Umyvadlo přímo na obklady bez podložky?

Od: Datum: 07.03.16 23:37 odpovědí: 5 změna: 08.03.16 19:24

Dobré večer, chci instalovat obyčejné umyvadlo na stěnu v koupelně na obkladačky, chci se zeptat, zda není lepší dát mezi umyvadlo a mezi obkladačky na celou přiléhající plochu umyvadla k obkladačkám nějaký tmel, slabou vrstvičku pružného silikonu a po "vytvrzení" silikonu na umyvadle to umyvadlo instalovat na stěnu s obkladačkami?

Zdá se mi dost drsné dávat porcelán na obklady, kde oba materiály jsou dost tvrdé a křehké, přeci jen ne každá stěna s obkladačkami je zcela rovná a umyvadlo téměř ano, aby se při dotahování umyvadla ke stěně nevytvořilo nevhodné pnutí.

Jak je to tedy správně?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.03.16 23:41
avatar

Dobrý den, není tak vzdálená doba, kdy žádný silikon. tmel nebyl, umyvadlo se přirazilo k obkladačkám, žádné pnutí nenastalo - a fungovalo to stále. Zdravím!

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.03.16 01:36
avatar

Zdravím,
vzhledem k odpovědi předřečníka nejdříve toto - dřív nebylo potřeba řešit podložku mez umývadlo a zeď, protože umývadla se na zeď nešroubovala jako dnes, ale na zeď se přišroubovaly 2 konzole (litinové, později hliníkové, odlitky), v těch konzolách byly vloženy špalíčky gumy (na obr. jsou trochu vidět - jsou černé) a umývadlo se na tyto konzole pouze pokládalo (ke zdi upevněno nebylo). V umyvadlech byly vespodu výstupky a za ty to umývadlo drželo na místě. Dokonalé to ale nebylo - sice se o to umývadlo člověk mohl i opřít a neulomil ho, ale při zatažení k sobě ho z konzol strhl na zem a umývadlo rozbil (bylo z toho kromě jiného mnoho úrazů, zvlášť při mytí nohou v umývadle a následném pádu i s umývadlem). Tímto způsobem uchycení nebylo třeba řešit rovinnost zdi a rovinnost umývadla, takže ani nějakých podložek.
K vašemu případu - proměřte si rovinnost zdi (obkladu) v místě upevnění umývadla a samotnou rovinnost dosedací plochy umývadla. Pokud zjistite velké rozdíly, hrozí, že umývadlo vám při dotažení nerovných ploch k sobě praskne, případně praskne při zatížení. Že to většinou (asi skoro vždycky) řemeslnící neřeší (byla by to práce navíc), na to nekoukejte - podle vašeho dotazu předpokládám, že si to děláte pro sebe sám doma a chcete to tudíž mít udělané pořádně, což kvituji (nesnáším prasárny stylu "Franto, podrž to, já jdu pro peníze").
Po proměření (ale lze i bez proměření - udělat to prostě vždycky, proměření vám jen ukáže, jak silnou housenku tmelu kde máte dát) máte několik (přesněji 2) možnosti dalšího postupu
1) podtmelit umývadlo tak, že tmel srovná nerovnosti, ale když budete chtít umývadlo někdy sejmout, tak ho budete muset rozbít - bude ke zdi přilepené tmelem
2) podtmelit umývadlo tak, že tmel srovná nerovnosti ale zároveň půjde umývadlo kdykoli bez poškození čehokoli sejmout a třeba zase opět přidělat zpět - osobně jsem pro tuto variantu - je sice o trošku pracnější, ale v případě nějakého problému (nikdy neříkej nikdy), kdy bude potřeba umývadlo demontovat budete za tu práci navíc rád
ad 1) přiložit umyvadlo, označit kde budou díry, vyvrtat díry, dát hmoždinky, pak na dosedací plochu na umyvadle nanést housenku silikonu, následně umývadlo přiložit ke zdi a s citem přišroubovat. Po vytvrdnutí silikonu (cca 1 - 2 dny) lze šrouby opět s citem přitáhnout a celé umývadlo obtmelit (zatmelit spáru mezi obklady a umývadlem).
ad 2) přiložit umývadlo, označit kde budou díry, vyvrtat díry, dát hmoždinky, pak na zeď v místě umyvadla nalepit nějakou lepící páskou pruh mikrotenu tak, aby jeho plocha pokrývala celou dotykovou plochu umývadlo - zeď. Následně nanést housenku na umývadlo a umývadlo s citem přišroubovat (šrouby dotáhnout jen tak aby umývadlo bylo u zdi). Nechat vytvrdnout silikon (1 - 2 dny) - silikon přesně okopíruje nerovnosti a vytvoří tak měkkou dosedací plochu. Pak odlepte pásku, která drží mikroten na obkladech, umývadlo sundejte, strhněte mikroten ze silikonu (silikon na mikrotenu nedrží) a umývadlo normálně přišroubujte. Jako poslední práci zatmelte spáru mezi umyvadlem a obklady.
Dovolím si ještě jednu radu - jelikož nejste v této práci zběhlý a tím i velmi rychlý, doporučím použít na vytvoření té distanční podložky silikon neutrální a obloukem se vyhnout silikonu na acetické bázi (na bázi kyseliny octové - je cítit po octu). Acetické silikony totiž tvrdnou odpařováním právě té kyseliny octové a to (podle zákona schválnosti) tím rychleji, čím, se vám to méně hodí. Tudíž by se vám mohlo stát (přece jen když to děláte poprvé, budete pomalejší), že než nanesete housenku a přiděláte umývadlo na zeď, tmel (housenka) vám ztvrdne (někdy i dříve než za 10 min.) a celá práce by byla k ničemu, protože byste musel tmel oškrábat a dělat to znovu. Takže neutrální tmel a máte čas tak cca 1 hodinu na pečlivé nanesení housenky a přidělání umyvadla ;)


doplněno 08.03.16 19:21:

Přihodím ještě taky video - používají tam bílý cement místo silikonu, což může být taky řešení.


Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.03.16 07:05
avatar

Připevnit umyvadlo, spáru nechat, nebo silikon.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.03.16 19:06
avatar


Shlédnutím videa nic nezkazíš.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.03.16 19:24
avatar

Ahoj Jardo, dobré video, jen drobnost, on(a) utahuje kombi šroub dvěmi klíčky, ale já mám jen jeden. Nevadí to?

:)

Hezký večer.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.