Jak nejlépe ohnout PVC trubku?

Od: Datum: 05.02.16 15:10 odpovědí: 8 změna: 07.02.16 21:18

Dobrý den.

Potřeboval bych se poradit, jak nejlépe natvarovat PVC trubku ( průměr 10mm ) pro odkap z bojléru do odpadní truby, kde boční hrdlo je 40mm. Tam bude redukce na průměr 10 mm.

Nyní vede od bojleru - odkap - do jiného otvoru v odpadu olověná trubka, kterou chceme nahradit PVC trubkou.

Olověná trubka je dole ve tvaru " U " , aby se nešířil zpětně pach z odpadní truby v domě.

Takže potřebuji také PVC dole vytvarovat do podobného tvaru. Pak se olověná trubka zruší a otvor se zaslepí.

Jde o to, zda trubku PVC ( 10mm ) něčím nenaplnit ( slyšel jsem ) - písek ... nebo podobně, pak horkovzdušnou pistolí nahřívat a postupně tvarovat nebo nějaký jiný způsob? Na co si dát při tom postupu zvláště pozor?

Děkuji za případné nápady či rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.16 15:38

Asi bych to řešil poskládáním z několika hotových kolen. Je to jednodušší a i vzhledově to bude lepší. Ono ohnout trubku do ostřejšího oblouku, aby se nezmenšil její průměr, není tak jednoduché (i když jí naplníte pískem), stěna trubky se na vnější straně oblouku logicky zeslabí, případně se vnitřní strana zkrabatí.

doplněno 07.02.16 11:20:

misa503 - Ty spoje musí být samozřejmě utěsněny (svařeny, slepeny). Na směru spádu v tomhle případě nezáleží. Hotová kolínka (oblouky) různého provedení můžete vybrat podle vlastního uvážení v jakékoliv prodejně s vodoinstalačním materiálem (supermarket).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 05.02.16 20:20

Když ten oblouk poskládám z hotových kolen, tak bych měl dotaz : nebude ve spojích kapat na zem voda, když tam bude v oblouku stát voda? Voda se přeci bude dostávat jakoby do protisměru spádu, ne?

Od: host
Datum: 05.02.16 15:44

hadičku, dá se ohnout libovolně

Ohodnoceno: 0x

Datum: 05.02.16 15:50
Já bych v tomto případě dal ten spodní kus s odbočkou výše, třeba až pod tu černou trubku, a místo ohýbání té tenké bych použil hadici gumovou nebo plastovou, prověšenou, vytvářející jakoby sifon.

Datum: 05.02.16 16:00

Zdravím
a nic ve zlém, ale připadá mi, že si chcete zbytečně komplikovat život ;)
Pokud jsem to z fotek dobře pochopil, potřebujete svést do odpadu úkap od přetlakového ventilu. notmálně se to dělá tak, že se vezme (koupí) kus slikonové hadičky příslušné světlosti (tuším, že trubička přetlak. ventilu má vnější průměr 10mm), tato se nasune na tu trubičku a druhý konec se zastrčí do té kanalizace. Pokud se někde hadička nechá mírně prověšená (případně se mírně ohne), máte "sifon" proti pachu z kamalizace. Pokud to chcete mít "echt" krásné, nalepte pěkně v úhlech a rovinách na zeď ty nejmenší elektrikářské lišty a hadičku veďte těmi listami. Jinak místo silikon. hadičky lze použít třeba i nějakou bužírku příslušné velikosti - odkapávající voda je studená, takže problém nehrozí. Jo a místo přechodu z pr. 10 na pr. 40mm vezměte dřevěný špalík z tvrdého dřeva, obruste (osoustružte) ho do kulata a mírného konusu a vyvrtejte do něj díru pro hadičku. Pak tuto uzávěrku zasuňte do kanalizačního svodu a zasuňze hadičku ;)

Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.02.16 16:02

Tak najľahšie je tam dať hadicu s previsom,Ak chcete trubku,tak tam naištalujte plastovú tlakovú vodarensku trubku,kde sifon si vytvoríte pomocou kolienok a bude to aj estetické.Tá trubka sa dá nahrievať aj teplovzdušnou pištoľou,no opatrne,aby sa nespálila a vytvarovať.Nedávno som montoval jeden bojler a pri poistnom ventile bolo upozornenie,že prepadová trubka nesmie byť v uzavretom okruhu,aby náhodou nedošlo k upchatiu prepadu na ventile,tak na elimináciu pri vašom postupe by som odporučil odkvapkávanie do trubky cez lievik.Niekedy sa pri ohýbaní novodurových trubiek používal suchý piesok do trubiek,ktorý sa uzavrel na koncoch,aby sa trubka v mieste ohybu nesploštila.

Datum: 05.02.16 16:07

Ono to s tím šířením zápachu ale zase není tak hrozné. Stačilo by místo oné olověné trubky použít normální gumovou hadici, nahoře ji připojit pod pojišťovák, dole zastrčit do té plastové fitinky utěsnit nějakým tmelem. Aby tu hadici nikdo neukopnul, pak byste ji mohl namontovat do nějaké větší elektrikářské lišty a táhnou po zdi. Žádný sifon dole nebudete potřebovat.

Já to mám takto vyřešené doma, ne ve sklepě, ale rovnou v bytě. Bojler je v bývalém špajzu, hadice se táhne po zdi přes příčku do koupelny pod vanu, kde je připojená právě tak, jak to připojení chystáte udělat vy. Při troše šikovnosti nemáte co pokazit.

Tak naohýbat plastovou trubku se vám nepovede.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.02.16 21:18

Zdravím , já bych se tímto problémem vůbec nezabýval. U zákazníků to dělám tak , aby z pojišťováku vůbec netekla voda a mám klid. Pojišťovák otvírá při 6,3 , tak snížím tlak natolik , aby při ohřátí tuto hodnotu nedosáhl. Když pojišťovák protíká , tak se mezi sedlo a těsnění dostává bordel a dochází k tomu , že protíká čím dál tím víc. Znám i případy , kdy to udělalo 30 m3 za rok. Snížením tlaku hned za vodoměrem také ochráníte baterky , myčku , pračku atd.

Pokud tam chcete mít odpad , tak jak už tady někdo psal použil bych silonovou hadičku ( je průhledná a máte přehled jestli pojišťovák neprotíká ) tu bych vedl po trubce ke stupačce a tam bych při napojení použil gumovou redukci 40x 10 ( na obr. mi to aspoň připadá že tam máte odbočku 50 x 40. Hadička se dá na trubku fixovat elektrikářskýma páskama.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.