Kdo zodpovídá za odtok vody na pozemku obce?

Od: Datum: 24.02.16 08:44 odpovědí: 6 změna: 26.05.16 22:10

Dobrý den, já mám problém. V naší ulici v historické době byl podél cesty oboustranný příkop, který měl odvádět povrchovou vodu dolů do ulice a dál do potoka. V průběhu desítek let občané od neurčitého místa neudržovaný příkop zatrubnili a zasypali, vznikl zatravněný svah a vše fungovalo. Vlastníme studnu, kde je nutné držet hladinu vody v nízkém sloupci a proto jsem ji stabilně vyléval mimo pozemek na komunikaci- o tom jsem si přečetl z dřívějších příspěvků, nesmí se to dělat, ale jiná možnost není, ale... Protože jsem chtěl zamezit vypouštění vody po komunikaci, jelikož se postavilo nové parkoviště u tamní přilehlé školy, vykopal jsem a napojil trubku do oné roury, který sloužila namísto toho příkopu. Sousedé nademnou i přede mnou to mají taktéž a voda ústí do nedalekého potoka.. Takto to fungovalo rok. Bohužel poté jsem zjistil, že čerpadlo vrací vodu zpět do studny a ta zatrubněná část je zasypaná, zřejmě poškozená. Tlakovací krtek nepomohl. Voda se tedy hromadí vesele dál a podmáčí okolí komunikace a pozemku. Nutno dodat, že pozemek je obecní, ale obec nechce investovat do vytvoření řádného svodu z ulice. Bylo mi porazeno instalovat povrchní žlaby, do kterých by dešťová voda tekla, to ovšem neřeší stále proudící spodní vodu na pozemek obce a následně do jeho okolí tudíš i na pozemek můj. Může docházet k narušení podloží komunikace i okolí domu na území obce. Obec se brání tím, že v registru není oficiální zaznamenaná odtoková soustava a že ta původní byla jen tolerována. (Dokud to fungovalo, byli spokojení všichni, nyní, pokud se má platit, obec dává ruce pryč). A že si musí každý vyřešit dešťovou vodu sám. Ovšem upozorňuji, že ta voda není jen z okapů, ta mi částečně teče do odpadu na kém pozemku, kde jde dál, zda do oné neoficiální roury, zřejmě ano. ale teče do té roury i voda spodní snad z pole, z kopce až k nám od další rodinných domů. Podle mě je i v zájmu obce, aby zajistila bezpečnou komunikaci a aby nedošlo k narušování a podmáčení okolí. Očekával bych minimálně spoluúčast obce na řešení svodu vody. Díky za Vaše odpovědi. Martinfalcon.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.02.16 08:52
avatar

Podle mne "motáte" dohromady spolu nesouvisející věci..

Za odtok dešťové vody z pozemků obce je samozřejmě odpovědná obec (resp. vlastník dané plochy, komunikace, nebo pozemku). Pokud ale jde o spodní vodu, tak tu obec řešit nebude...nemá k tomu důvod.

To že Vy jste se načerno (a i sousedé) napojil do oficiálně neexistující kanalizace je věc další.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 09:53

A že si musí každý vyřešit dešťovou vodu sám

Obec má pravdu. Za vodu, která naprší na můj pozemek jsem odpovědný a musím zajistit její "likvidaci" na vlastní náklad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.16 16:00

Jasně, ale mě ani tak netrípí voda , která napší na můj pozemek. Řekněme, že kdyby ta příkopa zůstala zachována, obec by měla povinnost ji udržovat a pročišťovat, pokud se nepletu. Ta voda stíká z horní části ulice, je tam také pole, jasně, psali jste že spodní vodu nikdo řešit nebude, ale samozřejmě se to míchá, ale zpátky k dešťovce. Tu někteří sousedi právě usměrňují do té zatrubněné a zasypané části, která je ucpaná. Protože ta zatrubněná část nemá oficiální vstup- je napojená jen položením do prostoru a na ni se každý napojoval dál a svádělo se to až do říčky, tak pořád je to místo, kde vždy tekla voda, ať už z dešťové vody přirozeným způsobem, tak event. z ryn občanů, už jen kvůli hygieně a bezpečnosti, by měla obec budovat odvody podél komunikací, příkopy jsou sice možností, ale je to 100 let za opicema. Řekněme, že kdyby ta příkopa fungovala a zanesla se, taky by ji obec musela čistit. To, že tam jsou trubky, které tam v historii někdo dal, a sloužili, bylo to děláno v akcích Z třeba a sousedskou výpomocí, to obci pomohlo a mlčela, dokud nedojde na starání se a platby. Já si klidně zabezpečím vodu na svém pozemku, ale musím, mít kde, ji pouštět, pokud nebude na pozemku obce vyřešen odvod té vody, pak ani já nemůžu investovat do něčeho, co měla už dávno obec obstarat sama. Teď samozřejmě mluvím jak bych si to představoval a zákon, či pravidla mluví zřejmě jinak, ale nyní co? Na to, abych to zprůchodnil v trubkách nemám, abych vytvořil žlaby na povrchu pro "novou " vodu taky ne, navíc to neřeší to, že do té trubky neustále ta voda proudí a neodchází, tudíš se ničí obecní majetek, můj ne, já tak vyřeším jen nově vznikající povrchovou vodu, ale tu, která tam míří z původní " kanalizace" tak nebude řešit nikdo. Není to teda jen černá a bílá, je to trošku složitější. Chápu, že u novostaveb, už to je normální dělat po novému, ale kdo je zodpovědný se současných majitelů domů za pochybení předků, či původních majitelů, nebo tehdejší benevolenci obce? A kdysi ani mnoho možností nebylo a řešilo se to tak, takovým způsobem a fungovalo to, ovšem, než se něco podělá, bohužel... Mě připadá normální, že obce by měli tvořit sami kanalizační systémy, do kterých by mohli být napojeny i vody od domů, ať už z okapů, nebo ze studní, kde hrozí vysoká hladina a musí se udržovat. Nejsme ve středověku přece. Celá vec člověka irituje zvláště v případě, kdy klasicky území obce, obcí, kde bydlí obecní zastupitelé, nebo starostové atd. jsou řádně udržovány a dělá se i nemožné, a místa která jsou bokem, jsou zanedbávána... Což sem sice nepatří, ale naštve.

Od: viera
Datum: 26.02.16 04:31

Aj u nás je podobný problém a už dva roky s ním nepohli ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 25.05.16 16:15

Je také zajímavá platba stočného za dešťovou vodu na podnikatelských objektech.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.16 22:10

Ahoj. Mě by zajímalo, proč se musí držet hladina ve studni v nízkém sloupci?

Jestli že ke problém na pozemku vlastněném obcí, musíš té obci poslat doporučený dopis, kde vypíšeš co je špatně a vyzveš ji(obec) k urychlené nápravě. Měli by ti zase písemně odpovědět. Tím začni.

Jendo2, to dešťovné platí i neziskové organizace s prácní subjektivitou, zřízené obcemi a městy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.