Rozvod tepla od krbových kamen

Od: Datum: 18.02.16 10:35 odpovědí: 14 změna: 18.02.16 21:48

Zdravím,
máme starší zděný dům. Vytápění ústřední s kotelnou v částečném podsklepení. V souvislosti s plánovaným přechodem na automatický kotel na uhlí přemýšlím o instalaci krbu na dřevo, sloužícím na takové to přitopení při chladnějších večerech na podzim a na jaře. Jediné místo, kde kamna mohou být umístěna, je kout v obytné kuchyni (na nákresu). Přemýšlím, jak dostat teplo do dalších dvou místností označených zeleným křížkem. Otevřené dveře nestačí, to máme vyzkoušeno.
1. Koupit kamna s výměníkem a připojit na stávající okruh. Je to spousta kopání, zřejmě bych musel trubky dotáhnout až ke stávajícímu kotli? Nejvíc mi ale vadí, že bych stejně většinu tepla ztratil ohřátím velkého množství vody v okruhu (samotíž tlustými trubkami) a topením v místnostech, kde teplo nepotřebuji.
2. Koupit kamna s výměníkem a udělat druhý malý vnitřní okruh. To by asi fungovalo, ale jednak to znamená někam umístit expanzku, řešit teplotu zpátečky, ale hlavně není volné místo, kam radiátory umístit. Máme dvě děcka, takže u zdí všude samé skříně.
3. Nějaké jiné řešení, třeba rozvodem teplého vzduchu s ventilátorem. Jenže kudy vést rozvod, pod podlahou? To se mi dvakrát nelíbí. Poměrně snadné by bylo vést to u stropu, ale jak podom dostat ten teplý vzduch proti jeho "vůli" dolů? To bych ho musel tlačit dost výkonným ventilátorem.

Máte s tímto nějakou zkušenost, nebo nějaké jiné nápady (klidně ulítlé)?


doplněno 18.02.16 13:18: Důvod proč toto zvažuji je, že se takto dá často posunout i o několik týdnů topná sezóna. Dále že mám každý rok nějaké dřevo ze zahrady plus levně vlečku dřeva od známého. A v neposlední řadě jde o pocit a atmosféru ohně. Proti je samozřejmě bordel a riziko požáru.
doplněno 18.02.16 15:25: Dalším důvodem pochopitelně je mít rezervu, pro případ poruchy kotle, nebo elektřiny.
doplněno 20.02.16 13:44:

Díky všem za rady, minimálně do podzimu mám ještě čas, tak ještě budu koukat po netu. Nejsnažší by pro mě asi bylo stropem přivést teplý vzduch do té nejvzdálenější místnosti a nechat studený vracet se dveřmi.

Ještě asi jednu otázku, neměl jsem v plánu zabudovávat krbovou vložku, ale původně chtěl použít samostatně stojící kamna typu Borkhol, ale ty vývod pro teplovzdušný rozvod nemají. Víte o nějakých podobných, co ho mají? Nejsem si jistý, že výměník na komínovou rouru je vhodný, ani jich není moc na výběr.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.16 12:27

Môj osobný názor je aby ste od krbových kachlí upustili,zbytočné náklady,zbytočná dvojitá manipulácia,od krboviek ide dym,čiže častejšie maľovať,máte kotol na pevné palivo,ktorý bude automatizovaný,čiže komfortný,a vy si chcete dať viac práce?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 18.02.16 13:07
Chce to pro pocit a taky pro usporu. Kotlem muze topit na 20st a v kuchyni si dotopi na 25.
ale k veci. Nic slozuteho to podle me neni. Neni treba tlacit ventilatorem teply vzduch. Udelal vych u zeme rozvod studeneho vzduchu a tan tahal zpetne. Tj ze studenych mistnosti ke krbu. A u stropu kit vetraci mrizky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 18.02.16 14:05

Znamená to, že nemáte radiátory ve všech místnostech? Dodatečná krbová kamna lze snadno připojit na stávající rozvod oto.pné vody. Těch pár metrů není nic. Není potřeba dělat nějaký druhý okruh. Proč? Rozvod tepla vzduchem není moc praktický. Aby to fungovalo, musel by tam být instalován nucený oběh vzduchu. Jinak letí horký vzduch ke stropu a sám od sebe dolů nepůjde. Šíření do dalších místností je sporadické. Většinu tepla většími trubkami rozhodně ztratit nemůžete, teplo se akumuluje do většího množství vody.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 15:15
Radiátory jsou všude, ale cesta vody z kychyňe je přes celý dům do kotelny a dalších 20 m do obýváku. Než kotel 25 kW tu vodu rozehřeje trvá hodinu. Nějakými 8 kW kamny bych ji neohřál nikdy. Já nechci suplovat v zimě kotel, já chci večer na podzim přihodit pár polen a rychle to teplo dostat do dalších dvou místností, kde vegetujeme, bez zbytečných ztrát.
Datum: 18.02.16 14:07

Obyčejný krb mám 10 let v obýváku a super, levné, příjemné. Teplo do dalších místností pouštím dveřmi, když je potřeba a funguje to. Řídím se heslem as simple as possible.

Já bych nešel ve Vašm případě ani do variant 1,2 ( nákladné, moc technologií, bude to čerpadlo vrčet a ne že ne - v noci to bude slyšet, odnímání tepla vodou se musí projevit na nestabilnějším hoření myslím + budete nucen tam fedrovat dřevo jak topič uhli na Titanicu), do varianty 3 bych taky nešel ( teplý vzduch nese prach a hlavně je všude slyšet v celém RD - průzvučnost místností)

S mojí mírou poznání bych nyní - pokud bych měl podmínky - automatický kotel na uhlí včetně technologie vytěsnil do nějakého samonosného ocelového technlogického kontejneru u RD (nechal porúst břečťanem), uzamykatelného, zatepleného, vhodně dispozičně upraveného i na skládku paliva ( 2x ročně dovoz, variantně vedle kontejneru postavit vhodné mikrosilo na uhlí o průměru max 150 cm a výšce 2,5 m - taky nechat porůst integrálně břečťanem) a současný suterém - kotelnu-uhelnu přebudoval na garsonku pro děti, garsonku na pronájem, kancelář pro mě, kancelář na pronájem... Lepší /efektivnější důchodové připojištění neznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 15:07
To fakt nejde, je to malý sklep se vchodem zvenku, kde je dokonce jímací šachta na vodu s ponorným čerpadlem, které polovinu roku odčerpává každé dvě hoďky vodu.
Datum: 18.02.16 15:19

tak to pak jo, to je jiná situace, to chápu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 18:06

Pokud chcete krbovými kamny vytápět místnosti v jednom podlaží, tak na teplovzdušné vytápění rychle zapomeňte.*bzum*

Doporučuji koupit krb s teplovodním výměníkem a do těch 2 místností udělat zvláštní rozvod měděnými trubkami. Radiátory pak můžete střídavě přepojovat - na jaře a na podzim na krbovou vložku a v zimě na kotel.


doplněno 18.02.16 18:09:

Zabezpečovací zařízení by se jistě dalo upravit tak, aby bylo společné pro oba tepelné zdroje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 18.02.16 18:29

Pořidte si malé jotuly f 602 a vytápějte s nimi přes dveře , ono se to teplo roztahá .

http://krbova-kamna.heureka.c…2-n-gd-cerna/recenze/#section

Podobně velká kamna jsou i tyhle http://www.bazarmania.sk/liat…ova-krbova-pec-8-11-kw/529297

kamna hoří takzvaně odpředu do zadu na nízké vykony a ještě si na nich uvaříte vodu na kafe . Moc peněz do toho nevrazíte a do rohu je to rozumá volba

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 19:26
Hm, věřím, že topí dobře, ale vzhledem se nám hodí spíš nějaká s keramickým obkladem.
Od: jendad
Datum: 18.02.16 21:39

Jojo . člověk si musí určit priority. Kamna jsou nábytek a každému se líbí něco jiného .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 19:27
avatar

Mám krb s teplovzdušným rozvedem do celého bytu (200 m2) půdní vestavba a naprostá spokojenost.Dělal jsem si to celé sám.Sice drochu dražší cena za zařízení, ale funguje to bez prachu, kouře a hluku, ale je fakt, že je to alchymie...Každá varianta je individuální...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 21:47

Zdravím , je několik typů krbů . Takový ten základ je teplovzdušný , teplovodní , akumulační . Z obrázku není patrné velikosti místností a nevím jestli máte spočítané tepelné ztráty. Pokud máte nad sebou půdu , tak by byl pro vás nejjednodušší teplovzdušný - bohužel má také nejnižší účinnost. Rozvody vést po půdě , kde bych osadil filtr a ventilátor a v jednotlivých místnostech to stáhnout dolů. Vyhoda tohoto je , že si můžete později dle potřeby a výkonu vložky přidávat jednotlivé místnosti. Z půdy by se dal také vést k vložce přísun vzduchu potřebného k hoření. Píšete , že to máte v kuchyni - pozor na digestoř. Nesmí jít zároveň s krbem. Také je nutné zajistit nějakými průduchy cirkulaci vzduchu mezi vytápěnými místnostmi a krbem.

nejdůležitější pro vás bude určit výkonnost vložky. Tam bych se ve vašem případě obrátil na profíka. Jinak se může stát , že budete mít v kuchyni přetopeno a jinde zimu. Dusit krb také nemá cenu , jelikož by se mohl zanášet komín. Na vložce nešetřete!

Pokud nemáte půdu , tak se to dá vést pod stropem a okastlíkovat to sádrokartónem.

To jak píšete dřevo ze zahrady - jestli myslíte nějaký prořez stromků - slabé větvičky , tak na to zapomeňte. Ideální např. bukové dřevo aspoň dvě leta vyschlé.


doplněno 18.02.16 21:49:

Než se začnete zabývat krbem , tak si prvně zkontrolujte stav komína a samozřejmě jak ho máte velký.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.02.16 21:48

Zdravím.Krbová kamna s výměníkem vzduchu,osadit ventilátorem a rozvést teplý vzduch.Ventilátor je velice tichý,sice drašší (kolem 3 500kč a dá se sehnat i s regulací otáček.)Potřebujete aby vzduch proudil,nějaké otevřené dveře moc nepomáhají.Podívejte se na youtub a uvidíte.


rel="spf-prefetch"> Krbový ventilátor Dalap FN v akčním setu s filtrem vč. zapojení - CZ dabing
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

RSS poradny Poradte.cz
 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.