Zápach z kanalizace v panelovém domě

Od: Datum: 03.03.16 13:01 odpovědí: 7 změna: 04.03.16 21:38

Zdravím, bydlím v 7- patrovém panelovém domě, který nemá v chodbě žádná okna ani jiné větrání. Už při vstupu do domu je silně cítit kanalizace. Někdy víc, někdy míň - podle počasí. Zápach jde z technického suterénu (nemáme sklepy). Splašky se vylily do suterénu. Nejprve firma čistila zanešený odpad z domu ven, na chvíli to pomohlo. Pak zde byla jiná firma, proběhl kamerový průzkum a následně "frézování" části odpadního potrubí z důvodu prorůstání kořenů do potrubí, což mělo za následek ucpávání. Dále bylo odstraněno velké množství usazenin. Firma vyhodnotí - zatím nic. To bylo v létě loňského roku.

Nejhorší je, že zápach stoupá vzhůru, už vniká i do bytů při otevření dveří. Každá návštěva se ptá, co tak páchne.

Chci postrčit náš výbor SV k nějaké činnosti. Šlo by poukázat i na možnou zdravotní závadnost? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 03.03.16 16:15
avatar

Dobrý den, neřekl bych, že výbor SVJ problém neřeší. Zápach je pocit individuální a asi těžko prokážete, že zápach z kanalizace obsahuje něco toxického - je to spíše nepříjemné. Neuvádíte, zda je suterén uzavřený a odvětrávaný - to by mohlo pomoci.

Jinak, základem je průchodná kanalizace a odvětrávaná (třeba až nad střechu). Zdravím!

P.S. Uzavřením suterénu myslím zavřené dveře na chodbu (a odvětrání směrem ven).

doplněno 03.03.16 18:28:

1jana - běžte se do toho suterénu podívat s někým z výboru SVJ, zkontrolujte zavřené dveře, zjistěte možnosti větrání mimo chodbu a podívejte se tam, jestli je vodní zátka v kanálku nebo WC či umyvadle (pokud tam něco takového je). Pokud by tam vodní zátka nebyla, tak ji doplňte vodou - zápach může pocházet i z těchto míst. Splašky už by tam být neměly, tak je to zápach z kanalizace. Nebylo by ani na závadu udělat větračku někde na té chodbě. Ta představa, že se nedá chodba nikdy a nijak odvětrat je zvláštní. A jednejte klidně - i výbor SVJ jsou lidé a vlastníci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 17:27

Výbor problém řeší, ovšem víc jak půl roku od poslední akce mi připadá trochu dlouhá doba. Suterén odvětrávaný není, ucpané to už nebude.

Od: hk
Datum: 03.03.16 17:31

Jako vlastník jednotky máte přístup i do suterénu a můžete prozkoumat, odkud se zápach šíří. Zápach z kanalizce, který je cítit po celém domě - tak to určitě není vpořádku a roura je někde porušená, ale spíše to stále teče mimo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 17:36

Zítra se do suterénu podívám.

Od: hk
Datum: 03.03.16 16:24

Pokud je cítit zápach, pak to někde teče nebo netěsní. Samozřejmě je na místě věc řešit, od toho je opravdu výbor a pokud ten nekoná, pak věc oznámit na příslušný stavební úřad. Samozřejmě vás ale pak budou lidi výboru považovat za svého úhlavního nepřítele. Nejvhodnější by bylo sepsat petici (smrad, hygiena atd...) určenou výboru a vyzvat ho ke zjednání nápravy. Nezapomeňte ale, že tu opravu musíte zaplatit vy sami z peněz společenství.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 17:34

Výbor koná, resp. konal v červenci loňského roku a čeká na vyhodnocení situace zasahující firmou. Víc jak půl roku snad je dostatečná doba pro nějaké řešení. Nemíním dělat nějaké rozbroje v domě, ale zkuste si pustit odpad do zavřené místnosti a nevětrat. Chodba opravdu nemá žádné větrání, nejsou okna, Vzduch se vlastně mění jen když se otevřou vchodové dveře a dveře bytů s otevřeným oknem. Na opravy máme fond, dostatečný, v tom problém není.

Datum: 04.03.16 21:38

Problém bude v tom technickém podlaží bude tam letitá kanalizace z kameniny mnohdy ledabyle obetonovaná.Tato kanalizace má už jistě uvolněná těsnění v hrdlech, nebo jsou dvířka, kryty čistících kusů rozbytá, těmi hrdly vytéká splašková voda a chybějícími dvířky na čistících kusech uniká zápach Zjištění stavu je otázka 30ti minut .Vlézt tam nejspíše se budete plazit pokolenou všude plno pavučin a pokud je kanalizace ve špatném stavu mohou tam být i jezírka spalškové vody .Řešní je kompletní výměna ležaté kanalizace v technickém podlaží.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.