Jeden komín, pro dva spotřebiče

Od: Datum: 09.03.16 17:16 odpovědí: 10 změna: 09.03.16 19:49

Je možné používat jeden komín pro více zařízení? Například v prvním patře je plyn. kotel a ve druhém klasická kamna na dřevo. Je něco takového možné napojit na jeden komín?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.16 17:22
avatar

Ne, to možné není. V určitých případech lze použít jeden komín, pokud jde o spotřebiče na stejný druh paliva. Komín na plynový spotřebič ale pro druhý (ani plynový) spotřebič rozhodně použít nelze.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.03.16 17:32
avatar

Ne, to možné není!

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.03.16 18:37
avatar
Mozne to je , ale v komine musis mit vyvlozkovane pro kazdy spotrebic zvlast. Treba pravy x levy kourovod.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pendrek
Datum: 09.03.16 19:04

Může se něco takového finančně vyplatit? Je to ekonomické?

Datum: 09.03.16 19:06
avatar

Honzo, ale to je dvouprůduchový komín. Ze zkušenosti, dovedete si představit, že by do jednoho starého komínu dostal dva vhodné průduchy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.16 19:11
avatar

Já si to představit dovedu - mám sice jednoprůduchový komín, ale jedná se o starý poctivý průlezák s dírou 52x52cm, takže udělat v něm 2 vložkované průduchy byl problém nebyl. Jasně - je to extrém, který má asi málokdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.16 19:12
avatar

ronyx, opravdu takový komín používáte?

Pak není problém..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.16 19:24
avatar

To bylo jen na vysvětlenou, že možné je ledasco za určitých podmínek. Ono tazatel se taky ptal na 2 zdroje do jednoho komínu, protože bude nejspíš z mladší generace a zná tak jen v současnosti stavěné jednoprůduchové komíny. Kdyby byl z generace starší a věděl by, že třeba na starých činžákách byly komíny třeba i šestiprůduchové, neptal by se asi na komín, ale na průduch - ale to je čistě moje spekulace, protože vím, že 1 komín nemusí vždycky znamenat jen 1 průduch.


doplněno 09.03.16 19:27:

Jo a zapomněl jsem - ano, mám tak velký průlezák a jsem za něj velmi vděčný - za 13 let jsem ho nemusel vymetat (je uvnitř úplně čistý) - vždycky jen dole otevřu dvířka a vyberu saze.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.03.16 19:19
avatar

Správné odpovědi už tady padly - jen bych si to dovolil trochu upřesnit (vím, jsem možná až zbytečný puntičkář).
Jeden komín pro více různých spotřebičů (např. pevná paliva, plyn, nafta) použít lze, pokud bude mít každý zdroj tepla s určitým druhem paliva svůj samostatný průduch.
Pro tazatele přímá odpověď - ano, pokud budete mít zdroje tepla vám uváděné, můžete je použít v jednom komínu, ale ten komín musí mít minimálně 2 samostatné (oddělené) průduchy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 09.03.16 19:49

Jen doplním pokud by šlo o dva lokální uzavíratelné spotřebiče na tuhá paliva teplovzdušné např. dvoje kamna na TP pak je do jednoho průduchu zapojit lze na jednom podlaží.

Pokud by tato dvoje lokální teplovzdušná uzavíratelná kamna na tuhá paliva měla být zapojena do jednoho průduchu nad sebou pak to také lze za splnění určitých podmínek jako: musí jít o jednu bytovou jednotku, kamna musí být lokální uzavíratelné spotřebiče (teplovzdušné, omezeno je to pro krbová kamna a zapovězeno pro otevřené krby a krby jako takové pro velké nároky na dimenzi komína) stejného typu, stejného výkonu, stejného výrobce, průduch musí svou dimenzí odpovídat napojení těchto dvou spotřebičů. Taktéž se takové napojení za splnění jistých podmínek dovoluje v případě že není technicky možné napojení do samostatných průduchů.

Jak již bylo ale řečeno není dovoleno zapojovat kamna na tuhá paliva do společného průduchu s kamny na kapalná nebo plynná paliva, je to z toho důvodu že je zde riziko vzniku výbušných plynů (spaliny se v průduchu mísí)

Pokud máte v průduchu plyn a jinak volný průduch nebo samostatný komín nemáte pak jsou dvě řešení. Pořídit spotřebič na plyn s odtahem přez zeď a komín využít po úpravě např. převložkování nebo zbavení vložky je-li v pořádku jen na tuhá paliva anebo nechat plyn napojený do komína a pořídit kamna s horním vývodem která můžete nechat napojit na tzv. americký komín neboli komín ve funkci kouřovodu, ten vede přímo svisle z kamen až nahoru nad střechu kdy ve vyšších částech je již izolován (dvouplášť trojplášť) I zde je nutné splnit jisté podmínky hlavní je horní vývod u kamen, další je že kouřovod musí jít svisle jsou tam dovoleny odchylky tuším 30 stupňů od svislice apod. Americký komín se dělá z nerez oceli tudíž jde o dražší možnost není-li ale možné postavit komín klasický je to dobré řešení, výhodou je že je ihned po montáži připraven k topení, vymetání sazí se děje do topidla kde se pak vybírá podobně jako z komínových dvířek klas. komína.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.