Nevím co s komínem

Od: Datum: 08.03.16 18:11 odpovědí: 15 změna: 11.03.16 00:23
avatar

dobrý den, mám velký problém.. mám dvoukomorový komín, komora kterou používám se tak zanesla, že neni k vyčištění a kominík po snaze vyčistit to, řekl prostě vyfrézovat... paradoxně na tento zákrok včetně vložky budu mít peníze až tak za 2-3 měsíce... teď mám ovšem doma zimu, protože kotel nedostanu ani na 60 a kouří a další problém je, že kouř si hledá jakoukoli cestu ven a už mi to lehce kouří i do bytu od zdi komína... proto uvažuju a zajímalo by mě, jestli je možné za kouřovodem z kotle probourat v komíně cestu do druhé komory, že by šel kouř do obou komor a jestli to ještě náhodou nezhorší tah komína, nebo jeho statiku ( jde o to vyndat 2-3 cilhy ).. rád bych proto radu od vás, nadávky a připomínky na to, že to řešim dost pozdě mi prosím nepište, ty už mi stačila říct žena.. děkuji za pochopení a jakoukoli odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.03.16 18:19
avatar

Zdravím,
důležitá otázka - čím je průduch zanesený? Sazemi nebo dehtem?
Pokud sazemi, vyřešit to lze celkem jednoduše. Pokud dehtem, je to horší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 08.03.16 18:24
avatar

no právě že dehtem, dům jsme koupili před 3 lety a už tehdy ten komín byl zadehtovaný.. sundal jsem co šlo, ale teď už to nejde.. měl by to být rozměr klasicky 15 na 15 ale v tom jednom místě už neprorvu štětku s průměrem 5 cm což je velmi špatný.. je to zasekaný někde na úrovni stropu...


doplněno 08.03.16 18:26:

jde mě v podstatě jen o to, jak to vyřešit do konce této topné sezóny, potom plánujeme rekonstrukci včetně vyfrézování a vyvložkování komína..

Datum: 08.03.16 19:11
avatar

Takhle zadehtovaný je docela problém, to amatérsky neuděláte (myslím amatérsky "teď hned", pokud by na to byl čas na výrobu nářadí, tak to lze i amatérsky). Znamená to sehnat (přesněji ukecat) někoho, kdo frézování dělá a udělá to přednostně.
Nějaké typy, jak to vypadá, abyste byl aspoň trochu v obraze, jsou třeba tady a tady i s orientačními cenami (levné to není). Ale pokud už vte, že budete dělat rekonstrukci, třeba to někdo udělá za příslib další zakázky (té rekonstrukce) levněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.16 18:29
avatar

Položte otázku komínikovi, který komín viděl. Páč my můžeme jen odhadovat stav. Nebo dodejte několik fotek.

Neexistuje NEJDE.


doplněno 08.03.16 19:19:

OK, začnu spekulovat, máte dvouprůduchový komín. Jeden průduch ucpác dehtem, druhý je v pořádku a nehrozí nebezpečí. Je funkční.

V tomto případě klidně napojte trubku od kamen do druhého průduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 08.03.16 18:33
avatar

vzhledem k tomu, že mám bohužel zatopeno tak nemůžu vytáhnout kouřovod a vyfotit to, to by byla hrozná paseka, prakticky mi stačí jen napsat, jestli se tah komína zlepší nebo zhorší.. odpovědnej za následky jsem já...


doplněno 08.03.16 18:35:

a co se týče názoru kominíka, který to viděl, řekl jasně vyfrézovat a nejspíš myslel asi hned.. na tuto variantu jsem se ho neptal, neboť mě napadla zhruba před hodinou...

Datum: 08.03.16 19:45

Když píšeš že tam neprojde štětka 50mm. Odkud tam tu štětku strkáš? zespodu nebo zvrchu?

Já bych zkoušel otvor v komínu prorazit postupně se zvětšujícími ocelovými trubkami zvrchu.

Když ta trubka bude 1metr dlouhá a uvázaná na laně (abys mohl rukama v rukavicích brzdit pohyb trubky), tak si myslím, že to musíš prorazit.

Dehet je svinstvo hlavně když je zahřátý. Pokud máš možnost si někde půjčit elektrický přímotop, tak v nejnutnějších prostorách top elektrikou a dehet v komíně nech zchládnout. Potom bude dehet křehký a bude se lépe rozbíjet.

Takhle bych postupoval já.

Jak je ten komín vysoký? Máš nahoře plošinu nebo aspoň nejaký prostor na stoupnutí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 08.03.16 20:09
avatar

štětku sem tam strkal zespod i z půdy, přístup na střechu je špatný.. ani žebřík ani lávka.. když bude nejhůř tak tam vylezu.. komín je vysokej tak 7-8 metrů a zaseklina je někde tak lehce nad půlkou..

Datum: 08.03.16 20:36
avatar

Nápad s proražením trubkou je sice pěkný, ale z vlastní zkušenosti vím, že velmi těžko realizovatelný, pokud se nemůžete nahoře na komíně pořádně postavit a nemáte se o co zapřít. Před pár lety se mi ucpal podobně jako vám komínový nástavec. Pokus prorazit to 2m lešeňovkou jsem sice nakonec realizoval, ale znovu bych do toho nešel - tenkrát mne k tomu donutilo, že venku bylo -20°C a kamna odmítla hořet, takže doma zima jako lednici. Komín vysoký cca 4m nad střechou, lezl jsme na něj ze štaflí. Ten kus trubky je taková váha a páka, pokud nestojíte pevně, že je to schopné vás z toho komínu sundat dolů. tenkrát sem to prorazil a jen povolily mrazy, nástavec sem uboural a od té doby je pokoj s ucpáváním.
Takže bez lešení (případně bez vysokozdvižné plošiny) na takovou akci rovnou zapomeňte, pokud se tedy nechcete zchromit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.03.16 19:13

Můj názor je zkuste to, ale původní komín ucpat co nejníže, a až přijde kominík tak vrátit do původního stavu.. Soused měl podobný problém zakoupil v Hornbachu nastavovací tyče na čištění komína, jeden den topil velmi suchým dřevem, druhý den komín z vrchu čistil, většina dehtu odpadala, ovšem měl kvalitní přístup z lávky, než by frézoval, tak zakoupil nerezové vložky, samozřejmě komín má menší průměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: meat®
Datum: 08.03.16 19:41
avatar

nastavovací tyče mám taky ovšem přístup použe komínovými dvířky z půdy a ne a ne to prošťouchnout, zítra udělám díru do druhé komory a uvidim jak se to bude vyvíjet..

Datum: 09.03.16 08:14
avatar

Proc probouravat. Napojte kotel do druhe casti komina, ktera je cista.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.03.16 09:36
avatar

Taky si myslím, že není co řešit. Pokud je druhý průduch v pořádku a není používán k ničemu jinému (třeba digestoř!), připojit kotel na něj. Otázka hodiny práce. Pak ani nemusíte řešit, co s původním zaneseným průduchem (akorát by časem mohl usazený dehet prolézat stěnou a dělat fleky na omítce).


doplněno 09.03.16 09:45:

Ovšem pokud máte kotel zaústěn přímo do komína, bez dalšího kouřovodu, tohle samozřejmě nejde. V tom případě bych udělal to, co navrhujete Vy a komíny bych propojil. Původní komín by bylo vhodné zcela uzavřít, aby se tudypřípadně nepřisával falešný vzduch, který by mohl snižovat tah. Nejsem kominík, nevím, jestli to něčemu odporuje, ale určitě to bude lepší a hlavně bezpečnější, než používat zanesený "komín - nekomín" s 5 centimetrovým průchodem. Samozřejmě při první vhodné příležitosti dát všechno dopořádku podle předpisů!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 00:00
avatar

Mně se po každé sezoně osvědčuje čistící briketa. Doporučil mi ji kominík. Koncem sezony ji použiju podle návodu. Z jednolitého dehtu se utvoří takový zvrásněný povrch co vypadá jako když na poli vyschne kaluž z blátem. Komím pak protahuju kartáčem http://www.kominy-obchod.cz/k…kovy-nerez-DN-160-mm-d355.htm

Nestačí jednou, ale aspoň 5krát tam a zpět. Nevím jestli to pomůže ve vašem případě, možná, že to budete muset udělat víckrát. Za pokus to stojí. Cena té britety je cca 350-400,-Kč. Někde mám od ní uložený obal, v případě zájmu pošlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.16 07:01
avatar

docente, mimo téma, Vaše odpověď má krásný čas vložení příspěvku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 00:23
avatar

Věřím, že kdybych to plánoval, tak bych se určitě netrefil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.