nebaví a mě berou, tak nějak jako se to brávalo dřív. Já do ničeho nemohu moc mluvit. Chtěla jsem,aby s nimi promluvil pan makléř,ale oni nemají zájem.

Loni v létě jsem pomáhala vyklízet a mýt okna uklízet co bylo potřeba. Mám to daleko,tak jsem objetovala dovolenou.

Nejstarší bratr,nemá zájem na vyklízení, takže nedělá nic. Já už jsem z toho unavená. Přece svobodný bezdětný člověk nemusí bydlet v obrovském domě sám . Může si najít menší domek. Já nemohu investovat do oprav,protože sama budu peníze potřebovat, na koupi nového domku, kde bych mohla ubytovat i syna,který bydlí v podnájmu.

Ten dům mohl být už několik let i pronajímán,protože má svůj zvláštní vchod,ale bratr tam nikoho nechtěl.

Od: marekvoracek
Datum: 11.03.16 20:29

Hanko, dobře, zkusil bych ještě pouvažovat nad tím pronájmem. Opět bych se poradil s právníkem, jak to nejlépe ošetřit, ale nezdá se mi, že by bratr, který dům sám obývá, a navíc není jediný vlastník, měl právo mluvit ostatním do toho, zda dům bude pronajmut a nebo ne. Zvlášť pokud je tam samostatný vchod, a dům je upraven tak, že by nájemníci měli samostatné místnosti a s bratrem vůbec nemuseli přicházet do styku. Přecijen, nějaké peníze byste z toho měla, to bez debat. Tím bych se nenechal zase od bratra takhle zviklat. Pokud by byl jediný vlastník, pak ano, může si rozhodnout, že tam nikoho nechce. Bratr vás nemůže omezovat ve výkonu vašich vlastnických práv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 20:32
avatar

Teď už pronajímat nechci, mělo mě to napadnout dřív,ale to jsem nevěděla, že s tím budou takové potíže. Musí se to prodat.Ale děkuji za pomoc.

Datum: 11.03.16 20:03
avatar

To platí všechno bratr,který tam bydlí. Když jsem byla vyklízet věci, tak jsem mu nějaké peníze dala.

Volala jsem i na finanční a tam mi pani řekla,ať to tak necháme, že nemá cenu,abysme platili každý zvlášť. Možná by bylo lepší mu ty peníze poslat,abych měla složenku.

Datum: 11.03.16 21:05
Nastehujte tam na nějaký čas podnajemniky,nejlepe romy,ale slušné a pak uvidíte jak se bratr začne starat!
(Nemám nic proti Romům ani jiným menšinám, ale pochybují,ze tam pan s nekym cizim bude chtít bydlet).
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 08:37
avatar

Možná by stačilo bratrovi jenom napsat, že si tam ubytuji nájemníky,pak bych viděla jak by se zachoval. Každá rada dobrá

Datum: 11.03.16 21:00
avatar

Ještě jsem se chtěla zeptat,když nemohu doprovodit pana makléře do domu,zda by mě mohl někdo zastoupit. Děkuji

Od: marekvoracek
Datum: 11.03.16 21:06

Určitě ano, buď se prostě jen domluvte s panem makléřem, že jej doprovodí někdo jiný, kdo bude celou situaci znát, a nebo to případně vyřešte nějakým "dokladem", nevím, zda přímo plnou mocí/zplnomocněním, to asi až tak nutné nebude, ale aby si mohli ti dva ověřit, s kým mají čest.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 21:18
avatar

130 km není žádná dálka. Prohlídku makléře lze zvládnout jednoduše během jednoho dne. Neviděla bych v tom tak velkou překážku, jak Hani tvrdíte. Přístup do domu máte. Možná by stálo za to obětovat jeden den dovolené a poradit se se zkušeným makléřem přímo na místě, co se s tím dá asi udělat.

Jinak myslím, že někteří máte velké oči a chcete z jednoho většího, neudržovaného baráku pořídit vícero menších nemovitostí. Je dobré, že zatím sháníte info, třeba se někdo ozve, kdo byl v podobné situaci a jak to vyřešil. Čas je Váš nepřítel, domek chátrá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.03.16 21:46
avatar

Hanko, máte někde fotky na webu? Tak si je vložte sama, aby domek vidělo více lidí. A zároveň malý domek hledejte, pomalu to zorganizujte, on bratr to asi nezvládne. Víte musí to být pro bratra těžké, pokud doopatroval rodiče, žije v domě celý život a na stará kolena musí pryč. Možná by bylo lepší, kdyby v domě bydlel Váš syn s bratrem, když má každý svůj vchod. Není dobrý nápad pronajímat v dnešní době. Nevíte, na koho narazíte, nebude Vám platit a nadělá více škody, jak užitku. Je lepší řešit vše v klidu a nebo to nechat být, ale je to na každém. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 08:16
avatar

O rodiče se nestaral. A pro mě to nebylo těžké,když jsem zůstala sama s dětmi a neměla kde bydlet? Pomoc jsem mu nabídla ,odmítl. Syn tam bydlet nebude,protože by mu bratr dělal problémy. Nedá se s ním rozumně mluvit. Totiž bratr se nechce bavit vůbec o ničem. Mám ho nechat na pokoji,tak ho nechám,ale musím hledat jiné řešení. Dům chátrá a ztrácí na ceně.

Datum: 11.03.16 22:11

Tohle je docela patová situace. Sám to mám ve 2 nemovitostech. Pokuď se nedomluvíte, tak jedině soud.

Ale i tam je riziko, že soud po mnoha letech rozhodne, že vystěhování a prodej nemovitosti, by byl příliš velký zásah do práv vašeho bratra a proto stav nechá jak je. Mě se v tom také válí několik miliónů, ale zatím to nechávám, jak to je. Peníze nutně nepotřebuji.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.03.16 22:21
avatar

Hanko, bohužel z pohledu nejstaršího bratra je to asi tak, že přece všichni bydlíte, tak proč by on nemohl dožít ve starém domě. Že Vy chcete zabezpečit sebe i syna (v plánovaném domku) jej zřejmě netrápí. No ale abyste byla v obraze o ceně vašeho domu, zažádejte o odhad na stránkách odhadonline.cz - Znalecký ústav. Musíte jen vyplnit několik údajů o domě do jejich dotazníku. Za 199 Kč získáte velmi rozumný odhad ceny Vašeho domu během 48 hodin, což by mohl být i argument pro bratry, aby stáli nohama na zemi. Pak by i prodej domu byl reálnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 08:09
avatar

Odhad domu máme. Na webu mám fotky také. Bratr si podal inzerát a já také,ale dům je předražený a prodává se už téměř rok. Za tu dobu tam bylo několik makléřů a stále volají,že si dům chtějí prohlédnout a nafotit. To bych jezdila každý týden,neni to jenom jednou,jak si myslí pohanka V domě s rodiči jsme bydleli všichni. Postupně jsme si našli nové bydlení. Já jsem pak zůstala sama se dvěma dětmi a neměla jsem kde bydlet,protože bratr si nepřál,abych bydlela u něj a tak jsem to vyřešila tak,že jsem pracovala na horách a tam jsme měli s dětmi ubytování. Jen zdůrazním,že dětem bylo 4 a 1 rok. Za čas jsem si pořídila byt. Jedině bratr zůstal bydlet v domku sám. O rodiče se nestaral,nebylo to potřeba.

Hledala jsem na netu domek pro bratra a poslala několik fotek, aby viděl, že je plno domků ,které by si mohl vybrat. Poslala jsem mu dlouhý dopis, nabídla mu pomoc se stěhováním . On má auto a je fyzicky zdravý,takže žádný problém.

Odepsal mi to, co už jsem zde zmínila. " Dej mi pokoj a starej se o sebe ! " A dům chátrá dál.

Datum: 12.03.16 08:33
Kdo z ostatních vlastníků chce prodat svou část domu,tak ji společně prodejte. Sice dostanete méně než kdyby se prodal cely,ale dostanete alespoň něco než se z toho stane neprodejna ruina! Jiné řešení není, když není možnost se domluvit!
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 08:35
avatar

Část domu nikdo nekoupí, to by musel někde vybudovat novou kuchyň a koupelnu a to neni kde.

Datum: 12.03.16 11:23

Paní Hanko, je také možnost prodat svůj podíl bez ohledu na spolumajitele, pro někoho kdo investuje a nevěří grošákům. S makléří trochu být ve střehu, byl zde případ starší pán 80 let prodával pozemek za cenu 220 tisíc, makléř a jeho realitka naúčtovala za zprostředkování 80 tisíc českých, účet zněl, každá prohlídka, cestovné, diety, inzertní služba, nabídky, sepsání různých dokladů a.t.d., toto probíhalo 3 roky a dle rozboru bylo tak perfekt vyčísleno, zpracováno, že se nedalo soudně napadnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 11:43
avatar

Už jsem to tady psala, mojí část podílu, nikdo nekoupí. Návštěvy makléřů nikdo nedosvěčí,bylo vše domluveno po telefonu a žádné podpisy.

Od: vilik
Datum: 12.03.16 12:03
Nikdo tu nezmínil to, že pán využívá nemovitost, která mu celá nepatří, ale neplatí z cizí části nájem. Zároveň nechce dovolit jiné osoby v domě. Poslat mi problémový bratr sms, abych se staral o své, zachoval bych se podle jeho rady a vypočetl bych mu nájem a klidně zpětně. Možná, kdyby měl navíc tyto náklady, viděl by přestěhování do vlastního lépe. V baráku za 5 mega to nemůže být jen pětistovka.
Jinak tedy ale musím říct, že jeho nechuť stěhovat se jinam v jeho věku celkem chápu, vzhledem k tomu, že tam bydlí celý život.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 12:20
avatar

Roční daň je asi 800 Kč,aspoň mi to říkal. Ten dům takovou hodnotu nemá, to jen bratři by tolik chtěli. Je minimálně o 300 tisíc méně. Kdyby slevili, tak už je dům prodaný. Nikdo nechce,aby tam někdo s ním bydlel, jen to chceme prodat. Bydlí tam asi od svých asi 26 let. Odpojil velký bojler a dal si tam malý,sotva jsem umyla nádobí. Topí v kamnech na uhlí,aby nemusel topit v kotli.Ještě má v kuchyni topení v podlaze a to mu stačí. Platí si energii sám. Děkuji za názor.

Od: vilik
Datum: 12.03.16 12:51
To je úplně jedno, za kolik je dům a jak pán šetří. Vzal bych bráchu, který chce prodat, na kus papíru bych napsal smlouvy o pronájmu na vaše podíly a hodil bych mu to na stůl. Částku si tam dejte, jakou chcete. Klidně ji vypočtěte jen z poloviny běžného nájmu v dané lokalitě. Jde o to, že musí pochopit, že když neprodá, bude mít vysoké náklady, protože mu to celé nepatří. Pak si to třeba rozmyslí. Je důchodce, bolel by ho každý výdaj navíc.
Co se týká roční daně, ta přece není podstatná. Klidně mu jednou ročně dáte na daň ty 2 stovky, dostanete od něj přece mnohem vyšší měsíční nájemné.
Je mi jasné, že to je hodně tvrdý postup. Ale buď nějaký takový postup vydržíte a možná to zabere, nebo to necháte tak a budete následujících pár let psát do poradny, proč to nejde.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 13:12
avatar

On řekne,že můj podíl neužívá,že nepoužívá můj podíl movitý ani nemovitý. Druhý bratr by na to nepřistoupil, nemá na to povahu Ještě mě napadlo, zastavit můj podíl,protože si chci koupit nový domek a použít můj podíl ke koupi,pokud by mi nestačily peníze,ale to nevím,zda je možné.

Od: vilik
Datum: 12.03.16 13:36
Sama zmiňujete, že využívá. Vaše slova "bydlí sám", "bratr tam nikoho nechtěl". Tedy jasně brání využití někým jiným a vám náleží z toho důvodu nájem. Už nic psát nebudu, sama musíte vědět, jaká je situace a jak moc stojíte o nějaký výsledek, co jste ochotná udělat.
Co se týče ručení, určitě by šel podíl využít, přistoupí li na to banka. Ovšem s nějakou vyšší částkou, rovnající se ideálnímu podílu, bych nepočítal.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 13:42
avatar

Dobře,moc děkuji

Od: pt®
Datum: 12.03.16 17:09
avatar

"vilík", bratr nemusí nikomu platit nájem, sourozenci mohou přijít kdykoliv do domu a do kterékoli jeho části. To, že toho nevyužívají, za to on nemůže, ale nikoho neomezuje v pohybu po domě. Kdyby došlo na soud, tak to vyhraje.

Nejtěžší je asi řešit majetek v rodině, škoda, že rodiče nenapsali poslední vůli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 17:57
avatar

My ani nemáme chuť tam jezdit, když je bratr problémový a nedá se s ním normálně sednout a všechno v klidu probrat. Jeho přístup ke mě,jako k sestře mě velice zraňuje a je mi to líto.*plac*

Od: vilik
Datum: 12.03.16 18:43
Pt, vy víte, že je to složitější a bez právnického vzdělání a dobré znalosti poměrů se radí špatně. A navíc čas hraje ve prospěch bydlícího bratra.
Takže jen teoreticky, podle popisu tazatelky.
Ano, on jim musí umožnit užívání jejich podílů. Nebo jim musí umožnit vstup k zabezpečení jejich podílů. Má nárok na náhradu nákladů vynaložených na údržbu nemovitosti za ostatní vlastníky.
Co o problému napsala Hankas? Volně to, že bratr tam dlouhodobě nikoho nechce, sám užívá celou nemovitost, nebo alespoň podstatné části, nestará se, neudržuje, na poplatky mu tazatelka přispívá. Jediné, co dodržuje, je ten volný vstup. Nelze bez dohody říct, já koupelnu a kuchyň, ty máš hnojiště vzadu za stodolou. Z výše uvedeného se domnívám, že tazatelka NEMŮŽE volně nakládat se svým podílem, dochází tedy k obohacení bydlícího bratra na její úkor a za to jí náleží nájem. Kdyby se rozhodla prodat, může okamžitě, předkupní právo bratr nemá. A ano, soud by byl složitý a k ničemu by nevedl, než by skončil, barák by spadl na hodnotě a ještě by je soud stál další peníze. To samé v případě neschválených oprav všemi vlastníky. Ale když pán nechce strpět dlouhodobě jinou osobu v domě, mám za to, že na nájem nárok je.
Je špatné, že se rodina nedokáže dohodnout. Ale proč by někdo z pozice síly mohl jednat se sourozenci docela sobecky bez nějaké kompenzace, to mi úplně jasné není. To už se totiž netýká jen práva, ale i svědomí a úcty ke druhému. Jiná situace by třeba byla, když by ostatní měli majetek, a bydlením zdarma by bratrovi pomáhali. Ale tazatelka peníze na vlastní bydlení nemá, sama si musí půjčit. Bratr ale se žádným návrhem řešení či pomoci nepřichází.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.16 18:56
avatar

Jen jsem se chtěla zeptat, proč bratr nemá předkupní právo?

Od: vilik
Datum: 12.03.16 19:29
Protože platí nový občanský zákoník, který to upravil tak, že předkupní právo spolumajitele platí jen po dobu prvních 6 měsíců od nabytí, vy už máte dům déle.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 19:31
avatar

Ano ano, už jsem si to vyhledala a přečetla,moc děkuji

Od: pt®
Datum: 12.03.16 22:07
avatar

"vilík", chápu, že bez právnického vzdělání a znalostí poměru se radí špatně. Já bych jen nedokázala bez domluvy vlastní krvi nastěhovat do baráku nájemníky, myslím, že by to mohlo špatně dopadnout. Buď by se ten člověk v baráku utrápil, nebo by se mohl obrátit proti vlastním a skončilo by to tragicky. Nevím, rodinu neznám, jen píšu možnosti. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 13.03.16 00:40
Já bych zase měl problém s pocitem, že sestra má majetek v hodnotě přes milion, který budu do smrti blokovat a nechám chátrat. Ona pak po letech dostane třeba jen polovinu, a zároveň si ten milion s úrokem musí půjčit a těžce splácet. Takže jí vlastně připravím o víc, než půlku dědictví, jen abych měl zadarmo bydlení. A když mi nabídne pomoc, pošlu jí někam. Co myslíte, je to lepší varianta? Utuží to rodinu? Víme o tom málo, třeba je to jinak, ale tenhle jeho postoj vztahy pěkně rozhází i bez nájemníka.
Navíc, nikde nepíšu o cizím nájemníkovi, požaduju spravedlivou úhradu nájmu čtvrtinovým vlastníkem, který využívá majetek ostatních bez náhrady. Není bez prostředků, má možnost výběru.
Ještě zamyšlení. Proč si za dobu, kdy tam bydlel, tedy cca 35 let, nenaspořil peníze na budoucí vyplacení sourozenců, případně vlastní bydlení, zatímco oni si budovali za svoje prostředky bydlení jinde? Možná do domu peníze i čas dával. Nevím. Ale v takovém případě by asi dům dostal od rodičů dávno darem, nebo by nárok uplatnil při dědickém řízení. To už k dotazu nepatří. Napsal jsem možné řešení, odpovídám na otázku, zbytek mi nepřísluší hodnotit.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 13.03.16 09:54
avatar

"vilík", máte pravdu v tom, že si mohl bratr našetřit peníze na vyplacení a nebo už měli dědicové dříve dojít k nějaké domluvě. Ať tak, či tak, budou se muset mezi sebou dohodnout a nebo to za ně bude řešit soud. Nelze jednoznačně poradit. Měli jsme oba snahu. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 12.03.16 22:56

"Kdyby došlo na soud, tak to vyhraje." Bohužel se velice mýlíte. Nebo snad máte konkrétní rozsudky v obdobných případech?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rokkki
Datum: 12.03.16 15:27

S realitkou je třeba domluvit provizi předem, při dnešní konkurenci například 50 tis.

Takže jestli tomu rozumím dobře, bratr mladší s Vámi do toho nepůjde, protože 2/3 domu byste prodali i s tím, že by si noví majitelé udělali přístavbu a než by proběhl prodej třeba by to staršího bratra postrašilo a našel by si něco pro sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 15:37
avatar

S mladším bratrem se mluvit dá, ale se staršími to nejde vůbec. Také jim je jedno kdy se to prodá a při té ceně,kterou nasadili, to bude trvat nejmíň 5 let. Ten dům je hrozně velký a napojený na stodolu,pochybuji, že by to někdo koupil a ještě něco přistavoval. Je potřeba to prodat celé , zmodernizovat a fasáda taky potřebuje z jedné strany obnovit. Mě napadla akorát ta zástava, nebo prodat svůj podíl nějaké realitce,nebo bance. Nevím kdo to dělá a co k tomu budu potřebovat.

Datum: 12.03.16 19:53

Možná ještě bude zapotřebí Brusel-Bursík energetický šítek A - až G

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 19:58
avatar

Jako když budu prodávat jen svůj podíl? A na koho se mám obrátit? Běžně to zařizuje realitka?

Od: uska®
Datum: 12.03.16 21:54

Hanko, nevím zda na to máte žaludek, ale za pokus to stojí. Dejte do novin neplacenou inzerci, že pronamete dům 100m 2 (což bude odpovídat dvou podílům z celkové plochy) početnější rodině. Uveďte svůj telefon. Až inzerce vyjde, předložte noviny bratrovi a může se ještě rozhodnout. Buď přistoupí na prodej celého domu, nebo si vaši část odkoupí a nebo mu tam nastěhujete cigány. Myslím, že by rychle zareagoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 07:58
avatar

Bratr můj podíl neodkoupí, protože na to nemá tolik peněz a stejně můj podíl nechce a s já si nebudu komplikovat život ještě s nájemníky. Ale jako pokus dobrý Možná svůj podíl nabídnu jako zástavu ke koupi nového domku pro sebe, protože mi chybí pár peněz. Nebo prodám nějaké bance,ale neznám podmínky, tak si to musím teprve zjistit.

Od: uska®
Datum: 13.03.16 13:50

Kde jste četla, že banky odkupují domky, tedy 1/3 domku? To je nereálné. Budete mít ještě velké potíže tuto svoji jednu třetinu použít jako zástavu, pokud se vám to vůbec povede. Tak jako vy máte malou šanci prodat třetinu baráku, tak je na tom i banka. Co by s tou třetinou dělala? Nezlobte se Hanko, jen hledáte výmluvy, že to či ono nejde.

Jaké byste měla potíže s nájemníky vy? Přece tam nebydlíte. Potíže by měl váš bratr, který nechce dědictví řešit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 15:48
avatar

Nečetla jsem to nikde, proto píšu, že si to musím zjistit. Nemám představu,co můžu a co ne,proto se tady ptám.

Já výmluvy nehledám,hledám řešení. Kdyby bylo na mě, dům by se prodal a bratr by si koupil menší domek a jak by se o něj staral, to už je na něm. Já jsem mu pomoc nabídla. Pokud bych pronajala svůj podíl, tak bych asi potíže měla,pokud by se nechovali,tak jak mají a třeba by ničili můj majetek,nebo majetek ostatních vlastníků.

Od: annaa
Datum: 13.03.16 16:14

Vlastnit podíl na chátrajícím domě který nijak nevyužijete je na nic. Podíl bude jen strácet na ceně.

Nabídněte na prodej i se svým druhým bratrem oba tu svoji 1/3. Tak budete nabízet společně 2/3 domu a to už je většinový podíl. Ten někdo koupí, pokud nebudete žádat přemrštěnou cenu.

Většinový vlastník může trvat na uvolnění 2/3 domu na bydlení pro sebe, může i rozhodovat o nutnosti oprav domu a nutit Vašeho bratra aby se finančně podílel. On se ale jistě bude snažit Vašeho druhého bratra vyplatit z jeho třetiny, když bratr nabídku nepřijme, bude mu tam znepříjemňovat život, aby ho prodat donutil. Snad Váš bratr až uvidí vážného zájemce o koupi Vašich podílů pochopí, že je pro něj výhodnější prodat společně s vámi.

Jinak banka ne, ale některé realitky nabízejí okamžité odkoupení nemovitosti a platbu hotově. Nabízejí ale hodně málo, oproti tržním cenám. Také nevím ale jestli by měli zájem o 1/3, to chce se zeptat.


doplněno 13.03.16 16:19:

https://www.google.cz/search?q=vykoup%C3%ADme+va%C5%A1i+nemovitost&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=hYTlVub8I8ajU-OymNAP

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.03.16 16:22
avatar

Ano, tak bych se chtěla právě domluvit s mladším bratrem ,abysme prodali naše podíly.l. Pak by bylo po starostech.

Ještě to s ním proberu a uvidíme. S makléřem mám zítra schůzku, tak se na výkup zeptám a hlavně na ty podmínky.Slyšela jsem,že vykupují 70-80 %,ale nevím zda z odhadní nebo třžní, nebo co my si řekneme.

Moc děkuji


doplněno 13.03.16 16:24:

https://www.onlineprodej.cz/vykup-podilu-958344.html

http://www.podil-nemovitosti.cz/

Děkuju, já jsem našla tohle.

Datum: 13.03.16 17:37

Pokud by jsi prodávala 100% nemovitosti, tak můžeš počítat v 60 – 80 % tržní hodnoty nemovitosti při výkupu. Ale ty prodáváš pouze část, kde následně nový majitel bude muset řešit tvého bratra. Takže reálně počítej, že dostaneš tak 20-30% reálné hodnoty tvého podílu.

Krásně je to vidět na dražbách v exekuci, kde pokud podíl nekoupí spoluvlastník, tak se často nevydraží ani za 25% hodnoty určené znalcem. (pokud se nejedná o lukrativní nemovitost)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.03.16 17:42
avatar

Aha, tak dobře. Oni to jednou stejně prodají,ale to může být za X let. Tak moc děkuji za informaci.

Datum: 13.03.16 17:43
avatar

Všem moc děkuji za snahu a pomoc

Od: ditaaa
Datum: 13.03.16 19:17

poslední rádci Vám radí dobře, výkup není výhodný ve vašem případě už vůbec ne. Zbývá Vám jen čekat anebo nájemníci. Jinak na tom spíš proděláte

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.16 19:22
avatar

Asi ano, uvidíme,nějak to dopadne. Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.