Opravy interiérových zdí

Od: Datum: 09.03.16 18:40 odpovědí: 10 změna: 10.03.16 16:30

Dobrý den, chtěl bych nějak zrekonstruovat interiérové stěny. Stěnám je už nejmíň 4 desítky let bez zásadnějšího zásahu. Občas jsou jen přetřené povrchovým vápenným nátěrem a nic víc. Zdi mají někde jemné, pavučinkové prasklinky. Někde není zeď zcela rovná, někde barevně ne zcela dokonalá, celkově nic tragického... Chci se zeptat, pokud bych chtěl stěnu kvalitně zrekonstruovat, vyrovnat, do jaké "hloubky" zdiva bych až musel jít, na cihlu? Jaké úkony by bylo nutné provést?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.03.16 19:05
avatar

Dobrý den, myslím, že by mělo stačit seškrábat vrstvy staré malby a potom (dle stavu zdí) přebrousit, vysádrovat a zase vymalovat. Ovšem, jistě někdo poradí perlinku a lepidlo či štuk. Tomu škrábání malby se asi nevyhnete. Zdravím!

P.S. Ty jemné prasklinky jsou zřejmě pouze ve vrstvách malby.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.03.16 19:17
avatar

Odstranit malbu, omýt, a dle konečného vzhledu, drobně přesádrovat, nebo celé přeštukovat. Bez lepidla a perlinky.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: puddl
Datum: 09.03.16 20:37

Pánové, pokud bych se rozhodl neprovádět naznačenou práci svépomocí ale chtěl práci od zedníka, malíře. Na kolik by mě vyšel, přibližně m2? Dík za odpovědi.

Datum: 09.03.16 21:13
avatar

Osobně bych volil asi ještě maličko jiný postup než výše uvedený (z důvodu maximální preciznosti výsledku), ale to vycházím jen z vašeho popisu stavu. Nicméně střelit přesný postup takhle na dálku bez možnosti to osobně vidět je možné jen přibližně a co se ceny týká, tak to si netroufnu ani náhodou. Důvod je jednoduchý - při opravách nikdy nevíte, co na vás kde vybafne. Takže udělat cenu za metr (tj. v úkolové mzdě) je možné u oprav pouze 2 způsoby
1) natáhnout cenu tak, aby se do ní řemeslník i v případě hodně blbé shodě okolností finančně vešel = prodělá zákazník
2) udělat odhad ceny s tím, že se nic nepřihodí a když ano, tak jsou opět pouze 2 možnosti
a) řemeslník musí práci odfušovat tak, aby neprodělal = prodělá zákazník
b) řemeslník to udělá kvalitně, ale prodělá sám = jak dlouho to může takhle dělat?
Za mne tedy - žádná cena za m2, ale hodinová sazba s tím, že se domluví základní představy a detaily se postupně dolaďují v průběhu práce podle přání (a ochoty či možnosti investovat) zadavatele.
Když už sem se takhle rozepsal - docela by mne zajímalo, co byste volil z následujících možností
1)
a) shánět 2 samostané řemeslníky na tuto práci
b) zadat to jednomu řemeslníkovi tím, že to udělá celé od A do Z
2)
a) předem domluvenou konečnou cenu
b) cenu odhadem s tím, že v případě potřeby budete dělat průběžná rozhodnutí ovlivňující jak cenu, tak kvalitu (oboje nahoru i dolů), když se vás řemeslník zeptá, jak to chcete (předpokládá se, že jsou vám podrobně vysvětleny všechny možnosti volby včetně výhod a nevýhod)
Díky za odpovědi ;)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: puddl
Datum: 09.03.16 22:47

Budu především očekávat, že na práci pozvu profesionála, který stanovuje cenu, která bude:

A - pevná, stanovená osobní prohlídkou místa samého s očekávatelnou provizí za práci

= vydělá řemeslník v běžné marži a já budu spokojen s kvalitou práce = klasický byznys

--------------------

varianta B. - řemeslník neodvede práci kvalitně, potom:

1) práci předělá, upraví, opraví nebo dodělá v rámci dříve stanoveného rozpočtu

2) s prací nebudu zcela spokojen, zaplatím část sjednaného honoráře (nic se dodělávat, předělávat... nebude)

Datum: 10.03.16 01:21
avatar

Děkuji za odpovědi, i když to nebylo přesně to, na co jsem se ptal. Dovolím si to maličko rozebrat.
A - pevná cena...
Pevnou cenu lze takřka přesně a s jistotou, že řemeslník neprodělá a zároveň s jistotou, že zákazník práci ohodnotí jako kvalitní (což ovšem neznamená, že kvalitní musí být - jako laik to nemáte šanci poznat) pouze u nového díla - ve vašem případě otlučení na cihlu, nové omítky, nové malby. Dovolím si téměř s jistotou na hranici 100% tvrdit, že toto řešení vám nabídne 99 zedníků ze 100 - tím myslím zedníky, kteří se tím živí, ne někdo, kdo to udělá melouchem na černo.
Výhody pro zedníka - není na tom takřka co zkazit, práce je vidět jak přibývá (na rozdíl od oprav), pokud to není úplný neschopa a neudělá omítky křivé, tak zákazník nemá co reklamovat.
Nevýhody pro zákazníka - mnoho zbytečné práce (otlučení omítek, nahazování nových omítek), velké množství odpadu (suti), nutnost nakoupit (zaplatit) materiál.
Dovolím si tvrdit (aniž bych vámi zmiňovanou místnost viděl), že ji lze opravit do cca 1/4 nákladů výše uvedeného, ale zkuste sehnat někoho na tu opravu - potřebuje k tomu víc znalostí a zkušeností než na prosté omítání, je to pracné, je to riskantní (co když se to zákazníkovi nebude líbit?) a jako bonus k tomu se to zákazníkovi bude skoro vždycky zdát drahé (vždyť to jenom opravil...). Navíc cenu u opravy lze předem odhadnout pouze velmi přibližně. Když to shrnu - opravu si většina řemeslníků zkusí pouze párkrát a pak raději dělá jen nové věci - je to pro ně bez jakéhokoli rizika a náklady navíc zaplatí zákazník.
Předpokládám, že mi nebudete věřit. Ale ověřit si to můžete klidně sám - zadejte si na opravu poptávku u nějakých zedníků a malířů a uvidíte, jestli to, co jsem napsal, je pravda nebo není.
Ptal jste se po ceně - tady je např. ceník zednických prací (na stejné adrese najdete i ceníky na jiné řemesla - políčka nahoře), který můžete použít jako orientační. Ceny v ceníku ale neobsahují cenu materálu, cenu za odvoz a uložení suti.
A když už sem řekl A, měl bych říct i B - postup, který bych volil já jako nejekonomičtější, nekvalitnější, ale u kterého předem nejsem schopný říct přesnou konečnou cenu, protože materiál bude cca 10 - 15% z celkové ceny, zbytek bude za práci, která ale může trvat třeba 10 hodin, ale taky 15...neodhadnutelné časově je právě škrábání a zaštukování nerovností
Můj postup by byl (uvádím léty prověřený a osvědčený postup klasický zednický, bez použití různých moderních stěrek)
- proměření rovinnosti zdí (to by měl zákazník znát než se rozhodne, co a jak dál - nerovnosti mohou ovlivnit poměrně dost výslednou cenu - zákazník si může rozhodnout o ceně - říct že to nemusí být úplně rovné a pak je to levnější a nebo že to chce úplně rovné a pak je to samozřejmě drazší, protože je to pracnější)
- oškrábání komplet vápenného nátěru (malby) až na štuk případně až na jádro omítky (pokud štuk už pevně nedrží) - pracné (protože vápenný nátěr je vodou nerozpustný, takže se škrábe špachtlí nasucho a technika na to zatím žádná není), ale nutné pro kvalitní výsledek
- napuštění omítky vápenným pačokem minimálně 1x, lépe však 2x (vápno rozmíchané ve vodě - velmi řídká kaše, nanáší se zednickou štětkou) - omítku zpevní - lze nahradit penetrací, ale ta je jako materiál podstatně dražší
- zaštukování nerovností - nanesení štuku hladítkem tak, aby zeď byla pohledově rovná (předpokládám, že tam nejsou větší prohlubně než cca 5mm - pokud by byly, lze je před štukováním zahodit a srovnat jemnou jádrovou omítkou), po částečném zaschnutí štukové vrstvy pečlivě celé zdi rozfilcovat filcovým hladítkem do roviny a do ztracena (filcové hladítko doporučuju proto, že sice to jde i polystyrenem, ale kdo to s ním opravdu neumí, udělá na zdi boule) - štuk jako materiál může být libovolný (pytlový i v kbelíkách, v kbelíkách je dražší, protože už je hotový a nemusí se namáčet a pracně rozmíchávat)
- po vyschnutí štuku se omítka zbaví volných zrníček písku pomocí dřevěného hladítka (zrníčka se z omítky odrolí pohybem hladítka po zdi)
- první nátěr (výmalba) se provede velmi řídkým vápnem, případně penetrací (zpevnění omítky viz výše)
- další malby lze provést libovolným nátěrem dle požadavků a přání zákazníka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: puddl
Datum: 10.03.16 10:29

V podstatě jste ale řekl, že lajk nedokáže opravu posoudit...Takže by bylo nejlepší opravu zdí spojit s celkovou rekonstrukcí a zajistit si vhodný stavební dozor :D

Datum: 10.03.16 12:43
avatar

Nic ve zlém, ale podle toho co jste napsal výše, vám stejně asi nic jiného nezbude, protože jen blázen by vám šel dělat opravu s tím, že si už předem strká hlavu do oprátky, kterou mu nakonec utáhnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: puddl
Datum: 10.03.16 16:30

Také nic ve zlém ale přijde mi, že to prostě moc dramatizujete. Přijde odborník, vše pečlivě prohlédne a na základě toho si řekne svoji cenu. Za prací si stojí svojí pověstí. Práce od úkolu a od hodiny. To je věčný spor, co je ta pravá volba. Základem je rozumný řemeslník a zákazník...

Datum: 10.03.16 13:12
avatar

Nevím,proč si dělat starosti jen s finální úpravou stěn?Každý dobrý malíř vám stěny vymaluje kvalitně i s opravami,o které si řeknete.Dnes si každý poradí s křivou stěnou,loupající se malbou a prasklinkami v omítce.Poslední možnost je i použití tapet,s nimiž lze stěnám dodat exkluzivní povrch a dekoraci.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.