Kabely pro topení

Od: Datum: 31.01.16 15:37 odpovědí: 9 změna: 15.02.16 00:43

Dobrý den,

v rámci úspor si chci sám natáhnout kabely k přímotopům - umístit na zeď lišty a vložit do nich kabely. Zapojit to pak už nechám elektrikáře. Pokud se nemýlím z domácí rozvodnice povede jeden kabel CYKY 3x2,5mm nejdříve k termostatu a z termostatu pak druhý kabel k přímotopu. Je to tak?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 16:04
avatar

Co máte za přímotop? co máte za termostat? klasický přímotop má termostat uvnitř. Pokud vám lišty na zdi nevadí, není technický důvod proč by tam vést nemohli, dělají se i rohové lišty co vypadají jako lišty k podlaze a vevnitř jde vést kabel, takové nenápadné řešení. kabel minimálně CYKY-J 3x2,5mm

Obecně ANO , kabel napřed do termostatu a z termostatu do topení

Připojení by měl provést elektrikář, je správné že jste zodpovědný za to vás chválím ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik27
Datum: 31.01.16 16:38

Máte pravdu, přímotop (Atlantic) má přímo v sobě termostat, ale není programovatelný. Proto jsem koupil programovatelný (Aube), který umožní nastavit v určitou dobu útlum. Na přímotopu pak nastavím vyšší teplotu než bude na externím termostatu, aby nespínaly/nevypínaly oba termostaty.

Datum: 31.01.16 20:41
avatar

Pravda, ten programovatelný je vždy lepší. V pořádku, tak potom tedy napřed k termostatu až potom k přímotopu. Volte raději tu 2.5mm - správně jelikož to spadá k zásuvkovému okruhu, jistič ma vyšší hodnotu než 10A by měl být vodič průřezu nejméně 2,5mm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 17:09

V tom případě je lepší kabel/y tahat z rozvaděče přímo k radiátorům, do rozvaděče osadit stykač(stykače) a až ten ovládat externím termostatem, protože ty často nemívají silové kontakty. Kabel se volí podle radiátoru, ke slabším stačí i 1,5mm2, líp se s ním pracuje a je levnější.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: 111®
Datum: 31.01.16 21:42

pokud to bude jištěno 16A jističe, nesmí tam být kabel 3x1,5 v liště! i kdyby se s ním pracovalo sebe lépe...o ceně ani nemluvě, protže nejcennějsí jsou životy a majetk, kabel je to polsední...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 31.01.16 22:31

Píšete "přímotopů", Podívejte se jak velký proud bude moci spínat jeden externí termostat, spíš si myslím, jak už bylo předemnou naznačeno, spínat topení přes stykač, nebo dva. Programovatelným termostatem si můžete nastavit týdenní a denní profil, den, noc, kolik přímotopů má být kdy sepnuto apod, ale to je typ od typu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.02.16 10:10

Já bych se nejprve zeptal na příkon těch přímotopů - pokud má ten přímotop 2kW a méně, pak stačí jištění 10A a kabel může potom klidně 1,5 mm2, pokud tedy bude uložený samostatně. Doporučil bych Vám to určitě nejprve zkonzultovat s tím elektrikářem, který Vám to pak bude zapojovat - může Vám podle konkrétní situace doporučit úspornější řešení.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.02.16 21:14
avatar

Průřez se neřídí spotřebičem, ale jištěním. Spotřeba není rozhodující.


doplněno 15.02.16 23:01:

On je to dvojí úhel pohledu.

Mám už danou instalaci a ta nějaký průřez. Jištění si nemohu změnit dle libosti, ale natáhnout nový přívod a podle průřezu dát jištění. Průřez by měl odpovídat danému spotřebiči. Tím chci říci, že když dám špatný průřez, tak nemohu jistit podle spotřebiče, ale podle průřezu.

Plánuji novou elektroinstaaci, tak podle koncových spotřebičů zvolím průřez a podle něho a délky kabelu volím jištění.

Celkový závěr je, že jištěí volím vždy podle průřezu a nikoliv podle spotřebiče. Mohu však použít nižší jištění než mi umožňujě daný průřez, ale nikdy ne opačně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.16 00:43

Tohle mi nějak nesedí. Myslím, že ten proces je opačný. Nejprve se zvolí spotřebič, v tomhle případě radiátor. K němu se přitáhne kabel a ten se vhodně odjistí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.