Kdo to má opravit

Od: Datum: 11.02.16 22:21 odpovědí: 14 změna: 25.02.16 08:20

Nájemnice nademnou mě vytopila, protože jí prý najednou vytekl bojler. Žádala jsem jí, aby mě dala byt vymalovat a ona mě řekla, že to dělat nebude, protože bojler je majitele, tak ať to dá vymalovat majitel. Na koho se mám tedy obrátit, kdo to má dát do pořádku?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.16 22:50

Odpovědnost. za škodu nese její původce.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.02.16 23:11

Myslím si,že záleží z jakého důvodu bojler vytekl.Jestli prokázanou technickou závadou, což pochybuji, ale může být;), tak nájemnici požádejte, aby o vašem požadavku tedy informovala majitele, jinak,že na ni u majitele podáte stížnost. Pokud je vytopení její vina,důrazně bych žádala, aby mi byt vymalovala, nebo alespoň poskytla finanční odškodnění na náklady, které vám vzniknou v případě nového vymalování.

Datum: 11.02.16 23:20

Obrátil bych se na vlastníka bytu nad vámi. Vy teoreticky nemůžete vědět, kdo všechno v bytě bydlí a kdo za škodu může. Jak si to oni vzájemně vyřídí je jejich věc. Pokud byl bojler součástí vybavení bytu a poškodil se be zavinění nájemnice, nevidím důvod, proč by ona měla něco platit.

doplněno 12.02.16 00:50:

Je to tedy jeho byt a jeho bojler, který vás vytopil. Takže ať vám zaplatí škodu a pokud má pocit, že nájemnice mohla a nezabránila škodě, tak ať pak nějaké vyrovnání požaduje po ní, to není vaše věc.

Od: lilil
Datum: 12.02.16 00:26

Bojler je ve vybavení bytu. Tvrdí, že začal téct asi opotřebením. Majitel bytu zase tvrdí, že závadu nahlásila až když plně vytekl. Nikdo z nich to nechce vymalovat, co s tím?

Datum: 12.02.16 06:35

Jestliže ani jeden nechce dobrovolně byt nechat vymalovat, nedonutí je ani to, co zde napíšeme. buď si vymalujete sama, nebo půjdete do sporu, třeba až soudní žalobou na vlasníka bytu nad Vámi.

Osobně bych promluvil s majitel domu, páč má dům pojištěn. Z této pojistky by šlo plnění.

Kde není dohoda, musí nastoupit právo a soud.

doplněno 12.02.16 12:38:

Jen upozorním na věc, že ani jedn nechce platit škodu. Musí tedy rozhodnout soud..

Datum: 12.02.16 09:36

Tady to máte z NOZ ...(1) Nájemce je povinen oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli potřebu těch oprav v bytě, které má nést pronajímatel, a umožnit jejich provedení; jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla.

Takže pokud to sousedka neoznámila,je to její problém Vám uhradit škodu...ale bojímse,že je(jak píše milancukrar)že je nedonutíte.Uplatnění práva je někdy nemožné.

doplněno 12.02.16 13:53:

My řešili poplatek za dezinsekci štěnic a předkládali jsme majiteli bytu zákony,nařízení,vyjádření hygieny,že jsme v právu i to,že majitel(město)věděli,že v domě jsou a nikoho neupozornili a nechali stav dojít tak daleko...nic nepomohlo,prostě poslali oznámení,že nic nezaplatí,strhli to přeplatku nájmu nám a hotovo.Od té doby si raději platíme právní pojištění,protože peníze na právníky apod.nemáme a bohužel jinak to řešit nejde,když druhá strana odmítá odpovědnost.

Datum: 12.02.16 11:55

Na otázku se nedá jednoznačně odpovědět. S největší pravděpodobností jde odpovědnost za nájemcem, ale na závěry není uvedeno dost informací. Je zde obezlička uvedená Lucií, na kterou se odvolává i majitel bytu, jednak má nájemce zákonnou povinnost provádět údržbu a drobné opravy bytu. K vymezení rozsahu pojmů vyšlo poměrně nedávno nové nařízení vlády, které do celé problematiky vnáší jasno. Vřele doporučuji ke čtení všem.

doplněno 12.02.16 14:39:

*zed* prosím některé kolegy rádce, aby mi osvětlili, odkud se bere názor, že vlastník bytu je (obecně) odpovědný za škodu způobenou nájemcem (a to bez znalosti místních poměrů). Já jen abych včas složil funkci člena představenstva BD, protože BD je taky vlastníkem bytů a já nemohu ručit za to, že mezi mými ovečkami nejsou magoři (samo, že jsou). Dům jako celek je pojištěn, ale zařízení jednotlivých bytů - domácností asi fakt nepojistím.

Datum: 12.02.16 12:35

Majitel bytu je zodpovědný za škody které jeho chybou, nedbalostí nebo něčím podobným vzniknou majitelům okolních bytů - nejčastěji bytů pod ním.

V případě prokozatelnosti že vytopení vašeho bytu zavinila závada na sousedově majetku - ten se má o svůj majetek starat a provádět na něm pravidelnou udržbu tak aby nedošlo k závadě, odpovědnost za škodu lze vymáhat podle občanského zákoníku §415

K následnému sporu jsou potřebné fotky způsobených škod, odborný posudek škod a vyhotovení odhadu na nápravu škod, doporučuji se obrátit na nějakou firmu a nechat si vypracovat cenový odhad práce a materiálu.

Nejlepší cestou je samozřejmě po dobru a rozumně se domluvit - ovšem čím dál více platí, že co nejde po dobrém jde prostě po zlém a jinak než soudním rozhodnutím řešit nelze.

Tedy zkuste se se sousedkou domluvit, to už jste zkusila, nepochodila jste. Lze vám tedy jen doporučit obrátit se na právnika. Pokud se vám toto nechce tak máte smůlu a vymalování budete platit pouze ze své kapsy.

Od: asd1
Datum: 12.02.16 12:58

Za nájemnici odpovídá vlastník bytu tak jednejte s ním. Měl by mít pojistku, pokud nemá tak škodu zaplatí ze svého. Pokud nájemnice něco zanedbala (nechala boiler delší dobu kapat, nic neoznámila a ten nakonec rupnul) tak si to může po ní vymáhat sám, to není váš problém ale jeho.

Slušně bych mu oznámil že vám zpsobil škodu a požadujete jí nahradit. S nájemnicí ať si to vyřídí on sám, ta vás nezajímá. Jestli se bude cukat, tak to budete řešit právní cestou a bude to mít dražší o náklady na vymáhání. Ať si to rozmyslí a dá vám vědět (do zítra). Když odmítne tak zajděte za právníkem.

Škodu dobře zdokumentujte - fotografie atd.

Od: buss®
Datum: 12.02.16 13:12

Nepíšete, co je to za barák, vlastníka, SVJ, družstva. Jednejte s vlastníkemm, jemu je nájemce odpovědný. Ten je třeba pojištěn, u SVJ s ním nájemce není v právním vztahu (možná upraveno ve stanovách). Vizte OZ o nájmu bytu, kde má nájemce stanoveny povinnosti.

doplněno 12.02.16 22:14:

Opakuji: Vizte OZ o nájmu bytu, kde má nájemce stanoveny povinnosti.
Nechápu toto: Pojistit pronajaté byty prý majitelé nemohou
Zdůvodněte to, uveďte normu!

Od: jenda2
Datum: 12.02.16 14:05

Bojler nemůže sám od sebe vytéct. Ale je velice vhodné vešteré problémy takového rázu řešit pouze s majitelem objektu. Zbytek je na něm. I škoda na stěnách vznikla ne vám ale majiteli. Ostatní věci po určení viníka.

Od: lilil
Datum: 12.02.16 22:09

Dům je ve vlastnictví spolumajitelů, kteří byty pronajímají. Pojistit pronajaté byty prý majitelé nemohou a nájemnice si pronajatý byt nepojistila a nenahlásila, že bojler kape, protože rovnou vytekl a způsobil tak velkou škodu.

Datum: 15.02.16 06:48

lilil, musíte rozlišit pojištění zařízení bytu, nebo domu. Majetek vlastníka, tedy dům bude pojištěn, ale vlastník domu nebude pojištovat zařízení bytu.

Datum: 25.02.16 08:20

Opravit si to musíte Vy sám. Protože ale nemusíte být vlastníkem bytu, ve kterém bydlíte, pak tu opravu a zničený majetek musí zaplatit vlastník, v jehož bytě bydlíte na jeho pojistku domácnosti. Protože každá domácnost je pojistitelná, je nesmysl se vymlouvat že není. Pokud jsou pak nahlášené případy pojištovně podezřelé, pak pojištovna uhradu zamítne zcela, nebo sníží plnění. Domácnost lze pojistit i na vyšší částku, když se pronajímá. Majitelé Vám tedy lžou.

Jinak věc z praxe vysvětlím.
Byla jsem po operaci slabá a stalo se mi že jsem neudržela sprchu v ruce a ta se vymrštila ven, překonala závěs a vyplavila koupelnu. Tím jsem vyplavila i předsín a koupelnu sousedů pode mnou. Nebylo to moc, co nejdříve jsem vodu zastavila, ale stačilo to k tomu, aby hned sousedé mi začali bouchat na dveře a dožadovali se vymalování celého bytu..
Mám pojištěnou domácnost, obrátila jsem se tedy na pojištovnu, aby z mojí pojistky byla hrazena jejich škoda.

Pojištovna mi sdělila, že mi zaplatí jen škody, které vyplavení způsobilo v mém bytě a to tehdy ještě z pojistky na blbost - tedy vlastní viny, která u toho pojištění byla.Že mám pojištěný svůj byt, nikoliv byty sousedů. Sousedům že nic nezaplatí, protože je jejich problém že nemají pojištění domácnosti.

Pak se stalo že nade mnou v 6 patře ožralý vlastník ( jsme SVJ ) usnul ve vaně a vana silně přetekla, proteklo to až do přízemí, zkrátka do všech bytů pod ním. Škody byly velké, moje pojištovna bez řečí škody v mém byte proplatila. Z mé pojistky na domácnost.Lidé, kteří tu svou vlastní pojistku neměli, nedostali nic.

Moje příbuzná je také vlastníkem bytu. Jen v jiné části Prahy. A 3 patra nad ní vietnamci, kteří měli pronajatý byt od jednoho vlastníka si v rámci uspor dělali vlastní sprchový kout a hlavně odpad z něj. Protože nepozvali instalatéra, tak ihned při prvním vykoupání vyplavili byty až do přízemí. Škody byly víc než velké. Příbuzné to také její pojištovna bez řečí zaplatila a nepojištění nedostali nic.

Na závěr chci říci, že se lidé domnívají mylně, že pokud nejsou pojištění, že jim škodu musí uhradit ten, kdo ji způsobil. Není to až tak. A jestli pak pojištovna vyplacené plnění vymáhá na viníku, to opravdu nevím. Myslím ale že ne.

Mimochodem, ti co mají vlastní byty, pojistěte si i stěny. A ti co mají své domy, pojistěte se s nimi také a to na výbuch. Doba se změnila. Často lidé nenechávají zkontrolovat své plynové kotle a karmy i když to podle vyhlášky musí dělat každý rok. Když dojde k výbuchu, který rozmetá byt či dům, nic pak nedostanou.

A není také na škodu se pojistit kvůli výbuchu a následnému požáru proto, že často se v pronajatých bytech vaří pervitin, aniž to majitel bytu tuší. Tuší to většinou sousedé, ale nehlásí mu to. Opět když dojde k výbuchu s požárem, majitel bytu či domu nic nedostane.
Takže si pojistky zkontrolujte a nechte upravit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.