Vápenná malta

Od: Datum: 29.02.16 23:21 odpovědí: 4 změna: 03.03.16 01:04

Je dobré nahodit stěny ve starém, vhkém domě vápennou omítkou v poměru 1:3?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 01.03.16 00:06

Proč ne? Pokud se chcete učit nahazovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.03.16 00:36
avatar

Je to to nejlepší, co můžete udělat (čím to můžete nahodit). Vápenná omítka tahá vodu ze zdi a vypouští ji do prostoru, takže neleze zdí nahoru. Kdysi přišli novodobí zedníci na nápad místo vápenné dělat na vlhké zdi omtku cementovou - že to tak brzo neopadá. Jo sice neopadá to tak rychle (ale když už, tak v celých plátech) , ale ta zeď je pořád pohledově mokrá a flekatá. Nevěřil bych, jaký to je rozdíl, nebýt toho, že jsem kdysi na cementovou omítkou nahozené zdi zahazoval drážky po tažení elektřiny čistě vápennou maltou. Stará zeď byla šedozelená (cement) a pohmat vlhká, moje zahozné drážky pocitově suché a hlavně bílé (vápno). Od té doby, jak není zeď zcela suchá (např. není izolovaná), používám pouze vápennou omítku a max. spokojenost.
Jen pozor na množství vápna v maltě - každé vápno je trochu jiné, nejlepší je samozřejmě hašené z jámy. Ale to je taky nejvíc (po zednicku řečeno) mastné a když se ho dá do malty víc, tak ta malta je "mastná" a zedníci s ní neradi dělají, protože se víc lepí. Já zase raději tu mastnou, líp se mi s ní dělá, jen se musí házet po slabších vrstvách, protože ráda steče, takže vrstvu 5cm na 2x, žádný velký buchty.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: repe
Datum: 02.03.16 21:15

rony x a ten poměr 1:3 je vhodný, nebo v jakém poměru byste to míchal ( písek a vápno)?

Datum: 03.03.16 01:04
avatar

Pokud budete používat vápenný hydrát (doporučuju nasypat do sudu s vodou, udělat hustší kaši a nechat tak měsíc odležet - chová se to pak podobně jako hašené vápno z jámy), tak ten poměr 1:3 - 1:4 (ale ono to hodně záleží i na písku - chce to prostě vyzkoušet). Pokud budete mít uleželé hašené vápno z jámy bez vody, tak klidně 1:5.
Jinak jsem zkoušel i přes varování zedníků, že se to nemá dělat, míchat rozdrcenou a překatrovanou starou oklepanou omítku, kterou jsem nechal jednu zimu ležet venku na hromadě promrznout a hlavně úspora vápna, ale i písku byla značná - poměr jsem dával zhruba 3 písek : 2 omítka :1 vápno.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.