Plísen v baráčku

Od: Datum: 05.02.16 13:00 odpovědí: 6 změna: 08.02.16 07:06

Zdravím. Mám dotaz ohledně výskytu plísně na zdech, a to pouze ve spodní části do výšky cca 20cm. každou zimu řeším to samé, postřik nebo speciální nátěr vyřeší problém jen na nějakou dobu. Je to starý barák se silnými stěnami, místy i 80 cm. Z venčí odizolován. Větráme často. Dá se tento problém vyřešit trvale? Děkuji za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jozef*
Datum: 05.02.16 13:31
nedá,barák zbourat
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.16 13:32
avatar

Nepíšeš,zda je zeď vlhká od spodní vody,nebo jen zkondenzované.Asi se bude jednat o vzlínání spodní vody,pomůže jen provést hydroizolaci.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.02.16 14:02
avatar

Ano, lze tento problémy vyřešit trvale, mnoho lidí to již dokázalo,

Aby bylo na 100% sucho a bez plísně, je třeba vložit dodatečnou hydroizolaci a zateplit objekt.

Zvenčí je odizolován jak? Nopovkou?


doplněno 05.02.16 14:11:

hopiku, nopovka není izolace.

Neexistuje slovo nejde, umím, neumím, chce mi, nechce se mi.

http://cukrar.rajce.idnes.cz/podrezani#100_2098.JPG

pak zateplit 20 cm izolace

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hopik
Datum: 05.02.16 14:09

Odizolován je nopovkou. Jedná s o baráček s opuky+cihla. Dá se toto zateplit? Spoustu lidí mi řeklo, že to nelze zateplit polistirénem. Co je na tom pravdy? A co to znamená hydroizolace?

Datum: 05.02.16 15:41
avatar

Dovlím si mít zcela jiný názor než moji přechůdci - v žádném případě z venku nedávejte polystyren (a už vůbec ne, pokud dům není pdoříznutý - nemá kvalitní vodorovnou izolaci proti vodě) - uděláte si z domu bydlení v polysterenové bedně! Uzavřete vlhkost dovnitř a budte mít plísen všude i při častém větrání.
Jsou 2 řešení (odzkoušená)
A) dům kompletně podříznout (udělat vodorovnou izolaci ve všech zdech) pod úrovní stávajících podlah a izolaci podlah pak napojit na izolaci zdí - znamená to ale velké investice a doslova rozkopat celý dům
B) otlouct uvnitř omítku cca 20cm nad výšku plesnivějící omítky (tj. cca 40cm od podlahy, když píšete, že výška plísně je cca 20cm), pečlivě vyškrábat spáry mezi kameny a cihlami, namíchat (doma, nekupovat hotovou směs) čistě vápennou maltu (vápno, ideálně hašené, ale v nouzi stačí i třeba hydrát + písek) a tou zeď naomítat (udělat omítku - jádrovou). Štuk pak opět jen vápno + jemný písek a zaštukovat. Po vyschnutí (nemusí to být úplně suché na troud, stačí týden) novou omítku napustit říkým vápenným mlékem a pak udělat vymalování té nové omítky POUZE (ideálně hašeným) vápnem (možno i 2 vrstvy). V žádném případě už na to nenanášejte jakoukoli nátěrovou hmotu na malování bytů (Primalex, HET a pod) - tímto nátěrem by došlo k uzavření omítky a buď by to opět plesnivělo nebo by se vám to začalo celé loupat ze zdi. Toto řešení je nenákladné, sice relativně trochu pracné, ale pro šikovného kutila či zedníka práce na chvíli - otlouct a naomítat znovu zeď v místnosti 4x4m je práce na cca 1-2 odpoledne.
K bodu B) přidám 2 osobně odzkoušené rady
1) při nahazování vnitřní omítky tuto nadotahujte až k podlaze, ale na podlahu si dejte např. 2 vrstvy sololitu na sebe nebo nějakou slabou lištu, aby mezi omítkou a podlahu zůstala spára až na cihly cca 5 mm - usnadní to odvětrávání vlhkosti ze zdi směrem do místnosti
2) zkontrolujte si, že pod úrovní podlah + cca 20cm nad nimi je na venkovní straně zdi pouze čisté zdivo nebo max. opět pouze vápenná omítka (aby zeď mohla větrat - vysychat). Pokud tam máte tzv. tvrdou (cementovou) omítku, otlučte ji a nechte volné zdivo nebo max nahoďte opět pouze čistě vápennou maltou. Cementové omítky působí jako uzávěr proti odpařování vody vzlínající zdí a ta vám pak jde zdí nahoru a zcela samozřejmě vlhnout i zdi a omítky uvnitř.
Kdysi (přesněji jeden čas) většina zedníků zastávala názor, že na vlhkou zeď je nejlepší omítka z betonu, protože to pak drží a neopadává to. Jo, je to sice fakt - drží to déle (třeba 15 - 20let) než čistě vápenná omítka (10 - nekonečno podle vlhkosti zdi a namáhání vlhké zdi mrazem), ale vlhkost ze zdi se nemá kam odpařovat a jde do zdí dovnitř a pak je z toho minimálně plíseň jako u vás.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.16 07:06
avatar

Já si dovolím polemizovat s názorem Ronyxe,

1) Jen jeden předchůdce napsal názor zbourat, kolega Jabraka i já doporučujeme podříznout.

2) Polyš na fasádu můžete dát, ale až po několika letech, až vyschnou zdi.

3) Omítky otlučte všechny, páč určitě budete dělat i elektroinstalaci a další..

4) Na vyschlou zeď můžete použít malířské nátěry...

5) Plesnivět to nebude, pokud budete pracovat správně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.