Musí truhlář ke schodišti vyrobit i zábradlí?

Od: Datum: 22.02.16 10:38 odpovědí: 15 změna: 22.02.16 13:36

Ahoj všem, obejdnali jsme si od truhláře schodiště, které vyrobil a namontoval, jedná se o jednoduché schodiště s přímými rameny, takže ne točité nebo něco takového. Avšak zábradlí k němu nedodal s odůvodněním, že na to nemá stroje, což se mi zdá šílený, protože v různých BAU obchodech se dají sehnat polotovary k zábradlí, navíc by stačilo dát i prkna podélně, nemusely by být svislé tyčky jako výplň. Mám pocit, že udělal jen to, co je pro něj jednodušší a se zábradlím se patlat nechce. Jenomže schodiště bez zábradlí nám nikdo nezkolauduje.

Musí truhlář ke schodišti vyrobit i zábradlí?

Smlouvu o díle nemáme.


doplněno 22.02.16 11:34:

Jenomže ze zákona musí být schodiště se zábradlím.

To je jako když si zákazník objedná auto a oni mu ho dodají bez zpětných zrcátek-ano, s autem se jezdit dá, ale porušuje to předpisy k jízdě na pozemních komunikacích.

Schodiště bez zábradlí-ano, dá se po něm chodit, ale takto nám to nikdo nezkolauduje.


avatar
ladinpraha uzavřel tuto otázku
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mot
Datum: 22.02.16 10:43
 
tobho chcete donutit nasilim? snad jste se na necem dohodli,ne?
 
Od: vilik
Datum: 22.02.16 10:44
 

Co jste si sjednali, máte. Schody. Nic jiného dělat nemusí.

 
Datum: 22.02.16 10:45
 
avatar

Nemusí, pokud nebylo součástí objednávky na schodiště. Avšak výmluva, že nemá stroje, je velmi komická...

 
Datum: 22.02.16 10:45
 

To přeci záleží na tom, na čem jste se domluvili a co máte napsané ve smlouvě. Pokud jste se jen domníval, že musí ke schodům udělat automaticky i zábradlí a jasně jste mu neřekl, že chcete i zábradlí, tak není důvod, proč by ho měl dělat. Za mě tedy: Ne, nemusel ho udělat. Budete si ho tedy muset udělat sám nebo říci jinému truhláři, který to dokáže.

 
Datum: 22.02.16 10:47
 
avatar

Udělat musí to co je dané v dohodě.

Pokud v objednávce není napsáno schody + zábradlí ke schodišti tak nelze nic vymáhat.

Schody jsou schody, zábradlí je zábradlí... dvě odlišné položky

Takže ne nemusí.

Když na to nemá vybavení tak vlastně ani nemůže...


doplněno 22.02.16 12:26:

To jestli si nezkolaudujete vůbec nikoho nezajímá, je to vaše schodiště jak má někdo vědět jaké vy chcete zrovna zábradlí, třeba už ho máte koupené a máte to s někým domluvené. Vy objednávate službu, je tedy ve vašem zájmu si objednat co potřebujete.

Kdo chce schody .. chce SCHODY ! když chce i zábradlí chce SCHODY A ZÁBRADLÍ

Uvědomte si že vy děláte jedno schodiště a máte, představu, přehled ... ten truhlář dělá za den několik zakázek, nemůže zrovna u vaší zastavit nahlednout do věštecké koule a odhadnout jaké zábradlí a jestli ho chcete. Nebo měl dovézt nějaký kus špalku a navrtat ho tam? to by se vám zas nelíbilo jak vypadá ... Někteří zákazníci chtějí vše a zároveň nic, vše musí všichni řešit za ně, ideálně by firma měla o jeho představách a myšlenkách v hlavě vědět ještě víc než on sám, už jsem se setkal na stavbě i s hádkou kdy zákazník řekl "vymalujte to třeba modře" a potom když to bylo přijel a začal se hádat že si tu modrou představoval uplně jinak - uplně stejně absurdní situace.

Takže zavolejte truhláře a objednejte ZÁBRADLÍ - a pokud chcete položkově ještě něco dalšího, tak do objednejte položkově taky.

 
Od: pavelsvo
Datum: 22.02.16 12:53
 

Ano, takže stejná logika-objednám si z automobilky auto, oni mi dovezou auto bez zpětných zrcátek a budou říkat "ale my přeci nemůžeme vědět, jestli nechcete nějaká jiná zpětná zrcátka, třeba nějaká větší, my přeci nemáme věšteckou kouli...A třeba ta zpětná zrcátka od nás by se vám nemusela líbit, takže si koukejte připlatit ještě za zpětná zrcátka"

Od: k2
Datum: 22.02.16 13:15
 

Vase prirovnani kulha na obe nohy. Auto NENI zakazkova vyroba, ale "katalogovy vyrobek" s moznosti modifikaci dle specifikace vyrobce, nikoliv te Vasi.

 
Od: pavelsvo
Datum: 22.02.16 13:36
 

Vaše srovnání je mimo-dám příklad-když si nechám ušít na zakázku batoh, batoh mi dodají bez ramenních popruhů, tak je to taky v pohodě? Můžou říci" No, ale to není batoh katalogový, to jste si objednal u nás na zakázku a my nemůžeme vědět, jaké popruhy by se vám na něm líbily..."

Nezlobte se, je to směšné..

Aha, takže nechat díru z prního patra až do suterénu je v pohodě...Nejsem řemeslník, ale nabízím služby a s takovouto mentalitou bych zákazníky neměl.

Je vidět rozdíl k přístupu k zákazníkovi v ČR a například v Německu, to je opravdu obrovský rozdíl. Pak se diví, že sem vozí například podřadné potraviny...

avatar
Upozornění od sys ladinpraha 22. 02. 2016 13:46:18
Názory těch, kteří ti věnují svůj čas a svoji zkušenost, jsou směšné. Zřejmě proto, že se neshodují s názorem tvým. Proto bude vhodné tuto otázku uzavřít.
Datum: 22.02.16 13:25
 

Srovnání s autem je naprosto mimo. Kupujete si hotový výrobek, který splňuje určité parametry deklarované výrobcem a mimo to v tomto případě musí splňovat i náležitosti dané legislativou. Takže auto bez zrcátek vám nikdo nedodá a ani nebude zkoušet vám ho dodat.

Zatímco vy řešíte zakázkovou výrobu. Navíc dohodnutou ústně (ne že by to nešlo). Jen mě trochu zaráží, že jste na téma zábradlí nenarazili dříve. Copak vy jste si zadal výrobu schodiště a neřešil jste žádné detaily? Diskuse o zábradlí přece musela vyplynout. Přijde mi, že co jste si zadal, to jste dostal. Bohužel každý z vás pochopil zadání trochu jinak. Osobně si nemyslím, že by součástí dodávky mělo být automaticky zábradlí a myslím si, že chyba je na obou stranách.

 
Od: buss
Datum: 22.02.16 10:48
 

Nemusí, mohl jste si nasmlouvat jiného, který ho vyrobí. Co jste si vybral to máte. Ať si třeba vybere sám, kdo to umí.

 
Datum: 22.02.16 11:58
 

Když jste u toho auta. Objednáte si nové pneu a pak se budete rozčilovat, že nedodali i disky?

Že bez zábradlí nezkolaudujete, víte. Že zábradlí musíte objednat, nevíte. Truhlář není jasnovidec, netuší, jestli nechcete třeba kovové.

 
Datum: 22.02.16 12:07
 
avatar

Když už jste u toho auta, vždy se Vás ptají, zdali chcete dodat i toto...ale bez toho nemůžete vyjet..

Kdo si kupoval nové auto, určitě to ví, jak se dělá cena nového...

 
Od: pavelsvo
Datum: 22.02.16 12:34
 

Pane, vaše srovnání je mimo, já si objednávám ne díl ke schodišti, ale CELÉ SCHODIŠTĚ. Kdybych si objednal jen nové stupnice, tak by to vaše srovnání mělo patu a hlavu, takhle to nemá patu a hlavu. Já si objednával schodiště a dobře ví, že potřebujeme kolaudovat, ono se mu do toho neche ani teď, asi ho tyhle fajnovky moc neberou, protože na tom tolik nevydělá... není možné, aby nechal takovou díru, takový sešup a dělal, že se nic neděje, já mám malé děti a ani teď se mu do toho nechce.

Datum: 22.02.16 12:14
 
avatar
Oboustranná chyba komunikace. Já když dělám schody, tak se ptám, jak se zábradlím. Ono to je všude jinak. Někdo chce komplet zábradlí, jinej chce jen madlo, neboť sloupky a šprunclata má kovový a další nechce nic, protože má třeba skleněný.
Automaticky se zábradlí nedělá, až podle domluvy. On ani nemůže vědět, jakou máš představu o zábradlí, jak to tedy má dělat.
Ale tvrzení, že na to nemá stroje je blbost. Když má stroje na výrobu schodiště, má automaticky i stroje na zábradlí.
 
Od: strakatypes
Datum: 22.02.16 13:14
 

A máte to zábradlí naceněné?

Co když byste chtěl zábradlí od kováře, ručně kované?

Nejrychleji natáhnete jako zábranu silný provaz a síť s oky, sloupky v hobbymarketech. Toto provazové řešení jsem již viděla na internetu, takže to asi jde.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.