Špatně postavený plot

Od: Datum: 23.02.16 11:01 odpovědí: 5 změna: 23.02.16 12:29

Ahoj, prosím o radu. Přítel dostal stavební pozemek od rodičů. Teď když jsme měřili dispozice pozemku kvůli usazení domu a přišli jsme na to, že stávající oplocení pozemku je na jedné staně posunuto o 3m (na druhé staně je kolík, od kterého jsme vzdálenost měřili) oproti mapě na KN k nám a na druhé straně to souhlasí. Je to takový trojúhelník o ploše 75m2. Což je celkem dost. ALE plot stavěla tchýně, tedy je náš. Nejprve necháme hranici přeměřit geodetem. Pokud budeme plot posouvat z vlastního pozemku o kus dál, opět na vlastní pozemek a na vlastní náklady, může nám v tom soused zabránit? Ptali jsme se ho a nedovolí to, má tam již zasazené ovocné stomky. Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 23.02.16 11:12

Soused má stromky na vašem pozemku. Jste povinni mu umožnit sklidit letošní úrodu a možnost si stromky na vlastní náklad přesunout. Případně mu poskytnete náhradu za stromky, které si necháte. Nakonec ale v reálu nejspíše skončíte u soudu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 23.02.16 11:28

Bránit mu nic nezakazuje, podáte pak na něj žalobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 11:42
avatar
Není to tak jednoduché.
Pozemek podle katastru patří Vám. Soused v dobré víře zasadil stromky jako že na svém. Ovšem nepřesvědčil se, že je to jeho.
Chybu udělala také tchýně při stavbě plotu. Uvedla nechtíc souseda v omyl.
Otázka je, kolik let už ten pozemek využívá. Mohlo dojít k vydržení...
Je více možností.
Pokud stromky nejdou přesadit, zkuste je odkoupit. Nebo se sousedem tu část pozemku se stromky vyměňte za jinou část, stejně velkou.
Snažte se vyjít se sousedem v dobrém. Budete vedle sebe žít roky! Sedněte a promluvte spolu o Vašich návrzích a o jeho návrzích. V klidu. Bez emocí.
Ohodnoceno: 4x
 
Od: paw®
Datum: 23.02.16 12:21

Nejak jak pise Hejkal. Jestli mate pozemek dost velky, tak jej sousedovi nabidnete bud do pronajmu (za cenu dane, kterou byste platili z te casti pozemku) nebo k odkupu. Vase naklady spozemkem jsou jenom to placeni dane. Ale prozmenu si muzete dum umistit az k plotu, pac bude porad 3m od sousedova pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 12:29

Soused i plot tam nejsou ani 5 let. O vydržení nemůže být řeč.Soused i tchýně to odkoupili od bratra tchýně (původně jeden pozemek rozdělený na 2 díly). Právě kvůli prodeji se to nechalo oplotit. Nikdo neví proč jim to tak ujelo. Také bychom chtěli udržet dobré vztahy, ale zase se toho nechceme úplně vzát. Každý mětr je pro nás velká výhoda, protože 1/3 pozemku je "les". Což na pozemku 1000m2 je celkem dost a vzát se dalších 75m2 se nám nechce. Každopádně děkuji za odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.