Černá stavba

Od: Datum: 21.02.16 11:03 odpovědí: 4 změna: 22.02.16 05:04

Prosím poaradtě dostala jsem dům po rodičích, za domem máme hospodářské budovy a chlévy ještě původní stavby které tam stojí více jak 40let ale nejsou napsané v katastrální mapě.Sousedé na to přišli a jelikož nemáme dobré vztahy stěžovali si na obec o odstranění stavby.Já jsem si mezi tím zavolala geodetickou kancelář at mi to zaměří a zavolala jsem i projektanata aby mi to zakreslil. Jelikož stvaba je na hranici pozemku a potřebuji sousedův souhlas. I když se budu stavět na hlavu podpis od nich nijak neziskám..může v tomto případě rozhodnout stavební úřad?a dále jak je to když budu chtít udělat izolaci a fasádu na sousedově pozemku musí mě tam pustit je to udržba domu je na to nějaký zákon?a ják mám napsat jemu žádost nebo povolení vstup na pozemek.Děkuji všem za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sdsf
Datum: 21.02.16 12:41

na opravu domu pustit soused musí na svůj pozemek.Na to je zákon

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cicko*
Datum: 21.02.16 15:35

Který "zákon" je takto benevolentní k černým stavbám?


doplněno 22.02.16 02:06:

Dotaz nebyl na názor úřednice, ale na konkrétní zákon, o kterém píšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sdsf
Datum: 21.02.16 16:03

Dnes je podle jedné úřednice mnoho tolik černých staveb,podle toho,jak se dělá pořádek v katastrech v posledních letech,protože tam je hrozný bordel,že není možné to všechno nařídit zbourat.Prostě se domluvit na úřadech a postupně to zlegalizovat.A pak se teprve se sousedem-blbcem domluvit na údržbe z jeho pozemku.Pak na to budete mít právo

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.02.16 05:04
avatar
Přiblížím vzpomínaný zákon...
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
§ 1020
Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků.
§ 1021
Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.
§ 1022
(1) Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.
(2) Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací.
...,,,...
Stavba už stojí. Novou nezřizujete. Co Vám řekli na obecním úřadě? Jednali jste vůbec s nimi? Písemně? Řeči se vedou nezávazně. Na papír s razitkem a podpisem už musí úředník napsat fakta. Vyzvala Vás obec nebo stavební úřad k odstranění stavby? Z jakého důvodu?
St. úřad požaduje "vyjádření souseda" a musí rozhodnout! Třeba i přes jeho nesouhlas.
.
Na údržbu a opravu domu opět není třeba souhlas souseda. (1012)
.
Napište doporučeně (pokud se nedohodnete ústně, nejlépe před svědky) sousedovi oznámení, že budete dělat udržovací práce na svém vlastnictví a budete potřebovat vstoupit na jeho pozemek. Navrhněte termín vstupu, trvání a rozsah užívání jeho pozemku.
.
Třeba: Na opravu a údržbu mého vlastnictví potřebuji použít část Vašeho pozemku na postavení lešení a pohyb osob a dopravu materiálu. Práce - oprava omítky, izolace stěn, podbití střechy - atd. míním vykonat v nezbytně potřebném čase od dne: do dne: většinou mezi 7:00 a 16:00
Pohyb osob při vykonávání práce bude omezený na nevyhnutně potřebný prostor, cca X m2.
Případné škody Vám ve smyslu ustanovení zákona §1021 uhradím.
Žádám Vás o vyjádření k termínu vykonávání prací a o Vaše případné připomínky a požadavky do 30 dní.
.
Nežádejte souhlas! Žádejte vyjádření.
Pokud bude proti, požádáte Obecní úřad, aby sousedovi vysvětlil, že Občanský zákoník platí i pro něj. Prsty si bude pálit O.ú.
.
Dopis pošlete doporučeně nejen sousedovi, ale i na Obecní úřad, na vědomí. Doklady pomohou při případném dalším jednání.
Dejte vědět více podrobností! Reakce souseda, úřadů a pod.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.