Jak na SDK podhled ve starém domě

Od: Datum: 06.02.16 08:28 odpovědí: 5 změna: 06.02.16 18:19

Dobrý den,

Prosím o radu. Potřebuji vyrobit sádrokartonový zateplený podlhed v patře domu. Původně jsem si myslel, že strop je hurdiskový s železnou nosnou konstrukcí z Íček. Když jsem obnažil prostor, kde mě to "bere" magnet tak jsem však žádné íčko nenašel, ale v jednom případě je nějaká cihla či co (viz. foto). Nevím jak se dříve stropy dělaly, ale teď nevím jak postupovat dále. Potřebuji vytvořit podhled a do hurdisek se mě vrtat nechce a nevím jak dál. Místnosti mají 20m2, chodba poté 8m2.

Díky moc za případné rady.

HonzaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.16 11:59
avatar

Zdravím,
na rovinu řečeno - z těch fotek poznám prd.
Záleží, jak je ten barák starý - pokud je stavěný před cca rokem 70, budou to nejspíš hurdisky, pokud je novější mohou to být kromě hurdisek taky stropy z Miako trámců, což byly nosníky seskládané z dutých tvarových cihel vylitých betonem s armováním a mezi ty nosníky se dávaly opět duté tvarové cihly.
Jinak - pokud vám magnet ukázal ve stropě železo a vy ho nevidíte, může být důvodem to, že stropy z hurdisek se dělaly 2 způsoby
1) ocelová Íčka a mezi ně se dávaly (nasunovaly) hurdisky tak, že hurdisky ležely na tom rozšíření té traverzy - na to existovaly hurdisky s rovnými čely
2) na ička se dávaly tzv. patky, což byla cihla lichoběžníkového průřezu, které se rozpůlila, dutinou se navlekla do malty na traverzu a na ty patky se pak pokládaly hurdisky se skosenými čely. Patka tak kryla traverzu zespodu a strop vypadal jako celý cihlový.
Takže rada, jak zjistit, co tam vlastně máte - projeďte magnetem plochu a uvidíte, jestli to železo vede jedním směrem v nějakých rozestupech - rozestupy pro Miako trámce si nepamatuju, ale byly poměrně blízko u sebe (možná 50 - 60cm, možná i méně), traverzy pro hurdisky jsou ve vzdálenosti do sebe cca 100cm. Zmapujte si tedy železo ve stropě a mělo by vám to přibližně ukázat nějaký rastr. Pak v místě výskytu železa očistěte kousek stropu na cihly a podle toho, co uvidíte, už budete vědět, z čeho je strop a jakým směrem je vedený.
Abyste měl představu, jak vypadá hurdiskový strop s patkami v řezu, tak viz obrázek http://forum.tzb-info.cz/docu…skuze/1203/120308/0004001.jpg

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.16 13:30

Souhlas s tím, co napsal ronyx. Jen je trošku nešťastný odkazovaný obrázek, který uvedl jako příklad hurdiskového stropu. Je na něm naznačena vrstva betonu přímo na hurdiskách, což je nepřípustné! Na hurdy musí přijít vrstva vápenné malty, až poté se dá prostor vylít betonem. Ale pro představu jak vypadá hurdiskový strop je to dobré.

Teď k věci. Mě také čeká v prvním patře domu udělat podhled z SDK a také mám hurdisky. Pro představu jak vypadá hurdiskový strop u mě, je vidět na obrázcích.Mám patky a buď budu nucen dělat samonosný SDK podhled D131 od Knauf a nebo odřežu flexou kus patky a buď nastřelím pistolí (Hilti) kotvící oka nebo oka navařím. Do vaření se mi teda zrovna dvakrát nechce... Pak by se dal použít podhled zavěšený. U samonosného jste limitován rozměrem místnosti - myslím max 5 metrů.


doplněno 06.02.16 13:46:

Jo a I profily mezi hurdiskami mám od sebe vzdálené 1,3 metru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.16 15:24
avatar

Nevím o co jde-normálně bych to udělal závěsy stejně jako by byl dřevěný nebo betonový strop,jen použít ty správné hmoždinky do dutých cihel!


doplněno 06.02.16 19:12:

jaký je rozdíl navrtat jen hurdu nebo hurdu až do betonu.

Profíci do keramických stropů dávají kotvy do spár mezi prvky!


doplněno 06.02.16 20:37:

No jo,on ten sádroš to neunese,že? Zvlášt když se to BĚŽNĚ dělá a nikdy se to nevrtá až do betonu,ale je to věc každého,kdo to chce dělat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.16 18:19

Do hurdisek samotných se kotvit nesmí! Jedině do betonu nad hurdiskou!


doplněno 06.02.16 20:08:

Roznesení váhy kotveného předmětu. Samozřejmě, pokud by se jednalo o např. lustr nebo něco lehkého, kotvení do hurdisek není problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza325
Datum: 06.02.16 18:04

Rozestupy mám také 130cm. Je mě divně, že tam nejsou íčka, což hatí moje plány na íčka přivařit oka pro závěsy. Do hurdisek se mě vrtat moc nechce, páč jsem někde četl, že se to hurdiskového stropu nedoporučuje. Bojím se aby to nespadlo :) navíc pokud bych kotvil pouze do míst kde je nějaké to železo tak bych měl moc veliké rozestupy. Na SKD se doporučuje max. 100 cm (kotvy mezi sebou). Takže asi také padnu na samonosmý strop. Není problém pokud bych na samonosnou kostrukci chtěl ještě umístti cca 15cm vaty jako izolaci?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.