Elektrický bojler

Od: Datum: 06.03.16 21:42 odpovědí: 3 změna: 06.03.16 23:54

Dobrý den,

mám na vás otázku a budu moc ráda, když mi poradíte. Jsme s přítelem v podnájmu a máme na ohřev vody eletrický bojler, který tady již byl, není náš. Omlouvám se, ale opravdu se v tomto nevyznáme, takže napíšu veškeré údaje, které mám k dispozici. Je to bojler Elíz, typ: Euro IK/1, objem 80 litrů, příkon: 2000 W.

Nastavenou teplotu nevidím, je tam jen velký čudlik, který je momentálně cca v polovině, ale stupně nikde nejdou vidět. Doteď jsme bojler měli neustále vypnutý a zapínali ho pouze nárazově, když jsme potřebovali víc teplé vody. Přítel má možnost se sprchovat v práci, takže na koupání bych teplou vodu mohla eventuelně využívat jen já s tím, že by ji občas využil na napuštění celé vany na koupel. Když bojler zapneme, tak jede cca hodinu a půl až dvě hodiny, než se voda zcela ohřeje. Izolaci má dobrou. Co říkali majitelé, tak je tady nový, takže ho používáme jako první my, ale je to jedna z těch nejlevnějších variant.

Moje otázka zní, zda je lepší nechat bojler neustále zapnutý, takže by se voda stále dohřívala... Nebo ho tak jako doteď zapínat pouze, když se budu chtít vykoupat. Sazbu elektřiny máme D25d.

Jsem opravdu lajk, co se tohoto týká, tak vás prosím o vysvětlení, jak pro blbečka )

Předem moc děkuji a snad mi někdo tady poradí.

Hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.03.16 21:58

To Vám přesně nikdo neřekne, si musíte počítat sami. Sazba D25 je dvoutarifní sazba, tedy vysoký a nízký tarif. V ideálním případě by měl bojler být zapnutý/ohřívat při nizké sazbě a při vysoké vypnutý a jen držet teplotu v rámci akumulace. Zde je spousta neznámých..

Každopádádně celkem jednoduchá metoda. Pokud máte přístup k hodinám, pak si jednoduše zapiště hodnoty vysokého a nízkého tarifu a následně si udělejte odečet při současném způsobu užívání za týden a následně nechte bojler stále zapnutý rovněž celý týden. Tyto hodnoty provnejte a výjde Vám cca rozdíl. Pak si určíte, zda Vám to za to šetření stojí nebo ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.03.16 23:34

Jestli je to správně zapojené, bojler mimo nízký tarif (8 hodin) hřát nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.16 23:54
avatar

Pokud je opravdu zapojen na HDO, tak má hřát těch 8 hodin a to většinou v noci - viz spínací harmonogram dodavatele elektřiny. Potom při zapnutí nemusí nahřívat. To je jeden důvod proč ho nechat zapnutý stále. Chce to však překontrolovat správné zapojení.

Pokud je bojler zapnut stále a má dobrou izolaci, tak jen dohřívá a spotřebovává méně elektřiny. Pokud je vypnut a pouštíte vodu, tak se bojler ochlazuje a pak nahřívá opět celý obsah a spotřebovává více elektřiny.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.