Krbové kamna a čerpadlo

Od: Datum: 24.02.16 12:21 odpovědí: 16 změna: 12.03.16 12:45

Ahoj, mám otázku budu krbovky napojovat na radiatory a otazka zni. Mohu mít čerpadlo od kamen ve vzdalenosti cca7m? nechci ho mít hned za krbovkama v obyvaku ale přes chodbu v komoře kde nebude strašit.Topení bych stejně dal do spadu kdyby vypadl proud.Díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.02.16 12:33

klidně na tu vzdálenost. Vodě je vcelku jedno, kde čerpadlo je, popř. se to dá upravit jeho výkonem.Pokud to bude trochu ve spádu a alespoň malý rozdíl středu výměníku a středu radiátoru a nebo nějaký radiátor v patře / jinak spád nemá cenu/ , je vhodné dát někam ke kamnům dotykový termostat. Čerpadlo pak něběží pořád. Mám a funguje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: paw®
Datum: 24.02.16 12:44
Cerpadlo je dobre dat na spatecku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 13:01

Zdravím , čerpadlo můžete mít 7m od kamen , ale nesmíte mít mezi kamnama a čerpadlem napojený radiátor. Jak už tu někdo psal čerpadlo na zpátečku. Za kamna bych pak dal příložný termostat . Expanz také můžete mít v té komoře. Doporučuji dát za kamna teploměr a manometr. Nezapomeňte na pojišťovák,automat odvzdušňovák a přisávání vzduchu. Pozor na digestoř !

Kdyby vypadl proud , tak se obávám , že vám trubky do spádu nepomůžou. Na to se dává záložní zdroj.

Nevím kolik máte radiátorů , ale nemůžete mít na všech termostatické hlavice. Pokud je tam máte , musíte nějaké sundat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukassss
Datum: 25.02.16 09:43

Jasný, tak hlavni trubku musim navést do komory a z te komory teprve řešit rozvod radiatorů a zpatečka opět musí do komory a přes čerpadlo do krbovek.V komoře dám i ten pojišták a zrovna udělám přívod na dopoušení obehu.Proč dávat pozor na digestoř?Znám pár případů kteří vytapějí dum kotlem a také nemaji čerpadlo pouze trubky do spádu

Od: paw®
Datum: 25.02.16 10:03

Trubky do spadu se rika samotiz. A ta aby fungovala musi mit relativne velky objem vody a spravne navrzene spadovani a dimenze. No a deplotni gradient, bez toho se to nerozbehne. Ve vasem pripade je samotiz zbytecna.

Digestor myslel instalater asi z toho duvodu, ze pokud je utesneny dum, pec bez externiho prisvani vzduchu a silna digestor, tak pri jejim zapnuti dokaze obratit tah z komina do mistnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 10:29

Pojišťovák by měl být na zpátečce hned za kotlem.

Pokud máte blízko krbu digestoř , tak po jejim zapnutí vznikne podtlak a může vám to otočit tah komína.

Je nucený oběh - čerpadlo a samotížka - bez čerpadla. Pokud by jste chtěl samotížku , musel by jste mít kotel ve sklepě a trubky tahat velkým průměrem nahoru. Minimálně 1" a pokud to budete dělat v mědi vyšlo by vás to velice draho a vypadalo by to hrozně . nemluvě o tom , že výstup u kotle bývá většinou 1" , ale hned to šroubením zmenšíte na 3/4" . U vás s velkou pravděpodobností jak jsem pochopil budete mít kotel ( kamna s výměníkem) v jedné úrovni s radiátorama. Výtlak vám vychází z kotle asi ve výšce 1m . To by jste musel mít radiátory pod stropem a ještě to tahat velkými průměry. To by chtělo vidět na místě a vám doporučuji pozvat k tomu topenáře. Není to tak jednoduché jak to vypadá a může se nadělat spoustu škody.

Na samotížku musíte mít také jiné radiátorové ventily . Pokud budete mít čerpadlo a termoventily , musíte sundat některé hlavice. Mohlo by dojít k přetopení.


doplněno 25.02.16 10:33:

paw - díky za doplnění. Já to píšu dlouho - to víte kafíčko a tak . Nebyl tu ještě váš odkaz a tak jsem se opakoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukassss
Datum: 25.02.16 12:13

Samozřejmě to nechám na topenářoj,ale on ma ležerní přístup a na všechno času dost.S tím, že se vše bude řešit za chodu. Ale já bych si rád udělal představu, jelikož do budoucna planuji i podkroví. A do komory musím připravit el. zásuvku, natahnout přivod vody.Proto se ptám kdo má jake zkušenosti. Proč musí být pojiškák za krbem?Když upustí tak bude v obyváku neplecha

Od: topic
Datum: 25.02.16 21:41

Pokud bude podkroví, tak určitě počítat se samotíží, pak je ochrana proti přetopení jednoduchá - nemusí být záloha čerpadla, dochlazovací smyčka atd.

= termoventily pro samotíž (mají velkou "díru" a tím malý odpor). Termoventily nesmí být na všech radiátorech aby nemohly všechny zavřít (není odběr tepla = přetopení kotle)

Čerpadlo zapojit tak aby nebránilo samotíži. Za nejlepší považuju zapojit čerpadlo jako ejektor.

Vyspádování a průměry trubek navrhnout pro samotíž, tak aby to dokázalo uchladit výměník v případě výpadku oběhového čerpadla.

Expanzku dop. otevřenou - stálý nízký tlak = menší tlakové namáhání výměníku = delší životnost (u plechu s rovnýma plochama rezdíl i několik let). U tlakové expanzky je tlak vyšší a hlavně kolísá, s výměníkem co cvičí a dělají se únavové trhliny...

Předehřev zpátečky, je několik způsobů - jednoduchý bypass, řízený bypass, kotlový + radiátorový okruh. Bez předehřevu chladná stěna výměníku = dehet, nízkoteplotní koroze.

Super věc ja aku nádrž, jde nabíjet z různých zdrojů - krb, solár atd., odpoledne topí kotel, v noci netopí, ráno topí samo z nádrže... dop. beztlakovou s výměníkem (odpadne nutnost velké expanzky, aku může být "kostka" z 5mm plechu s výztuhama = výrazně levnější než kupovat hotovou, rozdíl je např. 3 kubíky udělat = pár tisíc, koupit = pár desítek tisíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 25.02.16 12:26

Pojišťovák by měl být na zpátečce hned za kotlem.

- špatně, PV musí být na výstupuhned za výměníkem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.02.16 14:20

topic - máte pravdu a sypu si popel na hlavu. Mám tady před sebou papíry ze školení a tam mám v nich na schématu pojišťovák na zpátečce. Porovnávám to s googlem a tam je na výtlaku. Z logiky věci by mělo být na výtlaku. Zase náš školitel byl velice chytrej chlap a ing. Teď čemu věřit - zlatí komunisti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukassss
Datum: 25.02.16 20:58

A není to jedno když na vytlaku mezi krbovkama nebude napojeny radiator pak bude v komoře pojištak a teprve rozvedeno do radiatoru.Ja tomu moc nerozumím ale princip je přece stejný.A puvodně jsem myslel že pojištovak se tam nedáva když espanka vyrovnáva tlak v oběhu

Od: topic
Datum: 25.02.16 21:26

A puvodně jsem myslel že pojištovak se tam nedáva když espanka vyrovnáva tlak v oběhu

tvl, koukám adept na výbuch kotle :D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: topic
Datum: 25.02.16 21:25

Kdysi dávno v pravěku se PV dával na zpátečku, školitel asi nesleduje vývoj v oboru ;)

Rozdíl je ten, že PV na výstupu odfukuje páru (horkou vodu), výměník má přísun vody, energie se spotřebovává na odpaření vody.

PV dole na zpátečce odfukuje chladnou vodu, tj. na odpaření je výrazně menší množství vody, výměník je brzo na suchu a pak se přehřeje na teplotu topeniště.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 18:28

Pojistný ventil se dával na přívod studené vody za zpětný ventil u ohříváku užitkové vody. U kotlů vždy na výstup teplonosného media.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.16 19:55
avatar

Jestli se bojíte výpadku elektřiny, použijte čerpadlo na 12V, které se snadněji zálohuje. Celé komplet řešení vyrábí i česká firma Jablotron. Tuším, že se to jmenuje CP12, ale nejsem si jistý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukassss
Datum: 12.03.16 12:45

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.