Jak snížit objem odebíraného tepla

Od: Datum: 22.02.16 10:31 odpovědí: 9 změna: 22.02.16 20:53
avatar

Dobry den. Bydlíme v panelovem domě (SVJ) kde je dlouhodoby problém s vytápěním. Nejde nám o náš konkretní byt ale o společné prostory, kde se topí neustále jako rovněž o to, když je venku 15 stupnů nad nulou, tak trubky vedoucí přes byty jsou žhavé jako by bylo mínus 15 .Toto přece rovněž musíme jako majitelé SVJ zaplatit. Co se nám podařilo zjistit, tak že jsou na náš dům sjednány dlouhodobě velké objemy odběru tepla. Dá se s tím něco udělat? A v jakých veličinách se měří a dodává teplo. Předem velice děkuji za skutečné rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 22.02.16 10:45

Jak se měří a v čem teplo máte přece ve svém vyúčování!
V bytě máte jistě RTV a IRTN. Pokud topíte ve sklepě, rozpočítá se to na všechy vlastníky, nebo jak se usnesete.
Nasmlouvaný odběr máme, ale nerajtuje se na něm a dodavatel to neřeší, asi je to tím, že to teplo pro topení je podružné, je ho potřeba pro fabriku. A ještě je venku čidlo.
Zateplete sklepy, zazděte okna nebo dejte pořádná, malá. Pak tam nemusíte topit, ani na chodbách. Zaveďte platbu za používání třeba sušáren. Když nebyly TRV a IRTN protopil jeden radiátor cca 5 000 Kč. Tak si vemte jejich počet ve sklepě. Norma říká, na kolik topit.
Musíte se dohodnout mezi sebou!


doplněno 22.02.16 13:52:

Nasmlouvaný odběr je o tom, že teplárna s tím počítá, odebírá palivo, topí. Kdyby si topila jak chce, tak budou odběratelé řvát že nevytápí. Udělejte si průzkum, kolik jste za léta odebrali a smlouvejte + rezerva každý rok.
Ale nikdo neví, jaká bude zima.
Je třeba zajít za tím kdo teplo vyrábí, distribujuje, zde není problém se o tom s nimi pobavit. Protože je nová smlouva, kde bylo teplo nám odebírané určené, ihned jsem se ptal. Jinak si vedu záznamy.
Mimochodem, to samé je teď nakonec s jističi, když se brání, že máme jističe na nějaký odběr a výrobce, distributor s tím musí počítat. Ale že mám 3 x 25 A jen pro špičkové nahodilé odběry - cirkula... to je nezajímá. Spíše bych i zde byl pro nasmlouvání kWh. Když vím, že bude přes, tak začnu šetřit, nebo budu penalizován. To je snad spravedlivé.
To ovšem platí i u vodovodu. I obchody a j. se tím snad řídí, jinak budou prázdné, zvl. po výplatách. To věděli i za komuny.


doplněno 22.02.16 23:18:

Jak to čtu, tak s váma je řeč jak s ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pas®
Datum: 22.02.16 11:05
avatar

Dům je asi 6 let zateplen , včetně sklepů. V bytě netopíme ,k tomu taky nesměřovala moje otázka ale co udělat s tím,když je venko vedro a stále se topí . Jinými slovy dá se nasmlouvat menší objem odebraného tepla? Pokud ano tak na jak dlouho dopředu , výbor SVJ nám tady některým tvrdí, že je dlouhodobě postaven před nevýhodnou smlouvu kterou kdysi kdosi uzavřel. Některým majitelum SVJ je to zřejmě jedno .

Datum: 22.02.16 20:35
avatar

pas@ jak mám rozumět této části otázky? Dům je asi 6 let zateplen , včetně sklepů. V bytě netopíme ,k tomu taky nesměřovala moje otázka; v bytě netopíte? Nebydlíte tam? A k další části otázky - máte na topení termostatické ventily? Nebo vůbec nějaké funkční ventily? A poměrové měřiče? Pokud máte zatepleno, měl proběhnout nový "výpočet ústředního topení" a upravení rozvodů (termostatické ventily, regulační ventily pro hydraulické vyvážení svislých větví topných soustav,...atd..). Pokud jsou na topných tělesech ve společných prostorách termostatické ventily, není problém nastavit teplotu od 6st.C (na hvězdičku), případně zavřít ventil jakéhokoliv typu a topení bude skoro studené (studené). A to, že jsou teplé stoupačky znamená, že topí některý soused nad vámi. Dále pokud při venkovní teplotě postupně začnou zavírat termostatické ventily na radiátorech (nebo zavře ruční ventil nájemník) a není regulována teplota topné vody dodavatelem, teplota topné vody bude vyšší (bude se rovnat teplotě přiváděné topné vody)...nějak se vám to snažím vysvětlit aspoň trochu srozumitelně...poměrové měřiče na radiátorech http://www.irtn.cz/navod-merice-radiatory.html zaregulování topné soustavy, starší typy Heimeier http://documents.tips/documents/heimeier-strato.html termostatické ventily na radiátory, např. http://www.e-teplo.cz/termost…aticke-ventily-a-hlavice.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 10:52

Na první část se musíte ptát toho, kdo dodávky tepla objednává a toho, kdo je zajišťuje. To těžko zjistíme zde na poradně. Topení společných prostor nelze nějak regulovat?

K druhé části - teplo se měří kalorimetrem. Jednotka tepla je Joule. Další možností je udávat teplo v kWh. 1 J = 1 Ws

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pas®
Datum: 22.02.16 11:08
avatar

Objednává zřejmě výbor SVJ , který však tvrdí , že ž kdysi kdosi nasmlouval velký objem tepla bez ohledu na to jaká bude zima. Dá se snížit objem nasmlouvaného tepla? A v případě tuhé zimy prostě víc doplatit? Někteří z nás mají podezdření , že výbor to dělá záměrně a schovává tam pro sebe nějaké odměny.

Od: paw®
Datum: 22.02.16 12:12
Vyzadejte si smlouvu. Za sebe bych rekl ze odber nasmlouvaneho tepla a skutecna spotreba jsou 2 veci a platite jen spotrebu. Je to asi jako ze mate doma jistic 20A, ale nejedete porad na plny vykon. Jak jsou teple trubky nezalezi na smlouve, ale na odberu na nich.
mimochodem. Je dobre, ze se zajimate o stav deni. Ale zde nic nezmuzete. Obejdete partaje a nechte se navolit do SVJ.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 12:15
avatar

snížení odběru není až takový problém. Technicky se dá vyřešit celkem lacině a jednoduše. Jsem znal jeden panelák, ve kterém se o dodávku tepla starala starší důchodkyně a to bez jakýchkoliv technických znalostí. Když se ochladilo nebo oteplilo, pak šla a pootočila jedním ventilem. To stačilo.

Si myslím že ve vašem případě je hlavní problém ve smlouvě. Nechte si ukázat, co v ní vlastně máte. Jestli skutečně máte nasmlouvaný odběr v nějakém objemu, pak nepochybně za neodebrané teplo dostanete smluvní penále.

Jinak řečeno : Co neodeberete, stejně zaplatíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 12:23
avatar

podle zákonů se musí s enefriemi nakládat hospodárně, tj. že vám posílají teplo, aniž byste jej potřebovali je velice s podivem a je to opravdu na nejaké prošetření. Když je venku 15 st. panelové domy se vytápět nemusejí, zavřete všechny kohouty co jdou k radiátorům a spotřeba tepla se tak omezí i ve sklepě lze normálně uzavřít přívody k radiátorům, kde jsou třeba jen prázdné místnosti prádelen, sušáren a mandlů, tam snad netopíte, to je opravdu zbytečné. Smlouva na odběr tepla, je podlě mě podivná, kdy v případě zatepení odebíráte někdy až o polovinu méně tepla, co byste s tím zbytkem pak dělali. Máte nějakého správce domu, tak ať toto řeší. Plýtvání je v zásadě za hranicí zákona o hospodárném nakládání s enegrií (název není přesný)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.16 20:53

No, hlavně si pořiďte nějaký ten teploměr, ať znáte reálné hodnoty a nebájíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.