Voda v udírně

Od: Datum: 25.02.16 09:30 odpovědí: 11 změna: 29.02.16 11:20

Dobrý den, prosím o radu. Měli jsme starou udírnu po dědovi a ta dosloužila. Postavili jsme udírnu novou a máme problém s vodou. Už jsme udili 3x a pokaždé máme v udírně vodu a tím pádem je i maso a klobásy černé a smrdí dehtem. Stavěli jsme podle návodu. Podezdívka betonová, oodizolovaná zvenčí proti vodě, dřevěná budka z palubek s komínkem a odvětrávacími otvory, s dřevěnýma dvířkama, kouřovod 2 m dlouhý atd. Před samotným uzením topíme 2 hodiny už dva dny předem a potom ještě v ten den 2 hodiny předem, aby se udírna vyhřála a stále máme na dně udírny vodu, kterou během uzení vytíráme a klobásy a maso máme černé jak uhel. Ve staré udírně po dědovi jsme měli vše pěkně zlatavé. Poradí mi někdo co jsme udělali špatně? Jana

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 25.02.16 10:20
Chyba muze byt cokoliv, treba studeny kour. Mate tam teplomer? Vytopili jste napred udirnu, ze se vypalila?
doplněno 26.02.16 09:39: Vypalenim jsem myslel, ze kdyz je udirna nova, chce to v ni tak 2 dny topit, aby se steny dostaly do udiciho rezimu. Jenom se zeptam, za jakeho dreva udirna je? Ani nejde o druh dreva, ale o jeho suchost.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.02.16 12:19

Ano, máme tam teploměr. Muž ve staré udírně po dědovi udil již několik let a neměl žáden problém. Až nyní, s postavením nové udírny. Ale je pravda, že jsme novou udírnu hned napoprvé, jak říkáte, nevypálili. Jen jsme ji zahřívali a už 3x udili. Takže nám radíte pořádně vypálit? A na jakou teplotu? Jana

Datum: 25.02.16 10:22

a čím topíte? máte "tvrdé" dřevo několik let v suchu skladované, aby v něm byl co nejmenší obsah vlhkosti? provozujete teplé a nebo studené uzení?

Datum: 25.02.16 12:27

Topíme tvrdým dřevem, skladovaným v suchu, takže si myslím, že tím to určitě nebude. Provozujeme teplé uzení na 75 °C. Určitě jsme něco udělali špatně při postavení nové udírny. Postavili jsme ji na stejném místě jako starou, ale s tím rozdílem, že podezdívka není z cihel, ale betonová. Dřevěná budka je skoro stejná jako stará a do kouřovodu jsme nazasahovali. Jana

doplněno 25.02.16 12:34:

Ještě mě napadlo, že jsem někde četla o tom, že musíme dosáhnou stejné teploty jak podezdívky tak budky. A vzhledem k tomu, že je podezdívka betonová, tak se podle mě prohřeje zadlouho (cihla je výhřevnější) a tím vzniká ochlazování vzduchu a jeho zkapalnění. Tím se tvoří voda dole na podlaza a to je možná ta chyba. Ale to je jen moje úvaha. A kdyby to tak bylo, jak to napravit?

Datum: 25.02.16 13:52
Beton je příliš dobrý teplovodič, cihly by asi byly lepší.
V kterém okamžiku, se tam ta voda objeví? Máte v udírně odkapávací plech?
doplněno 26.02.16 09:29: Je to tedy betonové celé, včetně ohniště a kouřovodu? Jak tlusté ty betonové stěny asi jsou? Fotka by neškodila.
doplněno 26.02.16 09:43: Obávám se, že je to jak píše janula, máte vlastně stále studený komín a dehtuje to. Izolovat, nebo déle předtápět.
doplněno 26.02.16 09:46: Jen samotnou podezdívku ale asi nemá smysl izolovat, jde spíš o ten kouřovod, pokud je ze silného betonu.

Datum: 25.02.16 22:20

tak teplota ani vlhkost nemá vliv na to že to máte černé už vůbec ne voda na dně i když mi není jasné kde se vzala zeptám se jak máte dlouhé topeniště, jak dlouho udíte? máte u topeniště dvířka? zavíráte je? používáte i vlhké piliny z tvrdého dřeva nebo jen to suché dřevo?

Datum: 26.02.16 08:47

Ano, na dně máme odkapávací plech, topeniště máme dlouhé 2 m, u topeniště máme dvířka, která jsou pootevřená, používáme pouze suché dřevo, Voda se objevuje už když topíme ty dva dny předem a je tam stále, takže je tam i při uzení. Někdo psal, že je zapotřebí novou udírnu vypálit, ale stále nevím jak? Ale stejně píšete, že ta voda nemá vliv na černání a zápach po dehtu. Ve staré udírně po dědovi jsme udlili pravidelně 2 x do roka a vše mělo zlatavou chuť. A to topeniště je původní po dědovi. Někdo mi radil zkusit tepelnou izolaci té betonové podezdívky. Tak vyzkoušíme a uvidíme a pak napíšu své poznatky. Děkuji za radu. Jana

Datum: 26.02.16 11:19

Podezdívka je betonová tloušťka 15 cm a kouřovod je původní z betonových rour o tloušťce 15 cm a ohniště je betonové o stejné tloušťce. Dnes odpoledne nafotím a přidám foto (pokud se mi to podaří).

Datum: 26.02.16 18:00

tak vypálit udírnu určitě můžete dělá se to tak že normálně zatopíte a musíte ji vytopit přes 100 prostě topit co to dá no a ktomu uzení si skuste na internetu pohledat někde sem to viděl a řekl bych že to není špatné malá škola uzenáře myslím že to visí na uložto jinak když budete udit zkuste udit tak do šedesáti stupnú a během uzení nezavírejte dvířka mějte přivřené a zkuste i ty piliny ovšem ne syrové musí být ze suchého dřeva a namočené vytvoří hustý vlhký kouř ale ne dehet ty saze se dělají špatným hořením s malým přívodem vzduchu

doplněno 26.02.16 18:03:

ještě bych zkusil možná dát na dno topeniště dva jekliky podel a na to rošt třeba z peter aby se vzduch dostával k ohni i ze spod tak sem to udělal doma sobě a bez problemu

Datum: 29.02.16 08:07

Tak jsme v sobotu udili a povedlo se, bůček je krásně zlatavý a vody bylo v topeništi jen minimálně. V pátek odpoledne jsme zateplili podezdívku polystyrénem, aby se stěny neochlazovaly od studené zeminy. Potom jsme čtyři hodiny topili s teplotou přes 100 °C až se podezdívka pořádně prohřála. V sobotu ráno před samotným uzením jsme znovu topili 2 hodiny přes 100 °C a až potom udili při teplotě 60°C. Všem zúčasněným děkuji za pomoc a rady. janula

Od: paw®
Datum: 29.02.16 11:20
Gratulace. Hlavni je davat do teple udirny. Jeste to vychytate. Jinak super vec je mit udirnu ve sklepe. Pak jde vše poresit suchou nohou a jeste vyhrejete barak.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.