Musím platit daň z příjmu, zhodnocení stavby

Od: Datum: 22.02.16 16:33 odpovědí: 5 změna: 22.02.16 21:12

Musím zaplatit daň z příjmu při prodeji rozestaveného domku (hrubá stavba + nějaké úpravy) jejíž daň test nedovršil 5let? Pozemek byl koupen cca před třemi lety, ted zatím není prokazatelné žádné bydlení a není dovršen žádný daň tets (2 roky nebo 5let), někde jsem čet, že když se všechny finance z prodeje použijí na nákup jiné nemovitost, tak se prý dane z příjmu (§10) lze vyhnout, musí se to nějak prokázat a stihnout do nějakého času (koupě další nemovitosti určené k vlastnímu bydlení? A musím použít celou částku na koupi jiného domu, nebo jen její části, tj. jejího zhodnocení nad náklad koupě pozemku a veškerého materiálu? Bavím se o daňi z příjmu, dń z převodu je platbou povinnou až už jkao prodávající nebo po domluvě uvedeném ve smlouvě mezi prodávajím a kupujícím.

Díky za případnou odpověd


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.02.16 17:15
avatar

podle mě musíte podat každopádně daňové přiznání k dani z příjmu, ve kterém uvedete prodej domu, doložte také všechny věci, co uvádíte a následně výši daně vám stanoví FÚ, třeba to bude mnohem méně, než si představujete. Řešte to přes ty šílené formuláře a uvidíte. Úředník je povinen Vám pomoci.

Pokud se nepletu, už není daň z převodu, ale jenom jedna tzv. daň z příjmu, ale snad mě někdo upřesní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 22.02.16 17:32

1. Daň z příjmu musíte podat, zdaňovat dle par. 10, lze uplatnit pouze skutečné výdaje.

2. Pokud do jednoho roku použijete peníze na vlastní bydlení (nikoliv třeba pro své dítě), tak jste osvobozen od daně. Použijete-li jen část peněz na vlastní bydlení, zbytek daníte.

3. Daň z nabytí nemovitosti od roku 2016 platí kupující.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dluznikhadra
Datum: 22.02.16 18:17

Díky, tak je to podobný jak jsem si říkal, peníze z prodeje bych použil na stavbu nebo byt jiné nemovitosti a tudíž bych tedy byl eventuelně od daňe osvobozen.

Daň z nabití zatím platí prodávající, někdy kolem dubna by se to mělo měnit na kupující, ale ještě to neodsouhlasily.

Datum: 22.02.16 20:08
avatar

Nemovitost se nenabíjí, nýbrž nabývá:

daň z nabytí nemovitosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 22.02.16 21:12

Daň nemusíte platit (tedy jste osvobozeni), pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, resp. přesáhne-li doba mezi jeho nabytím a prodejem dobu pěti let. Pokud jste měli v prodávané nemovitosti bydliště bezprostředně před prodejem, tak se tato lhůta (časový test) zkracuje na 2 roky.

Pokud prodáte nemovitost dříve jak zní lhůta, pak podle §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.