Nová vrtačka, v 10 minutách vroucí motor

Od: Datum: 06.03.16 00:29 odpovědí: 11 změna: 08.03.16 02:33

Dobrý den, v pátek mi přišla níže zakoupená stojanová vrtačka..

když jsem ji sestavil a spustil...tak po cca 5-10 minutách je motor tak horký, že na něm nemohu udržet ruku..je to normální?

http://aukro.cz/stolni-vrtack…a-16mm-1450w-i5993620874.html


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.16 01:30

Nevím jak máte citlivou ruku ale pracovní teplota je +- 80°C uvnitř ,takže napovrchu těch 60° (při zatížení i více)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 06.03.16 02:32

Pokud je sestavena správně, tak to "normální" rozhodně není. Je to sice "no-name" vrtačka, ale určitě ne vařič.

Doporučuji nechat prohlédnout odborníkem (elektro) a nejspíš reklamovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.16 08:58

Předpokládám, že pod horním krytem je řemenový převod.

Vypni vrtačku ze zásuvky, otevři horní kryt a vyzkoušej otáčet řemenici na motoru a na sklíčidle.

Pokud dokážeš sundat řemen, tak vyzkoušej jestli se motor a sklíčidlo volně otáčí.

Pokud se něco otáčí těžko, tak je tam problém.

Pokud se všechno točí volně tak můžeš mít vadný elektromotor.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.03.16 09:50
avatar

Muže být taky motor špatně zapojený, jaký má označení, zapojení a jakej je u něj kondenzátor?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 06.03.16 09:55

Ne není to normální. Tyto motory jsou vyrobeny sici pro hobby provoz, nikoli však žádný provoz. Může jít o mezizávitový zkrat, což způsobuje ohřev i bez většího zatížení. Napište prodejci co a jak a uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurda1
Datum: 06.03.16 10:41

Ahoj, prodejci jsem napsal dotaz, tak uvidím zdali odepíše..

Datum: 06.03.16 10:39
avatar

Zdravím,
vámi uváděných 5 - 10 min. normálních není, jenže co by člověk chtěl po stroji za "pár" korun. U takových se předpokládá, že vyvrtáte jednu díru za 2 min, pak to bude hodinu stát apod. Motor u pořádné vrtačky nezahřejete u soustavné práce celou směnu. Jinak doporučuji se podívat na štítek vrtačky (štítek motoru) - bývá tam u hobby strojů uvedena hodnota S= xxmin, což znamená max přípustnou dobu chodu "v kuse", protože motor se nechladí a tak je potřeba myx po uvdeném čase ho nechat vychladnout.
Jinak jak už byla výše uvedeno - sundejte řemen z řemenice motoru a nechte motor běžet "naprázdno" - pokud se bude i tak rychle hřát, je špatný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurda1
Datum: 06.03.16 23:40

tak asi chyba bude v tom, že tam je někde napsáno, že má být puštěná 30 minut a pak v klidu...

Dnes jsem ji zapnul...a zahřála se do horka 15-20 minut..

zkusil jsem ji tocit navolno...šlo to celkem snadno...ale že se nějak setrvačně dotočila...to ne. Jak jsem dal pryč ruku z hřídele, zastavilo se točení... Také v tom je slyšet takové cvrdlikání...po zapnutí pak se to cvrdlikaní zrychluje, jde to s motoru..

Vypadá to, že jsem neměl štestí na vrtačku..myslel jsem, že kazda vrtačka na volno může být zapnutá libovolně dlouho...potřebuji do ní dát pouze fibrový kartáč...vrtačka by ale běžel třeba 4 hodiny v kuse...Hm..nevíte o nějaké za rozumnou cenu, ale hlavně aby vydržela?

Datum: 08.03.16 02:33
avatar

Od konce - chybama se člověk učí. Já to výše zmiňované S2=... taky neznal, dřív tyhle hodnoty na strojích nikde nebyly. Před 15 lety jsem si koupil do dílny pomaluběžnou brusku (tehdy tp byla novinka na trhu, stála nekřešťanských 2.500,-Kč) na ostření nožů a případně i vrtáků. Jako strojař zvyklý z práce, kdy se připravilo nářadí a pak se třeba 4hod v kuse brousilo a brusky (běžné brusky socialistické výroby) byly OK, jsem si připravil práci (nože, vrtáky), abych to udělal najednou. Po půlhodině bruska jak pětník žhavá. Já z toho nešťastný. Pak jsem objevil to S2, ale nikdo z elektrikářů mi nedokázal říct, co to je za hodnotu. Nicméně mi nezbylo, než se smířit s tím, že sem si naběhl (nikde to v důležitých parametrech u strojů totiž nenajdete). Až zcela nedávno jsem si na to vzpoměl a Google se poprvé chytil - tady je vysvětlení všech S1 - S6= ... (čili parametrů zatížení elektromotorů), pokud vás to zajímá, tak strana 10 a následující.
Jinak elektromotorům bohužel nerozumím, takže ohledně uhlíků a pod. bohužel poradit neumím. Ale pokud shodíte z řemenice elmotoru řemen, pustíte ho "na volno", tak by měl po vypnutí vypínačem pomalu dobíhat (samozřejmě pokud nemá elektromagnetickou brzdu). Pokud v motoru něco rachotí a souvisí to s otáčkami, mohou to být také ložiska atd. To fakt chce někoho, kdo se v elmotorech vyzná.
Co se týká toho fíbrového kartáče (předpokládám, že se jedná o nějaký takový kartáč) - vaše řešení použít vrtačku mne docela překvapilo. Osobně bych to řešil tak, že bych sehnal "za pár korun" nějaký starý elektromotor (nepíšete, jak velký kotouč je, jak se na něj bude tlačit, jaké potřebujete otáčky...), takže počínaje např. elmotorem ze staré pračky až po nějaký výkonnější, nechal na něj vysoustružit buď redukci na upnutí kartáče nebo na hřídel udělat závit třeba pro hlavičku (bacha, hlavičky mají závit 1/2"x20UNF, na což u nás není k sehnání závitník ani očko, musí se to řezat nožem na soustruhu). Další možnost je použít nějaký motor, co levně seženete a použít třeba malou hřídel pro cirkulárku jako mezihřídel pro dosažení potřebného převodu pomocí řemenic a klínového řemínku (otáček a síly). Záleží na vašich možnostech - udělat se dá cokoli ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mkat®
Datum: 06.03.16 13:32
avatar

Skúste zložiť spodný kryt motora.Tam musí byť vrtuľka na chladenie.Ak tam je a točí sa ,tak zložte remeň a skúste či sa motor hreje aj na prázdno.Ak áno ,tak je problém v motore.Reklamujte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mkat®
Datum: 07.03.16 14:30
avatar

To "cvrlikanie" sú najskôr uhlíky.Malo by to byť v poriadku.Aj ten rotor sa nemôže dlho otáčať pri pretočení na prázdno.Uhlíky ho zastavia.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.