Jak zapojit příložný termostat

Od: Datum: 07.03.16 23:26 odpovědí: 12 změna: 05.05.16 20:08

Dobrý den!

Poradí prosím někdo, jak zapojit příložný termostat k čerpadlu na kotel.

V čerpadle je Hnědý a modrý drát. V hnědém vede fáze, ten vytáhnu a zapojím asi na C v termostatu.

Modrý půjde na 1 nebo 2? a jak dál to zapojit v čerpadle!

poradte prosím! není mi to podle toho schéma jasné.

děkuji mnohokrat za odpověd!

Honza:)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.03.16 23:51

Nezlobte se, ale pokud máte takové dotazy, tak přímo hazardujete se svým životem a životem ostatních. Raději to nechte zapojit alespoň známého, který se v elektrice orientuje více.

Jinak k dotazu, na C se přivede fáze (hnědý) tato fáze bude spínaná na svorku 1 nebo 2 podle toho, zda pojede v režimu "topení" nebo "chlazení", viz manuál.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.03.16 04:52
S mytrixem se dá / nedá souhlasit.
Souhlasím s mytrixem, že termostat přepíná fázi mezi 1 nebo 2, podle potřebného režimu. Také souhlasím s vyjádřením o hazardu a potřebě svěřit instalaci do rukou osoby oprávněné.
.
Tazatel zřejmě proto vložil dotaz, protože nemá dostatečné vedomosti. Ví, že s elektrikou není sranda a chce se vyvarovat případných problémů. Samotný dotaz tedy není hazardem, ale výrazem opatrnosti. Nebo i bezradnosti. Teda zaslouží pochvalu.
.
Hazardem může být mytrixův neúplný návod zapojení. Není v něm jednoznačně jasné, odkud má tazatel přivést fázi na C. (tazatel ji chce zřejmě vytáhnout z čerpadla)
.
Není z něj ale jasné, jaký vodič je potřebné vést odkud kam ze svorek 1 nebo 2! V souvislosti s dotazem "Modrý půjde na 1 nebo 2?" by mohl tazatel mylně zapojit "modrý" na termostat. Odkud "modrý "?!
Pokud by vytáhl modrý z čerpadla, mohlo by dojít k ohňostroji a třeba i k zničení termostatu. Fáze s nulou se nesnáší...
.
Proto nemám rád podobné rady poskytované na základě neúplných a nejasných dotazů a domněnek laiků, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost. Proto také nikdy konkrétně neradím "tohle tam a tohle sem". Nemám dostatečné informace, zkreslené nebo neúplné info může podat tazatel, také tazatel může špatně pochopit moje rady.
Nejjednodušší rada pro tazatele je: nechte zapojení na osobu znalou, s potřebnou kvalifikací a zkušenostmi.
Je to práce poměrně jednoduchá. Teda nebude moc drahá. A to jedno kafe a případné pivo či frťan nikoho nezruinuje. Pocit bezpečí a správné funkce za to stojí...
Ohodnoceno: 2x

Od: honza77
Datum: 08.03.16 08:57

Díky za odpoved.

O tokafe či štamprlu nejde.

Elektrikář mi řekl, že na tom nic nepokazím at si to zapojim sám, bud to pojede nebo ne! že to zapojí každej vůl.

Proto jsem se ptal abych neudělal nějaký zkrat.

Myslel jsem, že mi pomocí těch fotek, podrobně někdo poradíte kam který drát.

Jinak děkuji za vaše odpovědi.

Nechtělo se mi volat nějakou firmu, nebo zhánět Elektrikáře na netu, když je to teda taková prkotina.

Honza

doplněno 08.03.16 09:23:

Ted jsem tu našel podobný dotaz jako mám já!

Odpověd byla Hnědý drát odpojit v čerpadle a připojit v termostatu na C.

A na 1 nebo 2 nový drát (bud bude spínat nebo rozepínat) vrátit zpět do čerpadla na místo hnědého.

Je to tak!

Honza

Datum: 09.03.16 11:19
...Tazatel zřejmě proto vložil dotaz, protože nemá dostatečné vedomosti. Ví, že s elektrikou není sranda a chce se vyvarovat případných problémů. Samotný dotaz tedy není hazardem, ale výrazem opatrnosti. Nebo i bezradnosti. Teda zaslouží pochvalu.
Pokračuji. Tazatel ví, co chce, a hledal a našel správnou odpověď. Nevzdal to. Všechna chvála. Pokud to tak zapojí, neměl by být problém. Držím mu palce. A věřím, že se pochválí, jak to dopadlo.
.
Ano, na některých fórech někteří znalí poradí. I detailně. Důvod, proč mnozí z nás neradi radí konkrétně kam který drát jsem popsal výše. Máme za léta praxe dost neblahých zkušeností a vědomostí, co vše se stalo při laických zásazích.
.
Elektrikář řekl pravdu. To zapojení je prkotina. Pro něj. Nebo pro toho, kdo dostane dostatek informací a dá si záležet. Ne na všechny se dá spolehnout.
Nespoléhal bych se právě třeba na návod od mytrixe. Ten je pro toho, kdo o tom něco ví. Chybějící informace a možná úskalí jsem popsal výše.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.03.16 09:02

Tak jsem to zapojil a funguje!

Fakt prkotina! šlo jen o odpojení hnědého z čerpadla a zpojit na C v termostatu a z 1nebo2 poslat zpět.

Termostat jsem zvolil proto aby kotel dobře hořel a nedehtoval.Optymalni teplota kolem 70C. Takže jsem to tak nastavil aby při té 70C to teprve pustilo do baráku.

Sledoval jsem jak funguje čerpadlo s termostatem a zkoušel nastavení teploty zapínání termost.

Co mě u tohoto principu zklamalo!,

I po dvou nebo třech hodinách po zatopení se pořád opakuje to,že něž čerp. sepne, (trva asi 15minut) tak se zase hned vypne, protože se ochladí studenější vodou zpáteční trubkou. Na kotli klesne teplota na 40C a znova se ohřívá na těch 70C něž zapne čerpadlo. Takže se pořád opakuje to že kotel 15min. topí a 15 i víc minut jen dohříva do těch nastavených 70C i když je plně naložen. A to se opakuje pořád dokola.

Nečekal jsem, že bude tak kolísat teplota na kotle!

Nevíte kde je chyba?

Od: cl
Datum: 10.03.16 10:28

Ona je trošku chyba v samotném termostatu - má hrozně velkou hysterezi. Tuším že v návodu píšou 10° ale z vlastní zkušenosti vím, že je to spíš zbožné přání.

Ohodnoceno: 0x

Od: resuar
Datum: 05.05.16 20:08

No jak jak jste nakonec ty kabely zapojil zpět na to čerpadlo__?Na č.1 nebo č.2?

Datum: 10.03.16 12:13

řekl bych, že chyba je v tom čerpadle.. teda v jeho použití...

Normálně kotel nahřívá studenou vodu, při stoupající teplotě vody v kotli začíná pomaličku proudění vody v otopné soustavě samotížně. Teda studená voda přitéká do kotle v závislosti na "přetlaku" teplé...

kotel se přítokem studené ochlazuje pomaličku, neklesá velmi teplota spalin, teplota vnitřních stěn a nedochází k markantnímu rosení a dehtování...

zapnutím čerpadla dochází po zahřátí na teplotu nastavenou na termostatu k rychlému přítoku studené-vratné vody , (předpokládám, že čerpadlo máte zařazené na zpátečce a termostat na výstupu), voda v kotli se ochladí, termostat vypne, a opakuje se cyklus potíží...

...buď zapínat čerpadlo až po zahřátí vody v celém systému, nebo snížit průtok čerpadla, nebo, co je nejjednodušší, namontovat čerpadlo až na zpátečku u kotle. Potom čerpadlo zapne až po prohřátí vody v celém systému. Do té doby bude fungovat samotížné cirkulování. Teda pokud čerpadlo propustí vodu...

doplněno 10.03.16 15:55:

dosti podstatná chyba se vloudila,opravuji"...nebo co je nejjednodušší, namontovat TERMOSTAT na zpátečku až u kotle. Potom termostat zapne čerpadlo až po prohřátí vody v celém systému. Voda v kotli se neochladí.

Datum: 10.03.16 21:54

Děkuji za odpověd!

Problém je ten, že mi kotel samotížkou necirkuluje. Kdysi jsme měly 5cm silné trubky a šlo to bez čerpadla. .Čerpadlo i termostat mám na výstupu. Termostat hned na kraji nejníž jak to jde vedle budíku s teplomerem.Ted jsem to nastavil na 50C, takže vypne až v noci.

Čerpadlo mám Grundfos a má 3 rychlosti.Mám ho na dvojce.

Takže to vypadá že nevyřeším optymální hoření jak jsem si představoval ale jen že v kotli zůstane trochu žhavého a nemusím roztápět a možná trochu úspory elekřiny.

Jinak bez čerpadla se při 80C pustí dochlazovací smyčka.

Měl bych ještě jeden dotaz! Těch 80C je normální? není to brzo? Dá se to nastavit na 90?

Datum: 14.03.16 23:28

Ahoj Honzo,bohužel zásadní chybou je to,že máš instalované čerpadlo na stoupačce,což je velmi důležitá okolnost ze které tě nevysvobodí ani pán bůh,natož nějaký termostat i kdyby byl zlatý a milionový.Musíš dát čerpadlo na zpátečku,která vrací už ohřátou vodu do kotle,potom teprve bude mít tvůj termostat smysl a bude plnit svou funkci,kterou si u něj představuješ,zatím však si ho můžeš pověsit za rámeček a poděkovat tomu,kdo ti montoval čerpadlo na stoupačku, ahoj

Datum: 15.03.16 21:38

Ahoj! Možná máš pravdu ale hned za čerpadlem mám trojcestný ventyl na přepnouti vody do 250L boileru a bez čerpadla ho neohřeju. Dávat boiler na zpatečku je blbost. Jedině nejak překopat trubky. No nevím...

Jinak dík

Datum: 15.03.16 23:53

Tak to se hochu pleteš,já také topím na bojler,stojatý polský na 150 litrů a připojení nebylo možné jinak než 1"coulovými trubkou a vrchem u stropu,takže ohřev pouze za použití čerpadla s ruční obsluhou,kdy ze 40 na 80 stupnů mám za 30minut čistého času,ale čerpadlo mám instalované na zpátečce.Vše si dělám sám z 1"coulových pozinkovaných trubek bez žadného svařování a různého bordelu v trubkách.Místo třícestného směšovacího ventilu použivám třícestný T-KUS a kulové pákové ventily,kterými ručně nastavuji poměr vody,mezi stoupačkou a zpátečkou.Vzhledem k tomu,že nepraktikuji a také ani neinstaluji žádné přiškrcovací a omezovací systémy,tak mám rychle vyhřátý byt 5 velkoplošných radiátorů,ohřátou vodu na 80" a ještě bych mohl natápět akumulační nádrž na kterou si už také dělám přípravy pro letošní rok,mám kompletně ve všech směrech zateplený domek a důkladně,nebudu přece topit pánu bohu do oken.Jinak mám stejné čerpadlo jako ty,které na jedničku ohřeje vodu na 80 asi za 1 hodinu,ale při 3 rychlosti je to za těch 30minut,jinak všude dávám kulové ventily,místo zpětných ventilů,ovládání ruční.Topný system mám obojí,to jest na samotíž i na čerpadlo a obsluhuji čerpadla tři,podle potřeby a zájmu.Veškeré vedení trubek,mimo byt je neviditelné,či-li pod silnou vrstvou izolace z polystyrénu.Nyní můžeš přemýšlet,jak řešit svůj problém,jak si jej vyřešíš a uděláš,takový ho budeš mít a žít sním. Ahoj MILOŠ

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.