Záloha na teplo

Od: Datum: 16.02.16 09:29 odpovědí: 5 změna: 16.02.16 14:13

Může mi prosím někdo poradit-existuje nějaký zákon,podle kterého bych mohla požádat o zvýšení zálohy na teplo. Jsem podílovým vlastníkem bytu a spráce domu stanovil zálohy všem vlastníkům bytu stejnou výší,nezávisle na tom kdo má přeplatky a nedoplatky. Všichni v domě mají přeplatky okolo 10 tisím,já mám nedoplatek 5 tisíc -mám chladný byt - poslední patro po střechou. Spráce domu mi sám ood sebe, bez mého souhlasu,na nic mne neopozornil snížil zálohu o 700 korun na měsíc.Za rok tj. 8400 Kč. Počítám,že nyní nedoplatek celkově by mohl být až 12 tisíc. Zálohu mi nechce zvýšit s tím,že ostatní s tím nesouhlasí a správci by se to prý špatně počítalo,kdyby měl každý jinou zálohu. Nevím jak postupovat.Prý se mám odstěhovat. V pátek např.- loni mi oznámil nedoplatek 5 tisíc a v pondělí chtěl již tuto částku ode mne.Děkuji za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 16.02.16 09:36

Dobrý den, já bych Vám poradil šetřit si stranou na zaplacení toho tepla. Potom nebude problém sáhnout a včas zaplatit. Snad je to lepší rada, než se odstěhovat, ale uznávám, že Vám to tak nepřijde. Prostě si tu zálohu zvýšíte sama někam do prasátka, které vyberete při vyúčtování a nebude to takový "náraz". Zdravím!

doplněno 16.02.16 09:48:

Samozřejmě, že to není problém - je to lenost a neochota toho správce.

doplněno 16.02.16 15:31:

janaj - tento způsob provádění vyúčtování je (dle mého názoru) nezákonný. Nějaké vyvěšení na nástěnce? Vy musíte dostat vyúčtování v písemné formě, kde bude také uvedeno, kolik se vybralo na zálohách, jaká je skutečná spotřeba (patrně máte na radiátorech hlavice s měřákem a provádí se odečet) a jaký je rozdíl (přeplatek nebo nedoplatek). Měla by tam být i cena za jednotku tepla, termín splatnosti a číslo účtu.

Pokud to takto správce nedělá nebo vybírá snad peníze po bytech v hotovosti a bez potvrzení, tak to je na prošetření. Docela se divím, že ze 30ti bytů si nikdo nestěžuje.

když jde o velké peníze. Navíc, ona poznámka o tom, že se máte odstěhovat, byla už za hranou - Vy jste vlastník a správce je placen i Vaší osobou, tak by měl za ty peníze dělat dobrou práci a méně povídat. Až si správce přijde pro peníze, tak mu řekněte, že se poradíte s advokátem, jestli je tento postup normální (což také můžete skutečně udělat i v nějaké bezplatné právní poradně).

doplněno 16.02.16 15:35:

Omlouvám se za tu poznámku o 30ti bytech. Nyní to v textu nevidím, tak jsem si to nějak popletl. Ovšem, bytů je v tom domě jistě více a někdo by se měl ozvat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.02.16 09:44

Jani, nevím jaký je Váš správce, ale zákon na toto jednání není. Jelikož vybírám nájmy od mnoha nájemníků, každý má jiné zálohy. Vůbec není problém s tím, aby měl různou výši záloh na služby,.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.02.16 11:22

Ty rozdíly v ročním zúčtování se mi zdají obrovské, to, že máte "chladný" byt by mělo být zohledněno v poměrovém rouzúčtování. Alespoň částečně. Rozdíl 15000kč za rok mezi byty ve stejném domě se mi nezdá.

Od: janaj
Datum: 16.02.16 14:02

Děkuji za odpovědi.Nevím jestli jejich roční vyúčtování je správné,nerozumím jak se vyúčtování provádí. Na nástěnce jsou vyvěšeny jenom jakési konečné částky. Nemám už odvahu se zeptat.

Datum: 16.02.16 14:13

Vzhledem k tomu, jak přistupují k výběru záloh, tak bych se nedivil, kdyby si i ve vyúčtování chtěli ušetřit práci a prasili to tam, jak je to napadne. Mějte odvahu se ptát, jsou to vaše peníze - zvoňte brzo ráno, pozdě večer, o víkendech a otravujte tak dlouho, dokud nedostanete to, na co máte právo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.