Podlahové vytápění z krbu

Od: Datum: 10.03.16 20:10 odpovědí: 13 změna: 11.03.16 12:23

Zdravím, mám takovou vizi, že bych si chtěl udělat podlahové vytápění v RD. Budeme kupovat krb a chtěli bychom vybudovat podlahové vytápění s napojením na krb a stávající topení, abych mohl v případě nevyužití krbu topit v podlaze přes klasické topení. Uvažoval jsem, že z krbu napojím hadice na topení a nádrž. V každé místnosti vyvedu přes nějaký ventil vodu do trubek podlahového vytápění a pak zase napojím zpět. Je možná tato realizace?

Druhá část otázky je taková, že bych chtěl položit trubky do systémových bloků a zajímalo by mě, jak silná vrstva cementu se musí položit na hadice? Případně existuje nějaká alternativa, jak se vyhnout vylívaní betonu na trubky a tím zvýšením pohlahy? Díky za info a postřehy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.16 20:13
avatar

Pokud máte stávající topení asi radiátory, budete mít o hodně levněji, napojit krb na raiátory. Jinak musíte zajistit "něčím", aby teplá voda z krbu byla ochlazena na 26-30°C. Páč nemůžete pustit do podlahy velké teplo.


doplněno 10.03.16 20:31:

40-45°C je hodně, jak zajistíte, aby tam nedošlo 50-55°C?


doplněno 10.03.16 20:51:

když čerpadlo vypne, páč je voda moc teplá, kam půjde ta voda, když je teplá? Zůstane v krbu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martinjuricek
Datum: 10.03.16 20:23

mě právě napadlo, že bych si dal dal čerpadlo s nějakým teplotním spínačem, aby teplota chodila v trubkách kolem 40-45°C, což by mě přišlo asi ideální teplota


doplněno 10.03.16 20:36:

právě, že bych tam dal čerpadlo s teplotním spínačem, aby nedocházelo k čerpání vyšší teploty do potrubí

Od: topic
Datum: 10.03.16 20:44

Do podlahovky musí být míchání s chladnou vodou aby do ní nešla horká voda.

Je víc než vhodné aby do výměníku v kamnech šla zpátečka 60 - 65°C, tj. předehřev zpátečky. Chadná zpátečka = dehet, nízkoteplotní koroze.

Musí být ochrana proti přetopení (výpadek čerpadla např.)

Aku nádrž je dobrá věc, jde nabíjet z různých zdrojů.

Zásadní je dobře to navrhnout, vybrat vhodné součásti a dobře to zapojit. Což není až tak jednoduché a neumí to ani spousta topenářů profíků...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 20:20
avatar

tyhle aplikace nejsou obvyklé a běžné,nápadje překombinovaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 20:24
avatar

Podlahové vytápění v rodinném domku lze nainstalovat za zcela jednoznačných podmínek.A to především zajištění dokonalé termoizolace,hydroizolace a minimální nášlapnou desku, Krb nebo krbovou vložku je nutno vybavit čerpadlem ,které bude cirkulovat vodu přes ohřevný had v krbu,.

Na základní desku (beton)položíme 20 cm polystyren a na něj systémové výlisky pro uložení trubek,.Ideální je uzavřít tento systém suchou podlahou RIGIDUR,Jsou to slepené dvojdesky sádrovláknitého materiálu,které se po položení na místo navzájem slepí a vytvoří plovoucí desku ,která zůstane s dilatační mezerou vcelku položena po celé podlaze.Kolem se uzavře lištami.Na tuto podlahu lze pokládat jakoukoliv krytinu.
JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjuricek
Datum: 10.03.16 20:34

Je ten RIGIDUR co se týče zátěže dobře? beton je beton a zase nechci tam dát něco, co se časem vyšlape a pak tam budou nerovnosti. Chtěl bych na to položit plovoučku

Datum: 10.03.16 21:01

Je taká možnosť,no budete potrebovať zmiešavač do ktorého privediete vodu z aku nádoby a zneho sa po jednotlivých vetvách spraví podlahové kúrenie.


doplněno 10.03.16 21:03:

http://podpora.univenta.sk/?view=classic

Na obrázku je to vyobrazené.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 10.03.16 21:46

Zásadní otázka zní kolik ta sranda bude stát . A přitom stále to bude jen krb okolo kterého musíte každou hodku běhat - přikládat . Dobře si to promyslete . Zda není vhodnější udělat podlahovku s tepelným čerpadlem http://www.ekonomicke-topeni.…da/nordline-wwbc-9-5h-b-p.htm

A krb udělat na pohodu jen akumulační (obestavba z cihel , kamene) . Tam se vám teplo nacucne a bude do druhého dne hřát. A když nezatopíte , nic se neděje - nepotřebujete topit .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martinjuricek
Datum: 10.03.16 22:24

ještě mě napadlo, nad krbem je na půdě akumulační nádrž na teplou vodu, boiler zda se tak dá nazvat. Uvažuji, že teplou vodu bych dovedl do této nádrže a odtud vedl klasicky do topení. Ještě uvažuji, že bych udělal jeden sólo okruh, tedy novou akumulačku s teplotním čerpadlem jako takový předstupeň vody než půjde do trubek pro topení. Udělat takový menší okruh sólo pro podlahové vytápění s rozdělovačem pro jednotlivé větve. To si myslím by bylo co se týče místa a financí efektivnější, nemyslíte?

Od: topic
Datum: 10.03.16 23:15

Na půdě bývá otevřená expanzka...

Nevymýšlejte vymyšlené, ani nepoužívejte metodu pokus - omyl. Zadejte do dobrému topenáři/ projektantovi, nebo si nejdřív nastudujte problematiku a pak navrhujte sám...

Žádný předstupeň a podobné blbosti. Do podlahovky směšování na potřebnou teplotu = míchání horké vody s chladnou a automatické řízení. Ještě je možnost kdy do podlahovky jde zpátečka z radiátorů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 07:05
avatar

Martine,

To si myslím by bylo co se týče místa a financí efektivnější, nemyslíte?
Určitě bude nejlevnější a efektivnější napojit krb na radiátor.

Ve Vašem návrhu, ohřejete vodu, pustíte jí do nádoby, tam přidáte studenou vodu a pustíte jí do podlahovky, která bude pomalu ohřívat podlahu.

V mém návrhu ohřejete vodu a hned jí pustíte do radiátoru. Hned cítíte pohodové teplo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 11.03.16 11:55

Na druhou stranu on si např. večer natopí AKU a topí z ní druhý den ráno. A podlahovka taky není špatná věc, navíc stejná tepelná pohoda je při nižší teplotě tak je i úspornější. Ideál je kombinace radiátory, podlahovka, krbovky. Ovšem pohodlí něco stojí a není snadné udělat to aby všechno fungovalo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 12:23
avatar

topic, jde hlavně o to, co si kdo představí pod pojmem pohoda tepla. Používám argument, který se hodí (nejen) pro mne:

Celý týden, večerní teplota 21°C, pohodička, stálá teplota, jen další týden, nějaký tělesně a duševní stav, při sezení je najednou 21°C málo, chtělo by to přitopit, páč je nějaká zima.

U podlahovky zvýšení teploty a promítnutí do pocitového tepla trvá několik hodin. U raditorů se přidá na kotli trošku tepla, za pár minut se radiátor ohřeje více, teplota sice nestoupne hned, ale pocitové teplo ze sálajícího radiátoru udělé své.

Mám známé, kteří zrušili podlahovku a již nikdy více, další na podlahovku nedá dopustit, nic lepšího není. Nakonec já a radiátory..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.