Jak vodotěsně spojit plastové díly?

Od: Datum: 11.02.16 08:57 odpovědí: 7 změna: 28.02.16 18:54

Dobrý den,

potřeboval bych spojit dva polypropylenové kusy, tak aby trvale odolávaly gravitační vodě. Nejdříve jsem chtěl použít nějaký kvalitní lepící tmel. Např. Mamut od DenBraven. Pak jsem se někde dočetl, že zrovna s PP není velký kamarád. Pak mě napadlo, že nejlepší bude nechat to svařit, tak jsem to odnesl do firmy, která vyrábí vodoměrné šachty - bohužel se to nedá svařit, protože i přesto, že se jedná o polypropylen, tak jsou to dva druhy, a každý se "taví" při jiné teplotě. Takže nyní přemýšlím takto - jeden díl vyhodit (stejně mi ho v té firmě tou svářečkou poničili) a sehnat shodný plast. Tvar není složitý - to bych si vyřezal. Problém ale je kde mám sehnat úplně stejný druh plastu - jak to poznám? Druhá možnost je tedy nějak si to spojit sám. Napadá mě tedy použít gumové těsnění nebo asfaltový tmel nebo polymerový tmel a vše to stáhnout nerez šroubkama. U všeho mám pocit, že to časem zdegraduje. Potřebuji aby to fungovalo dlouhodobě.

Jedná se o speciálně upravenou vtokovou vpusť, tak aby vyhovala našim konkrétním požadavkům v provozovně. Stavba je dřevostavba, takže jakákoli netěsnost je zcela nežádoucí. V budocnu bude ale ke spoji špatný přístup pro kontrolu.

Díky za názory


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.16 10:10

Potřebujete něco, co je definováno jako těsnění, nikoliv lepicí tmel. Ono lepit PP není zrovna jednoduché. Jak píšete, ideálně spojit mechanicky, např. šrouby a na nanášeném materiálu ponechat pouze funkci těsnění, nikoliv přenosu sil. Praktickou zkušenost nemám, z mě dostupného mi vychází Loctite 5699, ale samozřejmě zkuste zapátrat po jiných produktech a počkat na rady dalších rádců.


doplněno 11.02.16 16:17:

*stop* Být Vámi, dal bych sem nějaký náčrt. Popíšete půl stránky popisem problému a výsledkem je, že víme... Lepší jeden výkres, než 3 strany textu. Evidentně si to každý z nás představuje "nějak" a realita je úplně jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 11.02.16 10:26
avatar

Já bych se zaměřil na jednoduché řešení, ale záleží na průměru ... možná by stačilo jen https://www.google.cz/search?q=spojka+polypropylenov%C3%A9+potrub%C3%AD&biw=1440&bih=763&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj1yqHtse_KAhXla3IKHUcwBtgQsAQILw#imgrc=9p5fsEJUMBXabM%3A


doplněno 11.02.16 10:39:

ahááá, takže chcete spojit PPPdesky*smich* - pardon, popis je velmi rozsáhlý, ale z toho jsem to opravdu nepochopil - o desce ani zmíňka.

Na polypropylenu jako termoplastu nedrží skoro nic. Improvizoval bych nějakou asfaltovou páskou - https://www.google.cz/search?q=asfaltov%C3%A9+p%C3%A1sky&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiWvoqcte_KAhVDgXIKHe9ZBd4Q_AUIBygB&biw=1440&bih=763


doplněno 11.02.16 10:41:

teď jsem našel toto - není to špatné... desky nějak upevníte a tímto přelepíte spoje... http://www.mem-bauchemie.cz/p…ltova-paska-mem-na-opravy-22/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: klep
Datum: 11.02.16 10:32

Jedná se o spoj dvou kolmých desek.

Od: paw®
Datum: 11.02.16 15:10
A jen tam mimochodem. V te svareci firme nelze koupit kus desky, vyrezat profil a donest na svareni?
Ohodnoceno: 1x
 
Od: slon
Datum: 11.02.16 19:28

K tvému prvotnímu řešení spoje šroubky by měla plně vyhovovat teflonšňůra. Dobře se s ní pracuje a přežije tě.

Např. zde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: klep
Datum: 27.02.16 23:41

Super, díky. Pásku jsem nainstaloval a stáhl nerez šrouby. Vše otestováno i s horkou vodou a výsledek velmi pozitivní. Takže jen doufám v trvanlivost těchto vlastností (což by asi u gumového těsnění zaručeno nebylo)

Od: slon
Datum: 28.02.16 18:54

Jsem rád, že se zadařilo. Výhodou této šňůry je určitá elasticita, daná tepelná odolnost a stálost. Před 12-ti lety jsem ji použil na těsnění přírubových spojů na parovodu a horkovodu a do dnes ani kapka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.