Nejste přihlášen/a.
Mám v domě rozvod jednofázových zásuvek třemi vodiči-fáze,nulák a zem. Třífázový rozvod je tvořen čtyřmi vodiči-3x fáze a zem. Ve skříni je společné fíčko. Potřebuji zásuvku 230V zřídít vedle zásuvky 400V. Mohu použít jednu fázi a zem ze zásuvky 400V a potřebný modrý drát přivést lištou ze vzdálenější krabice zásuvek 230V? Jaké jsou rizika. Díky.
Rozhodně řešit přes pojistku nebo jistič.Nebezpečí požáru při přetížení.Tak na rádio nebo lampičku nouzově.Na stroje,vařič apod. ne.
V tomhle případě nehrozí nebezpečí přetížení, protože když tazatel použije fázi, která neprochází chráničem a k tomu nulák chráničem procházející, při zapnutí sebeslabšího spotřebiče (třeba toho rádia) chránič vypadne. Žádná pojistka, ani jistič to neovlivní.
Určité, relativně bezpečné řešení existuje, ale protože by neodpovídalo současným předpisům a tazatel je očividně laik, nebudu ho uvádět. Pokud Vám to tak zapojí kvalifikovaný elektrikář, dá se nad tí přimhouřit oko.
Obraťte se na elektrikáře. Očividně o tom moc nevíte.
Podle toho co píšete máte na 1Fázový rozvod síť TN-S a na 3Fázový síť TN-C ... tedy na tu druhou nelze aplikovat Proudový chránič "fíčko" .
Rizika, tak od těch vtipnějších, nějakého to pokopání, popáleniny až třeba k nějakému tomu ohníčku, požáru.
Pamatujte, že práci s elektřinou má provádět osoba s elektrotechnickým vzděláním a kvalifikací.
Už jsem byl u pár domů, bytů které vyhořeli jen protože se někomu zdálo zbytečné volat a vyhazovat peníze za někoho a za něco co si "zvládnou" udělat sami - samozřejmě v takovém případě vám pojištovna nic nevyplatí a věřte, že oni na to příjdou.
jak píší kolegové nade mnou ne nemůžete nemluvně o tom že by to nefungovalo tak by ta zásuvka byla nebezpečná
Budu Vám odporovat, ono by to až tak nebezpečné nebylo, protože by spotřebič v té zásuvce vůbec nešel zapnout .
Ale teď vážně. NE - takhle se to udělat nedá! S elektřinou je to jako s ohněm - dobrý sluha, zlý pán. O to horší, že na rozdíl od ohně elektřina není vidět a je zákeřná. O to víc dokáže ublížit. Na elektroinstalaci platí dost přísná, léty prověřená pravidla a je záhodno je dodržovat.
Dělá se to naprosto běžně. Pozor ale, jen musí být jištěno jističi ! Je veden 5 žilový kabel do nástěného rozvaděče, tam jsou přes jednotlivé jističe rozvedeny fáze pro každou zásuvku zvlášť, čímž je zajištěno rovnoměrné zatížení fází. Nulák se odvozuje od zemnícího vodiče. Z elektrárny také vedou 3 fáze a zemění se provádí soustavou zemnících desek podle výpočtu zatížení.
jendo to máš pravdu ale tady je otázka položena jinak kdyby sis ji přečet pořádně tak čteš že tazatel chce vytáhnout jednu fázi z třífázové zásuvky která zůstane jištěná třífázovým jističem který zůstává a je napojen před chráničem ze sítě tn-c a modrej chce přivést z jiné zásuvky která je napojena na fíčko takže plete hrušky s jabkama a nikde se to takle nedělá.
nebo se pletu?
Však může, musí ale jistit fázi jističem 16 A. Nechat jen původní jistič je nesmysl. O nutných jističích jsem ale psal. Místo modrého použije jako nulák zemění. To je podle mě schůdné řešení. Jinak by mohl být při nějaké nehodě v pěkném průseru.
Pokud pominu absenci chrániče na zásuvce 230V 16A (dnes proti platné ČSN), existuje elegantní standardizované řešení .
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.