Čím odstranit odrazovou plochu ze zrcadla

Od: Datum: 03.04.16 21:37 odpovědí: 7 změna: 04.04.16 23:05

Zdravím,

potřebuju poradit čím odstranit (pokud možno leptáním) zadní odraznou plochu ze zrcadla, aby zůstalo jen čiré sklo.

Jako šablonu bych rád použil samolepící vinyl, takže je nutné aby to leptání přežil.

Než se vydám cestou pokusů, tak třeba někdo z Vás už stím má zkůšenosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.16 21:50

Zadní odrazová plocha je tvořena napařeným hliníkem ale je kryta polyesterovým lakem.Je tedy nejprve potřeba odstranit lak a pak louhem zrcadlo.Ovšem stará zrcadla měla odraznou plochu vytvořenou stříbrnou vrstvou,později vrstvou cínu.Podle toho je nutno volit leptadlo

.JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.16 22:03

Tak ten lak vidím jako problém...

To co rozleptá lak mi sežere i ten vinyl.

Jedině podle šablony nanést nějeký silikon nebo něco odolnějšího a pak teprve leptat.

Datum: 03.04.16 22:29

Vidím,že ti jde o to,podle šablony leptat kovovou vrstvu na skle.Pak si kup tabulové sklo FLOAT a postříbři ho chemickou cestou.

Stříbřicí lázeň pro nekovové materiály

Tato lázeň dává velmi dobré výsledky zvláště při pokovování skla(zhotovování zrcadlových ploch, stříbření nádob, žárovkových a elektronkových baněk apod.) Obsahuje tyto roztoky:
Roztok A:

24 g dusičnanu stříbrného

36 g dusičnanu amonného

1000 ml destilované vody

Po dokonalém rozpuštění se roztok doplní na 1,5 l.
Roztok B:

38 g hydroxidu sodného(bez Cl)

1000 ml destilované vody

Po rozpuštění se doplní na objem 1,5 l.
Roztok C:

25 g sacharózy

3 g kyseliny vinné

250 ml destilované vody

Roztok se nechá 20 min vařit a pak se doplní na 1 l.
Všechny tři složky se přechovávají odděleně, v zabroušených hnědých lahvích.
Stříbřicí lázeň se vyrobí smísením roztoku A a B, ke kterým se těsně před vlastním stříbřením přidá roztok C.
Předměty určené k postříbření se nejprve dokonale očistí horkým roztokem sody a pak se opláchnou pod tekoucí vodou. Vlastní stříbřicí proces se provádí ponořením do čerstvě namíchané lázně; při teplotě asi 20 stupňů Celsia stačí působení po dobu 10 min. Pokovení se může provádět 2krát až 3krát po sobě, avšak vždy s čerstvou lázní.
Postříbřené předměty se suší při teplotě 50 stupňů Celsia po dobu asi 1 h nebo při normální teplotě po dobu 24 h.
Nanesenou stříbrnou vrstvu je možné snadno odstranit kyselinou dusičnou(pokud jde o sklo, porcelán nebo kameninu).

Přeji hodně úspěchů-

JABRAKA

Datum: 03.04.16 22:43

No tak obrácená varianta mě opravdu nenapadla... nechám si to jako poslední možnost.

Víc by se mi ale líbilo leptat už to hotové zrcadlo.

Datum: 04.04.16 00:34
Existuje opačná alternativa: Dát na sklo negativní šablonu, a poté ho namočit do chemického roztoku, který vytvoří zrcadlovou vrstvu. Někde na Youtube jsem viděl návod.

Datum: 04.04.16 09:44

ano, to je to co popisuje Jabraka...

Datum: 04.04.16 23:05

Teď mě napadlo že by to šlo vlastně odstranit pískováním... šabloně to neublíží a minimálně tím můžu odstranit ten krycí

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.