Nové vodovodní trubky, jak to poznám?

Od: Datum: 09.03.16 13:43 odpovědí: 7 změna: 09.03.16 14:18

Dobrý den, můj kamarád soused, rekonstruoval patro rodinného domku. Říkal mi, že musel měnit vodovodní, rozvodnové trubky, protože po cca 50ti letech, co dům stojí, už jsou špatné, prostě nehygienické, mohou vyvolávat průjmy atd a že v době stavby domu nebyly adekvátní materíály na bázi PE či podobné, schopné odolávat teplotám a současně zdravotně nezávadné. V okamžiku rekonstrukce mi doporučil udělat totéž, co on sám. Co vy na to rádcové. Je čas na nové trubky? Jak to poznám? A jaký nový materiál je k takovému účelu vhodný?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 09.03.16 13:48

Trubky vyměnite, až se zníží průtok, tedy budou zarostlé. Jinak to nemá smysl. Rozvody vody se dělají dnes pouze v "plastu". Více nemá smysl řešit. Pokud soused rád něco kutá a má z toho dobrý pocit, proč ne. Ale jeho případné průjmy nemají žádnou souvislost z trubkami.

Ohodnoceno: 3x

Od: poltava
Datum: 09.03.16 14:08

Soused se zmínil ještě o jednom důvodu.. Chtěl nové stěny, perlinka..etc.. aby prej až udělá zdi neriskoval, že je bude zase rozkopávat...tak nevím zda toto je už ten správný důvod...

Datum: 09.03.16 14:14

Ano, to je důvod. Ta pozink trubka jednou zaroste... Pokud se na stěně dělají stavební práce, pak to má logiku v uvedeném místě trubky vyměnit. Ale i elektro, pokud tam jsou 50 let staré hliníkové kabely.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.03.16 13:53

poltava, koukněte se, zdali to nejsou trubky ještě olověné, jinak to neřešte.

doplněno 09.03.16 14:23:

Zdali je čas na výměnu? Z hygienických důvodů určitě nikoliv, jen pokud budete dělat rekonstrukci, tak ano.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.03.16 13:57

Před 50ti lety se už olovo nepožívalo. Pokud by to skutečně bylo olovo, pak samozřejmě hned vyměnit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.03.16 14:17

Ono ani to olovo není nijak kritické. Olověné trubky byly uvnitř upraveny tak, aby nebyly zdravotně závadné (cínované). Neznám případ, že by se někdo otrávil olovem z vodovodní trubky, a to se používaly celé generace. Trubky vyměňte až v případě, že začne být citelně omezený průtok vody (což znamená že jsou zarostlé), nebo je voda rezavě zbarvená (koroze železných trubek s nebezpečím úniku vody). Samozřejmě pokud se chystáte například kachlíkovat koupelnu, trubky preventivně vyměnit, ale jinak bych do toho zbytečně nešťoural.

doplněno 09.03.16 14:22:

Samozřejmě, pokud se dělají stavební práce většího rozsahu, je lepší pozinkované trubky preventivně vyměnit. Dřív, nebo později bude jejich výměna nutná. Rozhodně bych ale nesekal zdi jen proto, abych vyměnil trubky, kterým zatím nic není.

doplněno 09.03.16 14:24:

Milane - i já mám v kuchyni cca 3 metry olověné trubky ze 30 let a zatím žádné zdravotní problémy nepozoruju (teda co se toho olova týká :-D).

Datum: 09.03.16 14:18

hk, vidíte a já mám na jednom baráku část nové vedení v pozinku, ještě novější v PPR ale i část v olovu.

doplněno 09.03.16 15:54:

Magdone, já nemám olovo, ale dole v kadeřnictví, kosmetice mají část potrubí ještě v olovu. nemají problém, ale kdysi jsem četl, že můžou být z olova časem problémy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.