Časový spínač na ventilátor - jedna fáze

Od: Datum: 22.02.16 22:10 odpovědí: 6 změna: 23.02.16 12:15

Ahoj rádci, chtěl bych se zeptat vás z řad elektrikářů zda existuje zpoždovač sepnutí ventilátoru kterému by stačil pouze nulák a spínaná fáze od světla - tzn. nemám tam jak dostat pevnou fázi a ventilátor je napojený ke svorkovnici od bodovky. Je to panelák a musel bych to tu jinak celé rozsekat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.16 22:15

Zpožďovač sepnutí ti fungovat bude,doběh ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: m86m®
Datum: 22.02.16 22:34

Doběh není třeba, mřížka se zavírá sama bimetalem. Jde o to aby nespínal zbytečně na těch pár sekund když jde člověk na malou, protože by se ani stejně nestačila mřížka otevřít. Takže když koupím nějaký ten zpožďovač - fungovat mi to tak bude? říká se mu nějak konkrétně abych věděl co chtít, prodavači většinou netuší co po nich chci.


doplněno 22.02.16 23:20:

Kupříkladu tento?
http://shop.elektro-sychra.cz…wpTabContainer1_TabContainer1


doplněno 22.02.16 23:21:

Zde je návod:
www.elektrobock.cz/cs3-1b-navod/f13

Datum: 23.02.16 12:15

Ne, mohlo by to fungovat ale... Teda jestli jsem to dobře pochopil, že byste na přívod "1" a "červená šipka" připojil spínanou fázi od světla. Mám tento časovač doma. Problém je v tom, že při připojení fáze na "červená šipka" dojde k rozběhnutí ventilátoru ASI (!) na nastavenou dobu doběhu bez ohledu na to, zda je připojena fáze na "1". Tedy pokud platí to ASI, tak když nastavíte doběh na minimum, tak se při Vašem zapojení po rozsvícení ventilátor krátkodobě rozběhne, pak vypne a pak sepne po nastaveném čase. Jenže ale ani tak to být nemusí, záleží na tom, jak je v tom časovači udělána detekce "rozsvícení". tedy přítomnosti fáze na "1", tedy jestli při tomto zapojení časovač rozpozná ovlivnění vstupu "1", protože tento bude ovlivněn zároveň s připojením fáze na svorku trvaléhop napájení.

To nezbyde než vyzkoušet, u nestandardních zapojení jsou vždy rizika nedokumentovaného chování.


doplněno 23.02.16 12:25:

(pozn. - oprava: Úvodní slovo mého příspěvku mělo být "No,..." a ne "Ne,...")

Samozřejmě nebude fungovat doběh, ale to jsem pochopil, že si myslíte, že nepotřebujete. Osobně ale teda smysl ve zpoždění při absenci doběhu nevidím. Pokud je doběh, tak se to zpožďuje, aby větrák neběžel ještě dalších deset minut po krátkém pobytu na WC, když ale doběh není... Jaký má být smysl toho zpoždění? ˇUspora peněz za elektriku? - investice do časovače se Vám uspořenou energií nevrátí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 05:17
avatar
Nebude!
Ty máš ventilátor připojený paralelně ke světlu. To znamená, že pri zapnutí vypínače se rozsvítí světlo, po vypnutí vypínače světlo zhasne.
Pokud bys dal časovač ke světlu, byl by napájený jen při rozsvícení. Takže žádné zpoždění po zhasnutí.
Když časovač dáš pod vypínač, bude ti chybět třetí drát s fází spínanou pro ventilátor.
Na tvém zapojení ten černý, první z levé strany.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.16 05:51
avatar
Ovšem nezoufej!
Všechno jde i bez sekání.
Pokud musíš svítit při každé návštěvě té místnosti, je to jednoduché. Kup si PIR senzor, nebo přímo světlo se senzorem. Ideálně stropní PIR s úhlem 360 stupňů
Elektrikář nebo osoba se zkušenostmi a znalostí ti světlo, senzor a časovač zapojí podle schematu. Bude to potom fungovať takto:
Vypínač u dveří musí být stále zapnutý. Nebo dráty propojené, ale to by se nedalo všechno vypnout. Potom bude u světla ostrá fáze a nulák.
Když vstoupíš do místnosti, PIR senzor sepne světlo. Zároveň časovač dostane impulz a začne odpočítávání zpoždění. Po nastaveném čase zapne ventilátor.
Světlo zhasne po opuštění místnosti, ventilátor po nastaveném čase. Nebo vše po vypnutí vypínače.
Je to jednoduché. Pro elektrikáře!
Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 23.02.16 10:48
Pokid stavjici stav vyhovuje, tzn ze vetilatornventilatoruje jenom kxyz se sviti, tak vybrany spozdovac je OK. Vlozit pred ventas a nastavit interval.. Osobne mam ale radeji od Elko Ep
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.