Peletkový kotel - doporučíte jaký?

Od: Datum: 31.01.16 15:27 odpovědí: 10 změna: 18.05.16 09:15

Dobrý den.

Budeme měnit kotel a chceme už na peletky. Moc o tom zatím nevíme tak jestli by jste nám někdo o tom něco řekl plusy a mínusy a,spotřebu...

Také jakou značku by jste doporučili?

Chtěli bychom automatický s nádrží. Nyní máme na uhlí a dřevo což je děs všude prach,smrad... jelikož kotel máme doma.

Také mi někdo říkal že se prodávají kombinované na uhlí i peletky, ale to jsem nikde nenašel co je na tom pravdy?

A jak je to s peletkama? četl jsem že je nějak více druhů?

Zatím děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 15:50

Vřele doporučuji AM Licotherm BIO. Český výrobce, možnost dotace, obrovská univerzálnost co se paliva týče. Pobere pelety od 6 do 10 mm (průměr) a nemá problém s horší kvalitou pelet. Za 4 roky provozu ani jedno zaváhání.

Spotřebu Vám nikdo neřekne, protože nezná tepelné ztráty Vašeho domu.

Zkuste tuto tabulku. Doplňte tem množství spáleného uhlí a vyjde tam spotřeba (orientačně) paliv za použítí různých zdrojů tepla.


doplněno 31.01.16 22:44:

Moje spotřeba je cca 4500 kg peletek a popel vybírám 2-3x za topnou sezónu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 16:30

Automat na uhlí není "špinavější" na provoz a topení uhlím je o poznání levnější. Doporučil bych Vám velkou násypku, kterou budete plnit v dlouhém intervalu. Uhlí můžete zakoupit také v pytlích po 25kg, na paletě 10q.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 17:22
avatar

Mám 7 let peletová kamna (v obývacím pokoji s pohledem na oheň) 10kW do vody a 2kW vyzáří přes sklo. Vytápíme rodinný dům bez ohřevu TUV, celkem 8 místností. Pelety 6mm, v těchto mírných zimách spotřeba 2,5t/sezónu, to je cca 14 tis. Kč. Dříve plyn a faktura 36 tisíc! Pelet je více druhů, ale stejně jako se vším, za málo peněz málo muziky. Buď nedají tepelný výkon nebo je mnohem více popela, většinou obojí. Od příští zimy mám nachystáno místo pytlovaných (více práce, spousta igelitu a mírně vyšší cena) ty foukané. Na půdě bude uloženo v bedně z OSB. S přechodem na pelety naprostá spokojenost a nadšení! Neumím si představit tahat se s pytlovaným uhlím, čistit komín i kamna. Revize komínu trvá 5 minut a kamna udržuji vysavačem. Ono se stačí podívat na účinnost vytápění peletama a máte jasno. Za celou dobu provozu jsem vyměňoval záložní baterii CR2032 za 20Kč.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.16 18:03

To jsi ale předtím musel mít hodně předpotopní kotel na plyn a nebo jsi provedl ještě jinou úpravu. Protože 2,5t peletek je cca 12500kwh. I když budu počítat, že kotel na peletky má stejnou účinnost jako na plyn, tak mi to např. u ČEZ vychází na 20 029 Kč. Pokud vezmu ještě v úvahu, že jsi přestal ohřívat TUV plynem, tak se už o nějaké úspoře ani moc nedá mluvit.

Ale je jasné, že před 7lety byly peletky daleko levnější a tato přestavba měla větší smysl.


doplněno 31.01.16 19:30:

Tak ta cena je celková za odebraný plyn včetně pronájmu plynoměru, záloh... Nic víc se neplatí.

Revizi kotle budeš dělat povinně i ty od příštího roku pod pohrůžkou pokuty 20tis. Mě naopak pokutu nemůže dát nikdo, když jí neudělám. Revize komína se dělá pouze u starých systémů, já komín nemám žádný. Mám v baráku cca 8let obyčejný nízkoteplotní plynový kotel a za celou dobu jsem neměl ani jednu závadu. Jen cca 1x za dva roky měním baterie v bezdrátovém termostatu. To je také reálná praxe. Svět není černobílý.


doplněno 31.01.16 20:06:

Ještě dodám srovnání cen energie, která je schovaná v daném palivu a při spotřebě jako máš ty. (včetně všech paušálů)

Zemní plyn (ČEZ) 1,47 Kč za kwh (dle mé smlouvy)

Peletky 1,12 Kč za kwh (dle tvých cen)

Palivové dříví cca 0,5 Kč za kwh (zde obrovsky záleží, jaké má člověk možnosti, ale počítám cca 1000Kč za 1prm)

Hnědé uhlí cca 0,6Kč za kwh (počítám cca 3000Kč za 1t)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.16 19:04
avatar

No, ony peletky jsou paradoxně dnes levnější než před lety (mírná zima, přebytek na trhu). A počítat můžeme jak chceme, pronájem plynoměru, zálohové platby, revize plyn.kotle, revize komína a předělávka z hliníku na nerez, opravy a seřízení plyn.kotle - každý rok něco atd. Nemám žádný důvod někomu něco nutit, toto je reálná praxe, ne dobře naostřená tužka. Já mám polovinu starostí a polovinu výdajů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.16 19:28

Děkuji za info. Když si vemu kotel na uhlí a na peletky tak u uhlí je spousty popela a každý týden čistit kamna i kouřovory u peletek to snad tak nebude a chcem hlavně automatiku. Jdeme kolikrát na den pryč a pak se vrátíme do zimy. A počítáme s rozpočtem na rok těch 20-25 tisíc že protopíme. Tak snad natrefíme na dobrý kotel kdy bude vše fungovat jak má:)

Od: duha®
Datum: 17.05.16 18:28
avatar

chtěl jsem taky kotel na peletky už z důvodu automatického provozu a skoro bez obsluhy, hledám na netu info jak jsou lidé s tímto druhem topení spokojený a narazil jsem na jednu věc a to že teplota spalin není tak vysoká jako u topení dřevem nebo uhlím a právě kvůli tomu se sráží voda v komíně a vlhne hlavně od zhora což je docela zajímavý postřeh,nevím jestli je to pravda neboi kde je chyba at už technická či stavební nebo jiná ale tohle mě odrazuje,topit uhlím se mi také nezdá už jen z toho důvodu že také může přijít zákaz topit uhlím v domácnostech,takže investovat do docela drahého kotle s nejasnou budoucností to je na pováženou čím vlastně topit,budu rád když se k tomu i ostatní vyjádří

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 18:32
avatar

Na peletky nedoporučím žádný, peletky za čas tak zdraží, že to topení normální člověk neutáhne:( Koupila bych kotel co je schopen spalovat peletky i uhlí i dřevo. Např. viadrus herkules duo stopí úplně všechno i koks. Dá se topit automatem i ručně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 19:34
avatar

Já bych také doporučil kotel, ve kterém lze pálit víc druhů paliva. Když koupíte pouze na pelety, pelety zdraží a budete se bít do hlavy. Souhlasím s automatem, ale na pelety, ekohrášek a hnědé uhlí + záložní, náhradní rošt na dřevo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bd
Datum: 18.05.16 09:15

Dnes musíte koukat na to jakou splňuje kotel emisní třídu, nejlépe aby měl ekodesign což je více než třída 5, využít dotaci na výměnu stávajícího kotle (výše dotace 112500,- včetně podpory na microopatření) dodat potřebné papíry nejlépe přes firmu co to bude montovat, také musí být schválená pro dotace. Vybrat kombinovaný kotel uhlí+pelety(biomasa) nutné vyvložkovat komín, dodat doklady o zapojení kotle, o likvidaci starého kotle, o realizaci microopatření, vše s foto dokumentací, potvrzení od energetického specialisty o těch microopatření( minimálně nalepit těsnění do dveří). čekat na schválení, potvrzení o přidělení dotace, čerpání dotace, dodání dokumentů a dokladů o provedení všeho výše zmíněného a je to. cca počítat s náklady okolo150-180 tis. dle požadavku na doplňky ke kotli (regulace, ovládání atd.), microopatření(výměna dveří,oken,zateplení,atd.) kotle v dotaci jsou asi od 70000 po 150000. Něco najdete zde https://www.sfzp.cz/sekce/815/kotlikove-dotace/.

Od 2020 bude zakázáno provozovat kotle třídy2, na štítku u kotle máte uvedeno jakou má váš kotel emisní třídu.

Myslím si, že do budoucna si vymyslí něco jako emisní daň dle třídy kotle, něco jako je dnes u aut.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.