Jaké znáte druhy umakartu?

Od: Datum: 18.02.16 14:06 odpovědí: 3 změna: 18.02.16 19:23

Dobrý den,

jaké znáte druhy umakartových desek? Ptám se jen tak ze zajímavosti. Nejdná se mi o povrchovou úpravu ani o tvar bytového jádra, ale o výplň umakartových desek. Já se setkal zatím jen s umakartovými deskami typu lamino (nebo co to je), polystyren, lamino. Ale známý mi říkal, že existuje ve starších panelácích i typ lamino, papír, lamino. A že prý ten vnitřek je tvořen z podobného materiálu jako plato na vejce. Je to pravda? Popřípadě znáte ještě jiné druhy? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů?

Díky za odpovědi. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.16 15:08
avatar

Umakart je plast,vyrobený na bázi papíru,tvrzeného termosetickou pryskyřicí.Deska je 1,5 - 2 mm silná,na povrch panelových jader je nalepena - nalaminována - v podstatě na laťový rám,a dutina je ve formě vypěněna pěnovým polystyrenem.

Na bytová jádra se používaly i jiné desky,kryté umakartovými deskami,a dokonce i sololitem.

Panely s vypěněním se montovaly jako kompaktní "bedna",která je konstrukčně pevná i akusticky odolná.Při troše schopnosti lze jednoduše na povrch nalepit obklady,nebo dekorační desky s kachlíky a získat levně dokonalou úpravu koupelny.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.02.16 17:28
avatar

Trochu si pletete pojmy. Umakart je tenká deska (do 1mm), její základ je papír a pryskyřice. Rubová strana je obvykle šedo-hnědá, poměrně nevzhledná a hrubší. Lícová strana pak bývá lesklá, tvrdá, barevně upravená. To, o čem se zmiňujete Vy není umakartová deska, ale panel zhotovený z těchto desek. Takže nikoliv "lamino, polystyren, lamino", ale "umakart, polystyren, umakart". Výplň mezi deskami může tvořit nejen polystyren, ale třeba i ta papírovina podobná platu na vejce. Takový panel se používal ke stavbě oněch bytových jader. Umakart ale může být nalepen (nalaminován) na dřevotřískovou, či dřevěnou desku. Tyto desky pak mají nejrůznější uplatnění (nábytek).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 19:23
avatar

nevýhody jsou v tom, že to je materiál těžko dále upravitelný a povrch se štípe pokud je z papíru nemá rád vodu, jde o strašně zastaralou techologii, desky se občas i různě kroutily, polyš je vysoce hořlavý a při hoření toxický. Dnes je lepší osb nebo sdk. Jinak byste se divili, ale národ český je takový, že jádra z umakartu tu budou v bytech ještě za 20 let.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.