Přivedení nuláku ke zřízení zásuvky 230V

Od: Datum: 19.02.16 18:59 odpovědí: 11 změna: 20.02.16 18:07

Mám v domě rozvod jednofázových zásuvek třemi vodiči-fáze,nulák a zem. Třífázový rozvod je tvořen čtyřmi vodiči-3x fáze a zem. Ve skříni je společné fíčko. Potřebuji zásuvku 230V zřídít vedle zásuvky 400V. Mohu použít jednu fázi a zem ze zásuvky 400V a potřebný modrý drát přivést lištou ze vzdálenější krabice zásuvek 230V? Jaké jsou rizika. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.02.16 20:50
avatar

Rozhodně řešit přes pojistku nebo jistič.Nebezpečí požáru při přetížení.Tak na rádio nebo lampičku nouzově.Na stroje,vařič apod. ne.*bezim*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 11:06
avatar

V tomhle případě nehrozí nebezpečí přetížení, protože když tazatel použije fázi, která neprochází chráničem a k tomu nulák chráničem procházející, při zapnutí sebeslabšího spotřebiče (třeba toho rádia) chránič vypadne. Žádná pojistka, ani jistič to neovlivní.

Určité, relativně bezpečné řešení existuje, ale protože by neodpovídalo současným předpisům a tazatel je očividně laik, nebudu ho uvádět. Pokud Vám to tak zapojí kvalifikovaný elektrikář, dá se nad tí přimhouřit oko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 20:51

Zásuvka nebude jišťena 16A ,ale jističem pro třífázovou zásuvku,podle toho jakou tam máte 32A?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.16 20:56
avatar

Obraťte se na elektrikáře. Očividně o tom moc nevíte.

Podle toho co píšete máte na 1Fázový rozvod síť TN-S a na 3Fázový síť TN-C ... tedy na tu druhou nelze aplikovat Proudový chránič "fíčko" .

Rizika, tak od těch vtipnějších, nějakého to pokopání, popáleniny až třeba k nějakému tomu ohníčku, požáru.

Pamatujte, že práci s elektřinou má provádět osoba s elektrotechnickým vzděláním a kvalifikací.

Už jsem byl u pár domů, bytů které vyhořeli jen protože se někomu zdálo zbytečné volat a vyhazovat peníze za někoho a za něco co si "zvládnou" udělat sami - samozřejmě v takovém případě vám pojištovna nic nevyplatí a věřte, že oni na to příjdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 00:12

jak píší kolegové nade mnou ne nemůžete nemluvně o tom že by to nefungovalo tak by ta zásuvka byla nebezpečná

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 10:58
avatar

Budu Vám odporovat, ono by to až tak nebezpečné nebylo, protože by spotřebič v té zásuvce vůbec nešel zapnout *smich*.

Ale teď vážně. NE - takhle se to udělat nedá! S elektřinou je to jako s ohněm - dobrý sluha, zlý pán. O to horší, že na rozdíl od ohně elektřina není vidět a je zákeřná. O to víc dokáže ublížit. Na elektroinstalaci platí dost přísná, léty prověřená pravidla a je záhodno je dodržovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 20.02.16 14:22

Dělá se to naprosto běžně. Pozor ale, jen musí být jištěno jističi ! Je veden 5 žilový kabel do nástěného rozvaděče, tam jsou přes jednotlivé jističe rozvedeny fáze pro každou zásuvku zvlášť, čímž je zajištěno rovnoměrné zatížení fází. Nulák se odvozuje od zemnícího vodiče. Z elektrárny také vedou 3 fáze a zemění se provádí soustavou zemnících desek podle výpočtu zatížení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 16:05

jendo to máš pravdu ale tady je otázka položena jinak kdyby sis ji přečet pořádně tak čteš že tazatel chce vytáhnout jednu fázi z třífázové zásuvky která zůstane jištěná třífázovým jističem který zůstává a je napojen před chráničem ze sítě tn-c a modrej chce přivést z jiné zásuvky která je napojena na fíčko takže plete hrušky s jabkama a nikde se to takle nedělá.

nebo se pletu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jenda2
Datum: 20.02.16 16:08

Však může, musí ale jistit fázi jističem 16 A. Nechat jen původní jistič je nesmysl. O nutných jističích jsem ale psal. Místo modrého použije jako nulák zemění. To je podle mě schůdné řešení. Jinak by mohl být při nějaké nehodě v pěkném průseru.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.02.16 16:15

ano přesně tak to udělat může to s vámi jendo souhlasím ,ale tak jak to chtěl tazatel prostě ne a když mi tady napíše někdo takový dotaz který tazatel napsal tak je jasné že tomu nerozumí a už jen rada jak to udělat je pro něj nebezpečná :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.16 18:07

Pokud pominu absenci chrániče na zásuvce 230V 16A (dnes proti platné ČSN), existuje elegantní standardizované řešení .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.