Měření propustnosti oken

Od: Datum: 09.02.16 15:34 odpovědí: 10 změna: 26.02.16 00:20

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli by jste mi někdo poradil, jestli se dá a případně jak změřit propustnost oken. Máme nová okna, která se nadměrně rosí(skla i rámy) a večer má topení při větších mrazech venku problém to vytopit.
děkuju za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.16 15:48
avatar
V domácích podmínkách to nezměříte..to je úkol pro laboratoř.
Vy můžete změřit teplotu interiéru, vlhkost a povrchovou teplotu skla v místě kde se rosí.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: erix*
Datum: 17.02.16 23:42

A v případě, když to vše změříme, tak jsou třeba nějaké tabulky, s kterými se to dá porovnat, zda ty okna odpovídají, jak mají, případně jejich zabudování?

Datum: 09.02.16 15:55
avatar

Propustnost oken asi nezměříte, ale možná by pomohla prohlídka a změření domku termokamerou. Mrkněte se na link.

http://www.zelenestaveni.cz/termografie.htm

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.16 18:43
avatar

Přidám se ke kolegům, nehledejte závadu v oknech, ale hledejte jí v kvalitě oken zapravení.

Popište jaké máte okna? dvojskla? Plast? Šíře rámu?

druh rámečku mezi skly?


doplněno 18.02.16 06:49:

Ug skla-1,1 W/m2... a teď hledejte, zdali seženete ještě horší zasklení, nebo máte Vy to nejhorší. Rámeček mezi skly je jaký? Nerez?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: erix*
Datum: 17.02.16 23:55

Okna jsou plastová, izolační dvojsklo, usklo-1,1 W/m2.K. Šířka oken je různá od 600mm do 2.100mm.

Datum: 18.02.16 07:32

Dobrý den,

šířkou okna byla myšlena jeho tloušťka, ale pokud uvádíte, že máte 1,1 Wm2K, tak je předpoklad, že máte tloušťku 24mm. Tato okna jsou všude běžně dávána (paneláky,...). Pokud je v nich opravdu plyn, což by dle koeficientu prostupu 1,1 měl být, tak se nesmí rosit, ale uvnitř skel. Pokud se Vám rosí uvnitř bytu, což předpokládám, tak s tím jsou dost velké problémy. Je to stejný "systém" jako když vytáhnete z lednice láhev do teplého bytu a ona se orosí. Radí se větrat, víc nebo méně topit, nemít v místnosti tolik květin, případně akvárium,... Tyto rady jsou dobře míněné a někdy u fungují, ale většinou nelze dodržet vše, co by mohlo od rosení odpomoci. Je třeba to vyzkoušet.

Termokamera je dobrý nápad, když už nic jiného, tak Vám ukáže úniky tepla z Vašeho bytu (domu). Většinou to bývá opravdu okolo rámů oken. Tím se však Váš problém asi nevyřeší.

Asi jediné opravdu funční řešení by bylo okna vyměnit za trojskla, která by ale byla výrazně těžší (3x sklo, 2x rámeček) než ta Vaše současná a nebo přesklít skly Heat Mirror (2x sklo, 2x rámeček a mezi nimi fólie, která není nalepená a není vidět, ale nahradí třetí sklo), která jsou hmotnostně stejná jako Vaše stávající a lze dosáhnout prostupu ve Vaší tloušťce až 0,6 Wm2K. Jsou ale zase dražší. Přesklením se zabývá po celé republice např. firma z Napajedel a výrobce těchto oken je u Brna. Skla vyrobí komukoliv,ale přesklení si musí zajistit sám.

Výhodou trojskel a Heat Mirroru je, že mají dvě komory naplněné plynem a tudíž nedochází k tak velkým teplotním rozdílům mezi venkovní a vnitřní teplotou, a tím pádem nedochází k rosení skel uvnitř bytu. Na rámečku, ať už u těchto skel, tak i u Vašich skel stávajících až tak zase nezáleží. Je sice pravda, že přes nerezový nebo plastový "vede" méně chladu, ale problém s rosením to nevyřeší.

Nisla

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 07:55
avatar

Jen opravim. Radi se topit vice. Cim teplejsi vnitri strana okna bude, tim mensi pravdepodobnost, ze se bude rosit. Rosi se proto, ze je to nejchladnejsi plocha v mistosti a tak se prave tam srazi vlhkost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 09:35
avatar

Nisla,

Já zase nesouhlasím s rámečky, že to neřeší pocení oken. Právě rámečky jsou duležité. Sám píšete, že skla mejí mezi sebou inertní plyn, nejčastěji argon. V místech kde je rámeček dochází k přenosu tepla (chladu) vedením. (dotýká se sklo, rámeček, sklo) V ploše se nedotýká sklo, skla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: erix*
Datum: 26.02.16 00:20

Jak jsem psala, okna jsou dělaná s domem na klíč a v projektové dokumentaci se mi tloušťka ani rámečky nepodařilo najít. Ano okna se rosí uvnitř. Větráme každý den.
Termokameru bychom mohli vyzkoušet.
Děkuju za odpověď.

Od: erix*
Datum: 26.02.16 00:10

Dům s okny je dělaný na klíč a v projektové dokumentaci se mi to nepodařilo najít.


doplněno 26.02.16 00:20:

Děkuji všem za rady.


doplněno 05.03.16 21:12:

Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s okny od firmy OKNOSERVIS?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.