Druž.byt převod čl.práv

Od: Datum: 09.02.16 12:58 odpovědí: 7 změna: 14.02.16 11:15

chci převést družst.byt na cizince pracujícího a s dlohodobým povolením pobytu ,potřebuji schválení družstva? děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 09.02.16 13:12
avatar

Dobrý den, vzhledem k tomu, že majitelem bytu je družstvo, tak bych jejich souhlas předpokládal - jde o jejich majetek. Zdravím!

doplněno 09.02.16 14:06:

Majitel má právo vědět, kdo bydlí v jeho majetku. Může být i jiný počet osob v bytě a bude změna ve jméně pro vyúčtování služeb. Zkrátka, na to družstvo musíte.

doplněno 09.02.16 14:25:

Jo jo, právo je úžasné. Také je normální slušnost a morálka. A praktický život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.16 13:36
avatar

V běžné situaci souhlas družstva k převodu družestevního podílu nepotřebujete, stačí jen ohlásit. Některá bytová družstva však mají ve svých stanovách omezení - družstevní podíl lze převést jen na občana ČR a pod. Takže nahlédněte do stanov a tam zjistíte, zda převod na cizího státního příslušníka je vůbec možný.


doplněno 09.02.16 13:50:

K převodu družstevního podílu mezi účastníky stačí pouze uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu. Taková smlouva nepodléhá souhlasu družstva ani jiné obdobné schvalovací proceduře (i když se to občas některá družstva mylně domnívají).


doplněno 09.02.16 14:14:

Rád bych věděl, o jakou právní normu se opírají rádci, kteří tvrdí, že převod podléhá souhlasu družstva. Ano, na družstvo musíte, ale jen s oznámením o převodu podílu na člověka, který splňuje podmínky pro členství v družstvu.

§ 736 odst. 1 zák.č. 90/2012 Sb. o obchodních koroporacích totiž říká, že převoditelnost družstevního podílu člena bytového družstva nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva.

Jestliže má být tedy novým členem družstva osoba, která splňuje podmínky uvedené ve stanovách, nemůže vedení družstva převod družstevního podílu zakázat, není tedy nutné žádat o jeho souhlas.


doplněno 09.02.16 14:38:

Nemá přece žádný význam představenstvu družstva předkládat žádost o převod, když převodu nemůže být zabráněno. Jestliže budu informovat vedení družstva, že mám v úmysl svůj podíl převést a pak předložím kopii smlouvy, nevidím na tom nic neslušného nebo nemorálního.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.02.16 13:39
avatar

Předpoládám,že družstvo má své schválené a natisknuté stanovy,které jako člen máte doma ve formě brožurky.

Tam se dočtete,že převod podléhá schválení.Jde o bepečnost všech ostatních členů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.16 13:52
avatar

Jasně,že bez povolení družstva to nepůjde.Vy vlastníte jen podíl práv k bytu,takže musí souhlasit i družstvo,které vlastní taky svůj podíl.Pokud cizinec nemá občanství,tak to by mohl být problém,ale to vše bude ve stanovách. takovým majitelem by byly v budoucnu potíže,kdyby nebyl občanem ČR apod.proto to určitě rěší stanovy.


doplněno 09.02.16 16:09:

bruno2-však jste to i napsal.On sice svůj podíl může prodat,ale ten cizinec(pokud nemá občanství či nesplňuje jiné věci)se nakonec majitelem nestane.Družstvo to může napadnout,proto je potřeba jeho souhlas.U nás se prostě s novým majitel zajde do kanclu družstva a tam všechny strany(po zkontrolování údajů) podepíší smlouvu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.16 17:09

100% souhlasím s brunem. Zatímco u družstva platí §600 ZOK a je možné podmínit převod podílu souhlasem představenstva, tak u bytového družstva platí §736 ZOK a ustanovení §600 nelze použít. Případný souhlas představenstva, byť uvedený ve stanovách je tedy vyžadován nikoliv nad rámec zákona, ale proti němu, je tedy vyžadován protiprávně.

Otázkou je, jak se řeší případ, kdy převodce převede podíl na osobu nesplňující požadavky dané stanovami. Neví někdo?


doplněno 09.02.16 20:37:

@bruno2: spíš jsem měl na mysli ostatní okolnosti. V družstevním bytě se nachází "nečlen", finanční vyrovnání mezi převodcem a nabyvatelem proběhlo, oba jsou spokojení... Z pozice družstva teď co? Exekuční vystěhování nového obyvatele a v případě neplacení předepsaných plateb až vyloučení člena, kterému se nepodařilo zbavit členství?!

No, to nám to ti naši zákonodárci zjednodušili...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.16 17:24
avatar

V tom případě by byla smlouva o převodu družstevního podílu prohlášena za neplatnou a nová nájemní smlouva by nebyla uzavřena.


doplněno 09.02.16 20:55:

Rozumím tomu dobře, že člen BD uzavřel s jinou osobou smlouvu o převodu družstevního podílu a ta v bytě žije bez nájemní smlouvy? Pokud je tomu tak, pak jde o přenechání bytu do podnájmu bez souhlasu družstva a to se považuje za hrubé porušení nájemní smlouvy, za což hrozí i její vypovězení a členu vyloučení. § 734 ZOK totiž praví: Člena bytového družstva nebo společné členy bytového družstva, s jejichž členstvím je spojen nájem družstevního bytu nebo společný nájem družstevního bytu, lze vyloučit z družstva, a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu, Družstvo by mělo vyzvat člena, ať podnájmníka vypakuje s tím, že mu hrozí ukončení nájmu bytu. Jak jsou ti dva mezi sebou vyrovnáni, to družstvo nemusí zajímat.

Jestli je však s druhou osobou uzavřena nájemní smlouva, pak je vše legální a ten člověk se stal členem družstva.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.16 20:42
avatar

K převodu členských práv v BD není potřeba souhlas BD!

Podle nového obč. zákona si BD může dát do stanov, že jejich členem může být pouze člověk s občanstvím ČR. Některá družstva to ve stanovách už mají. Pročti si ty vaše stanovy, dají se dohledat v obchodním rejstříku.


doplněno 09.02.16 20:45:

Vedení družstva nemůže udělit vyjímku v rozporu stanov. Pokud je povolen převod jen na občany ČR bez vyjímky, bude nutné stanovy změnit, nebo dodržet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.