Otvor pro půdní schody

Od: Datum: 09.02.16 09:57 odpovědí: 5 změna: 09.02.16 11:53

Dobrý den,

Potřebuji na chalupě udělat otvor na půdní schody ve starém stropu.

Na co si mám dát pozor?

Děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.16 10:04
avatar

abyste se trefil mezi tramy :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 09.02.16 10:06

Asi víte, jak je strop konstruovaný. Jistě víte, kde máte trámy a jistě se chcete trefit mezi trámy. Zespodu se dřív dával prkenný rošt na který je natlučený rákos, který je pak nahozený. Zřejmě by bylo dobré si okraje budoucího otvoru pořádně zkontrolovat, co pod nimi je a pak možná na něj zespodu po obvodu natlouct nebo našroubovat třeba už načisto, rám z latí nebo prkének, který vám podrží rákos, aby se náhodou nedloupl ve velkých pásech nebo plochách.

Nahoře býval prkenný záklop a na něm někdy bývala cementová mazanina, nebo škvárobeton, který se drolí. Nemusí být pevný jako u podlahy v místnostech, protože půdy byly jako odkladiště na seno, slámu, staré krabice a kufry. Možná by se daly dluhým vrtákem udělat sondy, co pod betonem je, jestli je tam trám nebo mezera...

Pokud je na podlaze na půdě pouze prkenný záklop a bývalo tam seno, je možné že v meziprostoru mezi stropem a podlahou bude spousta prachu, možná i myších hovínek, slupek z obilí, prach ze sena, apod, které by vám pro proříznutí stropu mohly padat dolů, a hodně prášit, takže je dobré s tím počítat. Ale nejsem věštec, netuším, jaký máte strop.

Jsou to pouze laické rady, počkejte si na radu skutečných odborníků.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sehy®
Datum: 09.02.16 11:32

Ano mám tam ze spoda rákos a toho se asi bojím nejvíce abych ho nesloupl (nabití rámu mě vůbec nenapadl)... Ze zhora je prkenný záklop a mazanina. Když dám úplně pryč tu mazaninu tak se asi nic nestane? nebo tam má nějakou funkci?

Datum: 09.02.16 11:34

Dej si pozor, abys vymyslel co všechno se může stát.

Nejjednodušší je naplánovat si kde bude potřeba projít přes strop ze spodní (obytné) strany.

Pak vyměřit střed otvoru a v tomto místě (pokud možno svisle) vyvrtat otvor přes celý strop (až na půdu).

Pak vylezeš na půdu a od středu otvoru si rozměříš otvor pro schody na všechny strany.

Už při vrtání zjistíš, z čeho se strop skládá a s jakými materiály budeš pracovat. A na půdě zjistíš jak vypadá stroj z horní strany.

Začal bych vytvářet otvor z hortní strany (z půdy) tak, že bych vyřízl malý otvor pro ruku s baterkou a zrcátkem. Pak bych prostor prohlídl a pokud tam nebudou žádné rozvody elektřiny nebo jiné překvapení, tak otvor zvětšíš na potřebnou velikost.

Pokud si nechceš zaprášit obytnou část, tak prořezávání stropu nech až jako poslední. Vyrob si nějakou bednu, kterou vyplníš igelitem a přes několik podpěr přimáčkneš zespodu ke stropu. Dedna musí býr větší, než otvor, který budeš vyřezávat. A pak už třeba přímočacou pilkou pomalu prořezáváš strop.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.16 11:53
avatar

Úplně nejdůležitější je před začátkem budování schodiště spočítat a nakreslit:

http://www.stavebni-vzdelani.…/vypocet-schodiste-svepomoci/

Nebudu opakovat co již bylo napsáno jen doplním, že seno a sláma na půdě měly hlavně tepelně izolační účel, takže po jejich odstranění je nutno tepelnou izolaci něčím nahradit. Mazanina může být na prkenném záklopu, ale i na povalech ( kulatina ). Odstranění je snadné, nejlépe prořezat po obvodu maflem a tak nemůže dojít k narušení konstrukce. Samozřejmě, nejprve udělat sondu, aby se zjistila přesná skladba stropu. Jinak se řeší dřevěný trámový strop a jinak ocelové nosníky ( kolejnice ). Určitě jsem nevzpomněla na všechno... :)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.