Zasekávání trojcestného ventilu

Od: Datum: 03.03.16 08:21 odpovědí: 8 změna: 15.03.16 21:45

Zdravím. V RD (rozvody v mědi) jsem nedávno rušil jeden radiátor a dělal další úpravy (resp. to dělal topenář). Do rozvodu se dostal nějaký bordel a pravidelně se mi zasekává trojcestný ventil směšující vodu z kotlového a radiátorového okruhu. Poprvé se zasekl úplně, takže jsem ho demontoval a propláchl - byla tam zaseklá kulička cínu (nebo čím se to letuje). Teď už se nezasekává tolik - pohybem tam a zpět se dá opět rozchodit, ale je to vysoce otravné a při zaseknutí se zbytečně namáhá servo ekvitermní regulace. Na zpátečce od radiátorů mám filtr, ale nečistoty zřejmě kolují v kotlovém okruhu, jinak si to neumím vysvětlit. Jak se toho nadobro zbavit? Doplnit nějaký filtr i do kotlového okruhu? Podobný problém řeším pravidelně - po každých úpravách rozvodů. V zimě když ventil pouští více teplé vody od kotle se to neděje, ale teď na jaře je to fakt otravné.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: topic
Datum: 03.03.16 09:44

Po úpravách by se měl dělat proplach systému...

Udělal bych proplach alespoň kotlového okruhu a určitě bych zkontroloval filtr jestli není děravý, resp. rovnou bych dal novou vložku nebo celý filtr. Pokud po každé úpravě rozvodu projdou nečistoty, tak filtr v pořádku nebude...

Ohodnoceno: 1x

Od: jenda2
Datum: 05.03.16 14:28

Nejen proplach ale na zpátečce se velice doporučuje instalovat filtr. To měl topenář udělat automaticky. Tím spíše, když je tam trojcestný ventil. Byl to vůbec topenář?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.03.16 08:42

Topenář to byl, ale jestli dobrý, to si nejsem jistý. Po uříznutí trubek od rušeného radiátoru nechal zbylou vodu v klidu téct do podlahy...

Ve zpátečce (od radiátorů) filtr mám - ten dokonce kontroloval a čistil. Ale v kotlovém okruhu filtr není - asi to bude chtít doplnit. Jaký byste doporučil? Stačí klasika "topenářský" nebo nějaký modenější - moc se v tom neorientuju. Když už se zase budou dělat nějaké úpravy - jak provést proplach? Teď mám přívod vody do systému na zpátečce u radiátoru který používám pro vypouštění, takže prosté vypouštění a napouštění zároveň asi nebude mít žádný efekt.

Datum: 07.03.16 16:46

http://www.eshop-koupelny-topeni.cz/filtry-mosazne/

Pro čištění usazenin se používá ředěná kyselina solná. Ideální je ji vpustit do radiátorů spodem přes nádobu. Na 200 L v okruhu tak 5 L. a pak čerpadlem tlačit v cirkulaci proti chodu v okruhu, tedy od spodu nahoru. Pak propláchnout vodou a doladit PH na 8,5. Při obsahu zbytku kyseliny se dodá hydroxid sodný, až bude v okruhu správné PH. Pak jen dodat Topekor.

http://shop.bkp.cz/index.php?…ge=product_info&products_id=6

Kyselina rozpouští železité usazeniny a případný vodní kámen.

Od: topic
Datum: 07.03.16 17:33

Do proplachu kyselinou bych se moc nehrnul... Buď pořádně nebo vůbec.

Proplach ideálně výkonné čerpadlo a filtr, nechat chvíli kolovat.

Filtr stačí na zpátečce ze systému.

Nechal téct vodu do podlahy - to není topenář ale prase...

Vodu je nejlepší vypustit do sudu a pak vrátit zpátky. Nebo dešťovku nabranou ke konci dlouhého vydatného deště (už je bez prachu)

Datum: 07.03.16 19:20

Kyselinou se to dělalo normálně a problém v tom není. Dělal jsem to a toho bordelu z radiátorů... Černý marast.

Datum: 15.03.16 13:22

Filtr na zpátečce od radiátorů mám (klasický topenářský - sítko vypadá ok, něco málo se tam pochytalo), ale obávám se, že přes něj část nečistot nějak prošla a teď koluje v kotlovém okruhu. Proplach už mám s topenářem domluvený - prase to nejspíš je, ale tady na vesnici je člověk rád, že sem vůbec někoho dostane. Tohle už je druhý. Ten první byl ještě větší prase a navíc dost natvrdlý. Holt to člověk musí víc hlídat no...

Datum: 15.03.16 21:45

Dobrý den,já se řídím tímto heslem,že to co si neudělám sám,tak nemám,bez ohledu na to,oč se jedná a také žiji na samotě u lesa,jsem důchodce 70 roků a světe divte se,mám stále chutě vytvářet hodnoty ve svém rodiném domku v současné době to je instalace akumulační nádrže 500 litrů,při čemž si celé vedení skládám s 1coulových pozinkovaných trubek ve kterých třícestný směšovací ventil nahrazuji třícestným šroubením T-KUSEM a kulovými ventily,což má tu vyhodu,že se mě nic nebude ucpávat,jediná nevýhoda je v tom,že si směšovaní vody ze stoupačky do zpatečky budu zajištovat ručně sám,podle potřeby,stejně tak i ohřev AKU nádrže.Nejsem zastáncem jakéhokoliv přiškrcování topného vedení,když nemusím a lze onu věc nahradit jinak a lépe,bez omezování průtoku,což má své plus.Navíc nabíjení AKU nadrže mohu kdykoliv zavřít,bez žadného vlivu na ostatní topný systém.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.