Jako osvětlení(světlo) do malé dílničky

Od: Datum: 30.01.16 08:28 odpovědí: 19 změna: 30.01.16 18:05

Dobrý den.Dělám si z jedné nepoužívané místnosti v domě takovou malou dílničku k občasnému nepravidelnému nárazovému hobby kutění.Nic stálého a pravidelného.Ale dobré světlo tam i tak myslím musí být.Místnost má 10m2.Výška cca 2,40.Ted je tam starý lustr uprostřed stropu k danému učelu asi nevhodný.Chtěl jsem tam dát takové ty tři "bodovky" na tyčce které lze dle potřeby směrovat.Dočítám se ale že ale v dílnách je doporučována zářivka.Prosím co mi doporučujete pro dané učely za osvětlení o dané velikosti místnosti o jaké watáži.

Děkuju


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.16 08:42
avatar

Centrální světlo na stropě určitě ponechat jako základní osvětlení (něco jednoduššího, přisazeného ke stropu. Lustr není moc vhodný). Na zeď nad pracovním stolem zářivku (aspoň 40 W) a jako doplňkové světlo pohyblivou lampu (třeba na kloubovém mechanismu).


doplněno 30.01.16 09:15:

Světla v dílně není nikdy dost. Mám dílnu cca 20 m2, u stropu mám prastaré klasické zářivkové těleso s 2 trubicemi po 40 W (délka 120 cm), nad stolem jednotrubicové těleseo 20 W (60 cm) a starou kloubovou lampu (bývaly u obráběcích strojů) s 60 W klasickou žárovkou. Občas si ještě pomůžu lampičkou se "skřipcem", která se dá připnout téměř kamkoliv, podle momentální potřeby.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.16 08:47
avatar

Dobrý den, záleží co tam chcete kutit, zda tam bude nějaký pracovní stůl,někde u stěny, či uprostřed místnosti.

Já mám v dílně zářivky na stropě a ještě nad pracovním stolem protože bych si bez něj stínil tělem při práci.

Bodovky bych do dílny nedával kvůli malému rozptylu světla.

10m2 je malá místnost, na strop asi zářivku nebo stropní světlo,půl kruh, nad pracovní deskou ještě jedno samostatné. Led lampičku, zářivku,záleží na vkusu a částce. Ale souhlasím, že dobré osvětlení je základ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 08:52
avatar
Roky jsem slýchával, že je třeba dávat pozor na osvětlování točivého stroje zářivkou.
Tvrdí se, že při určitých otáčkách se může zdát, že se stroj netočí. Proto se používají buď dvě zářivky s posunem fáze, nebo se přisvítí žárovkou.
Já mám v garáži-dílně světelných zdrojů více, na více místech, aby se dal kombinovat také směr osvětlení pracovního místa kvůli stínu a intenzitě. Osvětlení nad hlavou způsobuje stíny.
.
Zkuste modernější osvětlení pomocí pohyblivých LED svítidel. Doplňujte jejich množství podle potřeby a poznatků z praxe.
doplněno 30.01.16 11:14: Zřejmě jsem měl spíše použít výraz "přenosné svítidlo".Teda takové, které mohu postavit, položit zavěsit a pod. tam, kde jeho umístění nejlépe vyhovuje momentální potřebě. Potom ho podle zkušeností případně upevnit na trvalo.
Dnes i akumulátorová LED svítidla vydrží svítit dlouho, a není problémem je občas dobít.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 09:05

Zdravím a děkuju.Žádná velká,speciální a denní činnost.Občas něco přibrousit,přetřít,připravit.Prostě spíš když jen nějaká drobná oprava na domě mít tam k tomu základní nářadí,svěráček atd..a mít to kde připravit.Prac.stůl bude u okna nad ním nějaká lampička pak na detailnější osvětlení.Jako "hlavní" tedy zářivku dle vašich názorů.Ted zda mohu poprosit jakou konkrétně zářivku.Na trhu je toho až moc...Jde mi o to pro danou místnost 10m2 (světlo uprostřed) jakou watáž.Aby nebylo ani málo ani moc světla.Když mi dáte konkrétní typ bude to ještě lepší.

@hejkal Prosím co myslíte moderním pohyblivým led světlem? dík

Datum: 30.01.16 09:39
avatar

Centrální světlo na stropě, k tomu nějaké pracovní osvětlení nad pracovní desku, Zářivky se naopak do dílen NEDOPORUČUJÍ kvůli tzv. stroboskopickému jevu, zářivka totiž ve skutečnosti nesvítí ale velmi rychle bliká a kvůli tomu se může stát - ano už se to stalo, že něco točivého například vrtačka bude mít stejný počet otáček jako je frekvence blikání světla a vám se bude zdát že vrtačka stojí, strčíte tam ruku a ruka pryč, krev, řev, nemocnice, tragédie. Na strop se dnes často dávají LED svítidla, jenže stejně stůl asi bude u stěny a vy budete stát k centrálnímu světlu zády a stínit si takže ještě nějakou lampu.

To bodové osvětlení asi není moc vhodné protože ten rozptyl světla je opravdu malý.

Je pravda že stroboskopický jev lze odstranit pomocí různé elektroniky již zmíněný předřadník, posun fází apod. ovšem to se mi v dnešní době zdá jako složité řešení jednoduché věci. Dříve se to používalo hodně, ovšem zdrojů světel bylo podstatně méně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: k2
Datum: 30.01.16 09:43

Tak pokud ten pracovnik neni hluchy, tak snad slysi, ze mu ta vrtacka (ci jiny stroj) bezi, takze pro domaci pouziti celkem zbytecna obava...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 09:44
avatar

To by jste se hodně divil - takových už bylo, "on to snad slyší není to hňup" ale lidské tělo se nechá velmi snadno oklamat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 11:22
avatar

To není moc dobrá úvaha, sluch/mozek se totiž časem přizpůsobí a ten pravidelný tón nevnímá, a těch kteří už takhle přišli minimálně o riki už bylo.. navíc, určitě si pak tazatel pustí napříkrad rádio když tam bude déle apod. Pokud tam nebudete jak píšete dělat něco většího (pochybuju že tam narvete např. soustruh, tak by zářivka takový problém být neměla pokud ji doplníte ještě něčím (LED, žárovka)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 11:48
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 11:52

Ahoj. A zase Hejkal a ještě Daniel. Taky jsem chtěl zmínit ten stroboefekt. Proto mám nad bruskou a ponkem tu strojní nastavitelnou lampu se žárovkou. Jinak, světla pro práci není nikdy dost. V tomhle bych nešetřil. Ale, zase to nemá cenu přehánět. A nemusí to svítit do očí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 30.01.16 12:10

Ono je popravdu důležité vědět jakou práci chcete dělat, jestli jemnou mechaniku nebo i třeba stolařinu, ty vaše bodovky, proč né, ale to je budete štelovat i za provozu, budou dost horké, to vás asi brzo přestane bavit, navíc budou dělat ostrý stín. Za mě bych na stůl dal pohyblivou lampu na teleskopu, může se naštelovat i na zem, na strop zářivkové těleso o dvou trubicích a délce 120cm, nějakým stroboskopickým efektem bych se v době elektronických startérů nezabýval a snad ještě lupu s osvětlením, taky na teleskopu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 12:53
avatar

vyzkoušeli jsme led pásky kolem stěn jako velkioplošné svítidlo.Ideální bezestínové světlo.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 14:38

Zářivky jsou dobré, hodně světla za relativně málo peněz. Pokud jsou obavy ze stroboskopického efektu, tak je dobré koupit těleso se dvěma trubicema a elektronickými předřadníkem místo klasické tlumivky, dneska už se dají sehnat za slušnou cenu. Ten elektronický předřadník mění frekvenci 50Hz na několik kilohertz, takže by ten stroboskopický efekt neměl nastat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 15:52
avatar

Prodávají se LED svítidla která vypadají totožně jako zářivkové svítidlo, jsou jen tenší, více svítí, méně žerou, jsou bezudržbové, nemají stroboefekt, jsou naprosto bezudržbové

stojí ve finále stejně jako klasické zářivkové těleso s tím předřadníkem.

Se zvýšeným krytím IP65 to je prachotěsné a vodotěsné (to první se v dílně vyplatí) stojí 800Kč.

nad stůl bych dal osvětlení určené nad kuchyňské pracovní linky nebo nad pracovní desky svým zaměřením totiž paradoxně ideálně padnou do dílny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 17:10

Moc děkuju všem za postřehy.Tak mám z toho pěkně "zamotanou"šišku.Zářivka/stroboefekt pro mě jen samé novinky.Bodovky vylučuju.Světlo(lampička) na stole bude,jedna lampička bude nad stolem.Takže jen to hlavní světlo.Nebo tam dám jedno stropní světlo 100w žárovku hotovo.Místnost není velká,denně tam nebudu.

@Daniel prosím mužu poprosit o odkaz o jaké Led světlo vypadající jako zářivka se jedná kolem cca 800kč.Děkuji

 

Datum: 30.01.16 17:18
avatar

Se stroboskopickým efektem si hlavu nelamte. Ten je nebezpečný v provozech, kde se vyskytují větší točivé obráběcí stroje (soustruh, frézka, sloupová vrtačka...). V domácí dílničce budete těžko něco takového mít. Pouze hlavní světlo na tropě má tu nevýhodu, že si při práci u stolu stíníte vlastním tělem, což je značně protivné, takže nějaké menší světlo nad stolem (celkem lhosteno jaké) přijde vhod. Toť vše, tečka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 17:43
avatar

Abych vám odpověděl-.

Můžu vám doporučit výrobce LED svítidel Ecolite

nedávno jsem montoval toto http://led-osvetleni.heureka.…-2100-lm/specifikace/#section

svíti opravdu dost, je bytelné, je prachutěsné (je určené do dílen)

nad pracovní desku něco takového například

http://led-osvetleni.heureka.…6-60-smd/specifikace/#section

mám to v dílničce doma kde občas dělám nějaké drobnosti, opět svíti hodně, lze ho namontovat na zeď nebo na skříňku, samostatné to světlo je nakláněcí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 17:45

Dejte na strop 3 jednotrubicové zářivky. Jednu na střed a další 2 cca 1 metr od okrajů stěn, či jak to vyjde. Vedení nově natahejte v nejmenších možných plochých plastových lištách, dělají se i dizajnové půlkulaté. Pokud každou zářívku bonusově připojíte na jinou fázi, eliminujete spolehlivé stroboefekt, jehož vliv a nebezpečnot zde bude stejně minimální dle charakteru práce ( spínání přes nejlevnější jednopolohové, 3-pólové 10A relé přímo v hluboké vypínačové krabici) či jinak dle místních podmínek. A budete krásně vidět všude, bez stínů, nejlevnější řešení na instalaci i provoz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.16 18:05
avatar

led pásky pro kuchyňské linky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.