Studeň - jak legalizovat

Od: Datum: 06.03.16 00:32 odpovědí: 9 změna: 07.03.16 19:54

Dobrý den, měl jsem v plánu zhotovit na svém pozemku studeň. Poptal jsem pár firem a jednu vybral. Firma provedla hydrogeologický průzkumný vrt. Dle jejich slov na to žádné povolení nebylo třeba. Průzkumný vrt provedla, ihned osadila skruží a namontovala čerpadlo. Pár dní na to mne zaslali protokol o krátkodobé čerpací zkoušce.

Firma slíbila i zaslání dokumentace s dělení co a jak mám zařídit abych studnu zleagilozal. 3roky firmu uháním a stále mne tuto dokumentaci nezaslala. Studna je na pozemku, kde stavím RD. Zatím nemám zkolaudovaný, nebydlím a ani studnu nevyužívám.

Nevím si rady jak dále postupovat. Jak a kde mám studnu legalizovat, co k tomu všechno potřebuji apod. Bojím se případných problémů a sankcí. Dále RD budu koncem roku/začátkem dalšího zkolaudovávat a proto bude potřeba studeň i legalizovat.

Studna je hluboká 20metrů.

Děkuji za rady jak dále pokračovat.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.16 01:09

Nahlásíte to na MÚ, myslím, že je to Odbor vodního hospodářství. Udělějte nákres, jak je studna vyhotovena,čím je obsypána a musíte mít kolem studny min, metr beton, aby se voda neznečištĄovala. Nevím, zda nebudou chtít doklad o pitnosti vody, my ji měli jen na zalévání, ale úřednice se ptala na způsob využití. Pak Vám oznámí termín, kdy přijdou studnu zkolaudovat. Tak nějak to bylo. Třeba Vám někdo poradí přesněji.

Ohodnoceno: 1x

Od: jenda2
Datum: 06.03.16 10:12

Tady máte odkaz ke studnám. Zhotovení studny není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Může sousedům pod váma narušit podzemní tok vody a připravit je o vodu, jestli někdo pod váma takový je. Jestli jste sám, tak je to snažší.

http://voda.tzb-info.cz/vlast…nakladani-s-podzemnimi-vodami

Ohodnoceno: 0x

Od: uskaŽ
Datum: 06.03.16 10:24

Jedinná možnost podat dodatečné st. povolení a žádost o kolaudaci. Neodkládejte to, je to přinejmenším vyřizování na půl roku. Jen poznámka - uveďte, že to bude jen užitková voda, na vaření budete kupovat v petkách. Vyhnete se dalším problémům, málokomu vyjde při odběrech pitná voda. Jak se zařídíte v budoucnu, nikdo pátrat nebude.

Nyní máte černou stavbu.

doplněno 06.03.16 12:36:

To je jiná když budete mít ke kolaudaci domu městskou vodu. Já bych to asi nechala tak jak to je - průzkumný vrt. Studnu ke kolaudaci domu nepotřebujete. Při kolaudaci domu nebudou vidět dvojí rozvody vody v domě.

Nakonec o dodatečné stavební povolení můžete žádat vždy - teď, za rok, za deset let, prostě až v době, kdy se to někomu nebude líbit.

doplněno 06.03.16 20:06:

Když se stavíte na úřadě, tak nabonzujete sám sebe a pokuta vás nemine. Než kopnu do země u studny, tak musím mít stavbení povolení a vy máte prd. Tak teď už je to jedno, zda budete dodatečně řešit stavební povolení nyní a nebo za 5 let. Nachystejte si minimálně 5tisíc na projekt + poplatky? + pokuta?

Ohodnoceno: 2x

Od: karlos
Datum: 06.03.16 12:53

Děkuji za informaci. Já těmto věcem moc nerozumím. Firma, která mne tu studnu prováděla tvrdila to samé co Vy. Průzkumný vrt mohu mít dlouho jak chci, zkolaudovat ho mohu kdykoliv.

Jen mne také slibovala zhotovení dokumentace pro zlegalizování a už třetím rokem mne je slibuje, že pošle. Proto mám dilema, zda mne nelhala i v té první části - že mohu studnu legalizovat kdykoliv.

Také mám strach, aby mne ji zlegalizovali. Například pokud budou sousedi dělat studnu a zlegalizovávat ji tak aby to nebyl problém. Třeba aby neřekli, že moje studna narušuje podezemní tok vody a připravuje je o vodu...

Na internetu sháním informace, ale nic nemohu najít. Hned po víkendu to budu opět řešit, asi se stavím i na našem úřadě abych se pozeptal co a jak.

Raději ale sbírám informace abych věděl na co se připravit.

Karlos

Od: xy
Datum: 07.03.16 17:04

na průzkumný vrt stavební povolení nepotřebuje. Ten se "pouze " před vrtáním ohlásí na obci.

Od: karlos
Datum: 06.03.16 11:17

Ta voda bude opravdu užitková. Pitná voda to není. Vodu mám pouze na zalévání a max. zavedení do domu a splachovat s ní.

Do domu budu na mytí a do kuchyně budu mít zavedenou vodu městskou.

Také vím, že záleží na hloubce. Do 30m se to řeší jinak než když je studeň nad 30m. Alespoň takto mne to ta firmy vysvětlovala. Moje hloubka je cca 20m.

Je to vlastně vedené stále jako průzkumný vrt. Jen mne ta firma tam ihned dala skruže a mám tam i čerpadlo.

Na úřadě se hned stavím. Jen je teď víkend a docela mne toto straší. Tak jsem se chtěl zeptat co mohu čekat apod.

Od: jenda2
Datum: 07.03.16 16:57

https://cs.wiktionary.org/wiki/studna

Studeň je v češtině neznámé slovo.

Od: xy
Datum: 07.03.16 17:02

Nijak se tím nestresujte. Takto se asi provádí většina vrtaných studní, pokud nejste v nějakém ochranném pásmu. Nejprve jako průzkumný vrt, a potom vezmete projektovou dokumentaci studny a hydrogeologickou zprávu a jdete zažádat na stavební úřad o stavební povolení, a na voděprávní úřad o povolení k odběru podzemní vody.

U studny nad 30m se to musí řešit už i s báňským úřadem.

Na pozdější dobu bych to nenechávala. Pokud by třeba sousedi chtěli vrtat studnu, tak na tu vaši, " neexistující " nebudou muset brát ohledy.

Od: uskaŽ
Datum: 07.03.16 19:54

Průzkumné hydrogeologické vrty spadají do působnosti vodoprávního úřadu (zpravidla se jedná o odbor životního prostředí příslušného úřadu). Vodoprávní úřad si musí vyhodnotit, zda se skutečně jedná o průzkumný vrt, či se již jedná o stavbu studny, která byla provedena bez povolení.

Jestliže bude mít vodoprávní úřad za to, že se skutečně jedná o průzkumný hydrogeologický vrt, lze očekávat, že jej odstraníte nebo požádáte o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení na stavbu studny. K vedení územního řízení je příslušný obecný stavební úřad. K vedení řízení o vydání stavebního povolení je příslušný vodoprávní úřad.

Pokud vodoprávní úřad dospěje k závěru, že se jedná o stavbu studny provedenou bez povolení, musí zahájit řízení o odstranění stavby studny. Stavebník studny má možnost požádat o dodatečné povolení stavby studny. Protože je studna vodním dílem, je k vedení řízení o dodatečném povolení stavby a řízení o odstranění stavby příslušný vodoprávní úřad.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.