Jak vypočítat průtok vody přes PE potrubí

Od: Datum: 01.03.16 16:04 odpovědí: 4 změna: 02.03.16 08:57

Moc bych prosil o přibližný výpočet průtoku vody l/min,klasickou vodovodní přípojkou PE 40 ,JS 32, o celkové délce 70m a o tlaku min. 4 barů. Jedná se o připojení na 3tí RD( 2 jsou připojeny),a přesto že přípojka je v os.vlastnictví,VAK mně odmítá připojit.Samozřejmě tato přípojka je napojena na veřejný vodovod DN 80.Já se domnívám,že by to mělo stačit a tak jsem chtěl poprosit o tento výpočet.Znám případ připojení větší RD na 3/4" a říkají,že nemají problém.Chtěl bych požádat o vyjímku, ale nemám bohužel jiný argument, než že v každém z těchto domů jsou jen 2 obyvatelé, tudíž že pro spotřebu by měl tento průtok stačit.

Prosím o pomoc,možná to pomůže,jinak se dostávám do velmi složité situace - protlak pod vozovkou a nesouhlas souseda jít přes jeho pozemek a jiná cesta tu není .

DĚKUJI...Miloslav Dostál


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.03.16 00:18
avatar
No přesný průtok vám neřeknu ale když jsem kupoval potrubí PE 40 tak se mě ptal prodavač jestli budu napouštět sídliště.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 02.03.16 00:24

Spočítat to neumím. Jen by mně zajímalo, který dodavatel dělá tyhle potíže, pokud to můžete prozradit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 02.03.16 02:49
A studna nejde? Osobně si ji nemohu vynachválit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.03.16 08:57
avatar

Potrubím PE průměry 40x3,7 (SDR11-PN16) proteče při rychlosti 1,5m/s cca 1,25l/s...při tlakové ztrátě 56kPa (počítáno pro celý úsek 70m).

Že Vás VaK odmítá připojit se ani nedivím...Každá nemovitost by totiž měla mít SAMOSTATNOU vodovodní (i kanalizační) přípojku...V případě rozlehlých objektů (areálů) se kanalizačních přípojek může povolit i více, ale u vodovodních přípojek tomu tak není.

1,25l/s se může jevit jako poměrně dostatečný průtok...Nicméně uvědomte si, že argument "v každém z těchto domů jsou jen 2 obyvatelé" je zcela zcestný...To platí "teď"...a za dva roky v každém z těchto domů může bydlet rodina s 3 dětmi a navíc si v domě vybudují sprchu s10ti hydromasážními tryskami (což jim rozhodně nemůže nikdo zakázat).

I když se nic výše popsaného nestane, tak v případě 3 domů napojených na 1 vodovodní přípojku DN32, se může stát, že si navzájem budete "strhávat" tlak...a to není situace 2x příjemná když jste zrovna ve sprše..

Já znám také případ, kdy je na vodovodní přípojku DN20 napojen dokonce panelový 8mi patrový dům...ale to je přípojka délky asi 3m...a samozřejmě to není podle ČSN.

Důvodů proč má mít každá nemovitost samostatnou vodovodní přípojku je samozřejmě více...mimo jiné i to, že v případě že v objektu bydlí "neplatič", dá se danému objektu samstatně přípojka uzavřít (což samozřejmě v případě 3 objektů na jedné přípojce není možné). Ale jsou i další důvody.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.