§1180 nového Obč.zákoníku - výkladu

Od: Datum: 04.02.16 12:16 odpovědí: 5 změna: 04.02.16 21:22

Dobrý den,

v suterénu domu proběhla rekonstrukce sklepů a výbor SVJ přišel s myšlenkou zpoplatnit užívání sklepních kójí formou příspěvku na FO. Odkazují se na parag.1180 Obč.zákoníku. Rádi bych Vás poprosili o Váš výklad nebo názor. Ve smlouvě o koupi bytu mezi městem a vlastníkem je jasně uvedena sklepní kóje jako součást bytové jednotky a totéž je uvedeno ve smlouvě s Hypoteční bankou - kóje je součástí bytové jednotky. Náš názor je ten, že zmiňovaný paragraf zpoplatnění společných prostor umožňuje, ale sklepů se to netýká.

Můžete nám prosím napsat jak v tomto případě s SVJ postupovat?

Děkujeme Petr a Monika Havlovi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.16 12:35

Dle mého se §1180 týká společných částí domu (to asi nikdo nerozporuje). Otázkou je, zda kóje je součástí jednotky, či nikoliv, vy tvrdíte, že ano. Pro klid duše se kromě smlouvy podívejte do Prohlášení vlastníka budovy, protože co je psáno tam, je ryzí pravda. (i kdyby tomu tak nebylo). Jde tedy o to, zda sklepní kóje je ve vlastnictví vlastníka příslušné jednotky nebo jde o část společných prostor sloužící jen dotyčnému vlastníkovi.

Není mi jasná jedna věc: Píšete: Byla provedena rekonstrukce sklepů. Rekonstruovalo tedy SVJ společné části budovy nebo i části budovy patřící jednotlivým vlastníkům? Pokud i ty, na základě čeho?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.02.16 12:59

děkuji,

do prohlášení se podíváme.

SVJ rekonstruovalo nejdříve prostory chodeb, výměny oken na chodchách a balkony na chodbách, a nyní proběhl suterén, kde se pouze nacházely sklepní kóje. Musím tedy zjistit, jak je to v Prohlášení vlastníka - dle mého jsou sklepy součástí bytu, tak jak to máme např. my ve smlouvě od města při převodu do OV. Ale protože s výborem SVJ není žádná domluva, a my jako laici se v tom "plácáme", už se nechceme nechat manipulovat. Bohužel dům je plný starých občanů, kteří jsou ve vleku výboru, protože tomu samozřejmě taky nerozumí a tím pádem hlasování při shromázdění vlastníků dopadá tak jak dopadá, protože náš podíl bytu z celkové plochy domu a tím i podíl hlasu je minimální. (jedná se o dům se 100 byt.jednotkami - my máme garsonku).

Ještě se zeptám, když v Prohlášení vlastníka bude uvedeno, že kóje jsou součástí byt.jednotek, jak pak postupovat dále. Chystá se shromáždění vlastníků, kde by se mělo o zpoplatnění hlasovat.

Moc děkujeme za odpověď. Havlovi

Od: buss®
Datum: 04.02.16 13:11

V prohlášení vlastníka máte, co je společné, též co užíváte, co je vaše, patří k bytu. Sklep je společná část, rozdělen na kóje, které užíváte. Příspěvek na správu ... je dle podílu na společných částech který zahrnuje i sklep. Proč zpoplatnit zvlášť kóji? Ale co si odsouhlasíte jako nesmysl, budiž (Nebylo-li jinak určeno,...).
Otázka je zda kóje mají všeci, či jen někdo, pak by úhrada byla vhodná (Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku...)
Vizte dále §§ 1160, 1175, 1189, 1208.


doplněno 04.02.16 20:54:

marketka Nemýlíte se? K bytu je součást a příslušenství. Co je v prohlášení vlastníka je významné! Tak co je dle vás relevantní? Sklep je společný, kóje vlastníci užívají. Vy za kóji platíte? My ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marketka
Datum: 04.02.16 13:16

Jestli to jsou vyloženě sklepní "kóje", tak ty nejsou součástí bytové jednotky. Muselo by se jednat o klasické stavebně oddělené místnosti, aby je bylo možno považovat za součást bytu. Co je napsáno v prohlášení vlastníka nebo ve smlouvě, je zcela irelevantní. Tedy postup SVJ podle § 1180 OZ je v pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.16 21:22

Žádný FO nemáte.


doplněno 04.02.16 21:29:

A hoďte ten dotaz na portalsvj.cz

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.