Oprava omítky na chalupě

Od: Datum: 19.02.16 20:44 odpovědí: 11 změna: 21.02.16 15:23

Ahoj, chtěl bych na chalupě vyspravit pár opadaných míst omítky. Mám 2 pytle uni malty. Stačí u těch míst prohrábnout spáry, očistit, navlhčit a pak nahodit touto maltou, prknem srovnat do roviny s okolní omítkou a po zavadnutí dřevěným hladítkem vyhladit? Nebo se musí ještě použít štuk a popř. jak, abych docílil roviny s okolní omítkou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.02.16 21:27
avatar

Zdravím,
nezlobte se, ale ta vaše otázka je už asi 1.000.001 otázka takhle položená - vy si opravdu všichni myslíte, že tady máme někdo křišťálovou kouli, kde vidíme, jak ta vaše chalupa a omítka vypadá, když to nevíte (a nedokážete aspoň přesně popsat) ani vy sám? Omítky jsou jak jen hrubě nahozené a srovnané, tak jádrové štukované a mnohé další - tak co vám máme poradit?
Dejte sem fotku opadaného místa z nějakých cca 10m, fotku opadaného místa z cca 1 - 2 metrů (aby byla vidět skladba omítky) a pak můžete očekávat nějakou konkrétní radu a ne radu ve stylu "asi"...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.02.16 21:51

Ahoj.

Určitě to je jak píše Ronyx. Když je to chalupa, dá se spíše očekávat, že tam budeš mít nějakou štukovanou omítku. Břízák bych tam neočekával. Ano, nejspíše to uděláš tak, jak to popisuješ. Zarovnáš to nepatrně pod úroveň stávající původní omítky a nakonec to nové dorovnáš právě štukem. Jestli je na té staré omítce nějaký nátěr, tak ho musíš před štukováním kolem asi 10 cm oškrabat. Jinak ten štuk při malování odprejskne a pak opadá.


doplněno 20.02.16 17:41:

Martine, na ten špric jsem samozřejmě zapomněl. Rozhodně jsme ho taky dávali. Má to něco do sebe. Proto to dávno dříve zedníci dělali. Pokud si někdo na fasádu doplní nějakou ,,teplou,, izolační vrstvu, může taky očekávat, že mu na ní brzo začne žít svým vlastním životem nějaký mech a později i kapradiny. Na baráku mám z konce 30tých let jak Břízák, tak zezadu štukovou. Za ty léta to má jen ošpláchnutou barvu s vyšisováním. Docela to furt drží. Některé detaily už samozřejmě nejsou původně dokonalé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 10:34
avatar

Jestli chcete aby omítka držela, pak použijte klasický postup.

Nepospíchejte. Malta by neměla přijít rovnou na holé cihly.

Prohrábněte spáry, očistěte, navlhčete a nahoďte špric. Špric je řídká směs vody, cementu a písku.

Druhý den bude špric tvrdý, nahoďte na něj hrubou omítku, dorovnejte ji do roviny s okolím.

Další den bude hrubá omítka tvrdá a rozpraskaná, namíchejte fajnovou (někdo jí říká fajnová někdo říká štuk) a vyhlaďte hladítkem.

Víceméně nemáte co pokazit.


doplněno 20.02.16 12:50:

oukej. Doplním odpověď proč by malta neměla přijít na holé cihly.

Malta by neměla přijít rovnou na holé cihly, protože cementový špric drží na cihlách lépe než malta a malta drží na cementovém špricu lépe, než na holých cihlách. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.02.16 12:43
avatar

Figurku jediný dotaz-proč by malta neměla přijítt na holou cihlu?

a další špryc,správně postřik není jen cement písek a voda! správně je to jen více naředěná obyčejná malta,ale pokud dělate jen cement a písek i když to není úplně vhodné je to vaše věc.osobně bych takový špryc na své chalupě nechtěl!


doplněno 20.02.16 12:48:

Martine nedělejte si s tím nějaké extra nasilí-co jde dolů-odstraňte tak aby zbytek "díry" v omítce byl soudržný,vykropte vodu štětkou a normálně to prohodte to uni maltou (Každý zde píše něco o UNIMal atd,osobně jsem se ještě s takovou nesetkal,vždy zdicí,nebo jemná či hrubá omítková, atd) a dle okolního povrchu-buďto je štukovaný ,pak trocha štuku ,dp.vnitřní a přidat /na pytel 25kg -slabší lopata / cement,natáhnout a po zavadnutí zatočit filcem nebo gumou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 20.02.16 12:58

Pokud ale dorovnám hrubou omítku s okolím, tak po nanesení štuku, tam bude boule ne? Nebo jak psal humbucker lehce pod úroveň okolí a pak dorovnat štukem?

Jinak je tam klasicka - hrubá a štuk a na tom nátěr vápnem.


doplněno 20.02.16 14:44:

Jo a ta uni malta je tato

Datum: 20.02.16 11:32
avatar

U starých chalup je dnes recept jako píše figurek.Pro dokonalejší vzhled je dnes trend finální úprava fasády slabým polystyrenem,(do 5 cm),který neslouží jako izolace,protože u objektů jen občas obývaných,je to zbytečné.Polystyrenem se pouze sjednotí povrch,následuje perlinka a fajnová omítka s barvou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 21.02.16 11:07

Ok a jaký je ten postup zarovnání hrubé omítky s okolím před nanesením štuku? Má se ta hrubá omítka dát do roviny s okolní omítkou?

Datum: 21.02.16 13:29
avatar

Osobně pkd šprycuji tak špryc je z naředěné malty /ve Vašem případě ona KVK... u nás takový výrobek není(v JČ)/druhý den prohodit / danou směsí co máte/,další den přejet mřížkou -tím se trocha ubere a pak celé přeštukovat ,přejet přes původní a doztracena roztočit.Když to uděláte kvalitně ,nic pak po výmalbě nebude vidět!


doplněno 21.02.16 14:43:

Ne ,takovou : obrázek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 21.02.16 13:38

myslíte brusnou mřížkou, která se používá na obroušení stěrky v bytě?

Od: martin12
Datum: 21.02.16 15:03

Aha, tak to vůbec neznám. Jak se to přesně jmenuje nebo kde se to dá koupit?

Datum: 21.02.16 15:23
avatar

Je prostě rovnací mřížka,tedy co je na obrázku,jinak také škrabka.Brusná síťka se používá na přebroušení a vyhlazení stěrkových potěrů.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.